-
Felépült a kórhát új tömbje
Szinte minden részletében elkészült a kórház új belgyógyászati épülettömbje. Három emeletes épületet alakítottak ki összesen mintegy 120 ággyal, ami helyet ad majd a pulmonológiai, az onkológiai és az infektológiai osztályoknak is. A vadonatúj épületről most Magyarország Kormánya osztott meg egy videót.
2024.11.18. -
Megszépül a kis park
A Zsuzsanna-forrásnál több mint ezer évelő növényt ültetett a napokban a Városgondnokság. Ezen a területen nagyméretű vadgesztenyefák találhatók, amik méretükből adódóan teljesen leárnyékolják a parkot. Éppen ezért árnyéktűrő, gyeppótló növényeket válogatott a tervező Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke.
2024.11.15. -
Fákat és több ezer évelőt is ültetnek
A Városgondnokság kertészei elkezdték a Prohászka liget teljes felújítását. A parknak a szerkezete nem fog változni, minden marad az eredeti formában, de teljesen megújul a fűfelület, ami összesen 1200 négyzetméter, felújítják a sétányokat 832 négyzetméteren, fákat ültetnek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba.
2024.11.13. -
BIM alapú tervezés a Jákyban
Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.
2024.11.11.
1.5 milliárdnyi ingatlan került Székesfehérvár tulajdonába
2002 óta 25 ingatlan került Székesfehérvár tulajdonába, amiknek a forgalmi értéke mintegy 1.5 milliárd forint. Szerdán délelőtt 6 ingatlan átadásáról írt alá szerződést Warvasovszky Tihamér polgármester, Zelles Sándor a Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezetője és dr. Kunos Bálint a Honvédelmi Minisztérium védelemgazdasági helyettes államtitkára. Ezek között az ingatlanok között található a Fekete Sas Szálló is, ami 2570 négyzetméteres területen található. Itt regionális irodákat, belvárosi cukrászdát és apartmanokat lehet kialakítani.
Ez nagyon fontos a város szempontjából, hiszen régóta szerettük volna megkapni a Fekete Sas Szálló épületét –hangsúlyozta Warvasovszky Tihamér. A másik jelentős terület a Bregyó közben található, (ez jelenleg is az önkormányzat által használt terület) aminek az értéke eléri a 300 millió forintot. A polgármester hangsúlyozta, hogy ezeken a területeken további fejlesztéseket tud eszközölni a város. Itt a cél a szabadidősport, a nyári táboroztatás erősítése. A Zichy ligetben a Városi Levéltár két irodahelységét is megkapta a város, amit eddig bérelt az intézmény. Kisfaludon a buszforduló területe is visszakerült a városhoz, ami azért is lényeges, mert egy szennyvíz gerincvezeték is átmegy majd ezen a területen. A Malom csatorna melletti területet is ingyen megkapta Székesfehérvár és több más kisebb területet is megkapott Székesfehérvár.
Jelenleg is folynak tárgyalások a Kincstári Vagyonigazgatósággal, hogy milyen ingatlanokat, területeket kaphat meg a város Önkormányzata.
Mint korábban megírtuk, hogy a kormány március 29-i döntése alapján ingyenesen kerül Székesfehérvár tulajdonába az Ady Endre utca 7 szám alatti klasszicista épület, az egykori Fekete Sas Szálló. Székesfehérvár polgármestere elmondta, a Honvédség kezelésében lévő ingatlant – melynek becsült értéke 320 millió forint - már évek óta próbálta megszerezni a város. Az épület helyén az 1700-as években már szálló működött és egészen az 1950-es évekig szállóként is használták. A ház 1994-től áll üresen.
Fejér megyében 11 önkormányzat 76 ingatlant kapott, ezen belül Székesfehérvár 25 állami ingatlant szerzett meg ingyenesen. Legutóbb újabb két ingatlan került Fehérvár tulajdonába, egy 2134 m2-es Ady Endre 7. szám alatti, klasszicista stílusban épült műemlékház és egy ingatlan a Malom csatorna területén. Az Ady Endre utcai épület helyén az 1700-as években a Fekete Sas Szálló állt. A jelenlegi épület 1820 környékén épült és az 1950-es évek elején még szálloda működött itt. A ház 1994-től üresen áll, éppen 12 éve. A 320 millió forintra becsült ingatlant ingyen kapta meg Fehérvár.
Székesfehérvár polgármestere elmondta, a Honvédség kezelésében lévő épülethez évek óta próbálkozott hozzájutni a város. „Itt szeretnénk azon intézményeket elhelyezni, amelyeknek regionális központra van szüksége, de természetesen az épült számos más célra is használható.” – mondta Warvasovszky Tihamér, aki szerint kiállító és konferenciatermeknek is helyet adhat majd az épület, amelynek legutóbbi gazdája az MHSZ volt. A döntést követően a szakemberek elkezdik az állapotfelmérést és a tervek összeállítását. Az állagmegóvási munkák várhatóan még az idén elkezdődnek. Az épület felújítása a belváros rehabilitációjának részeként történik majd, így uniós forrásokra is pályázhat a város.
A Fekete Sas Szálló épülete
Az épület egyemeletes, klasszicista stílusban épült. Homlokzatát fínoman tagolt párkányok jellemzik, a középhomlokzatot a háromszögletes oromzat emeli ki, benne a fekete sast ábrázoló domborművel. Mai formája az 1820-as évekből való. A szálló épülete több száz éve fennáll, a székesfehérvári várnagyok laktak benne, majd a Pálos szerzeteseké lett. Végül az 1700-as évek elejétől egészen 1956-57-ig, bár megszakításokkal, vendégfogadó illetve szálloda működött itt, Fekete Sas néven. A régi várfal az épület udvarán húzódott keresztül, egészen 1925-ig amikor lebontották. A szálló a város kultúrális életében fontos szerepet játszott. Bálokat tartottak itt, a reformkori fiatalság gyülekező helye volt. Itt olvasták fel 1848 március 16-án a 12 pontot és a Nemzeti Dalt.