1956 és Nagy Imre a történelem érettségi tételek között

Az eduline.hu információi szerint a középkori egyházról, az ipari forradalomról, Hunyadi Mátyásról, a középkori Magyarországról is írhatnak esszét a történelemből középszinten érettségizők. A diákok emellett Kossuth programjával, az 1956-os forradalommal és Nagy Imrével összefüggő fogalmazást is összeállíthatnak. A történelem vizsgatárgy emelt szintű írásbeli vizsgája 240 perces.
2014.05.07. 10:27 |
Az eduline.hu információi szerint a középkori egyházról, az ipari forradalomról, Hunyadi Mátyásról, a középkori Magyarországról is írhatnak esszét a történelemből középszinten érettségizők. A diákok emellett Kossuth programjával, az 1956-os forradalommal és Nagy Imrével összefüggő fogalmazást is összeállíthatnak.
A portál információi szerint a tételsor első, rövid feladatokból álló részében a bolsevik diktatúráról, a rendszerváltásról és az 1989-es alkotmányról, a magyarországi holokausztról, Marxról és a liberalizmusról, az ókori kultúráról, valamint a közép-európai országok 2001 és 2009 közötti gazdasági teljesítményéről is kaptak kérdéseket az érettségizők. Országszerte rendben megkezdődtek a történelem írásbelik szerdán, a tavaszi érettségik harmadik napján, a megyei kormányhivataloktól semmilyen fennakadásról nem érkezett jelzés - közölte a köznevelési államtitkárság. Az Oktatási Hivatal közlése szerint középszinten 1275 helyszínen 77 777 diák, emelt szinten 124 helyszínen 6320 tanuló ad számot tudásáról.
 
Történelem vizsgatárgyból középszinten angol, francia, horvát, német, olasz, orosz, román, spanyol, szerb és szlovák nyelven, emelt szinten angol, francia, horvát, német, spanyol, szerb és szlovák nyelven is tesznek érettségi vizsgát. A történelem középszintű írásbeli vizsgája 180 perces. Két feladatsorból áll: az egyszerű, rövid választ igénylő és a szöveges (kifejtendő) feladatok megoldásából. A vizsgázó a rendelkezésére álló időt tetszése szerint oszthatja meg a feladatok között és azok megoldásának sorrendjét is meghatározhatja. Az írásbeli feladatsort mintegy 60 százalékban a magyar, 40 százalékban pedig az egyetemes történelemhez kapcsolódó feladatok alkotják. Az összes feladat mintegy 50 százalékát a 19. és a 20. század történelme adja. Vizsgázónként szükséges segédeszköz a középiskolai történelmi atlasz, amelyről a tanuló gondoskodik, továbbá vizsgacsoportonként legalább három helyesírási szótár, ezt a vizsgabizottságot működtető intézmény biztosítja.
 
A történelem vizsgatárgy emelt szintű írásbeli vizsgája 240 perces. Az írásbeli vizsga két feladatsorból áll: az egyszerű, rövid választ igénylő és a szöveges (kifejtendő) feladatokból. A vizsgázó először az első feladatlapot oldja meg. A vizsgadolgozatokat a 90 perc leteltével a felügyelő tanár összegyűjti. Ezután következhet a második feladatlap kiosztása és megoldása. Az emelt szintű írásbeli feladatsor témáinak megoszlása hasonló a középszinthez. Az összes feladat csaknem felét a 19. és a 20. század történelme adja. A második részhez szükséges segédeszköz a középiskolai történelmi atlasz, amelyről a vizsgázó magának gondoskodik, továbbá vizsgacsoportonként legalább három helyesírási szótár, ezt a vizsgabizottságot működtető intézmény biztosítja. A feladatok megoldását központilag kidolgozott javítási-értékelési útmutatók alapján értékelik.
 
 

Magyarország

  1. Hétvégi vásárlás adományozással

    Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.

    2024.11.16.
  2. Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot

    A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.

    2024.11.15.
  3. A Magyar Jelnyelv Napja

    A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

    2024.11.09.
  4. Nemzeti gyásznap

    November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.

    2024.11.04.