-
Nemzeti gyásznap
November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.
2024.11.04. -
Mindenkit érint
A halál emberi mivoltunkkal járó, megkerülhetetlen valóság, amelyet mégis rengeteg tabu övez napjainkban is. A halál nem tabu beszéljünk róla! címmel idén is országos kampányt indított öt országos temetkezési szervezet halottak napja és mindenszentek alkalmából.
2024.11.01. -
Vigyázzunk a sünökre!
Óvatosan bolygassuk az avart és a lombhalmazokat, a téli álmukra készülő sünök előszeretettel bújnak meg bennük – figyelmeztet Sóstó Vadvédelmi Központ és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
2024.10.29. -
Vadkárokra figyelmeztetnek!
Az őszi szarvasbőgés, a vadak aktivitása miatt fokozottan megnő a vadkár kockázata az erdőkben és a háztáji ingatlanokon, ami sok földtulajdonosnak, gazdának okoz komoly aggodalmat. A problémák mechanikus kerítéssel és villanypásztoros rendszerrel megelőzhetőek, a megfelelő megoldás kiválasztásában a VADEX Mezőföldi Zrt. szakértői tudnak segíteni – hívja fel a figyelmet a társaság.
2024.10.15.
Vigyázzunk a sünökre - apró kis állatkákat rejthetnek a lehullott avar kupacok!
A sünök téli álma akkor kezdődik, ha a hőmérséklet tartósan 8 fok alá csökken.
A városokban, kertekben egy-egy levélkupac, vagy rőzsehalom alatt vermelik el magukat az állatok – épp ezért figyelmeztet arra a Sóstó Vadvédelmi Központ és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, hogy mindenki figyeljen oda a kertekben is megbúvó kis emlősökre. "Ha egy levélkupacot tovább mozdítunk, vagy egy gallykupacot szeretnénk megszüntetni a téli időszakra, akkor alaposan nézzük előtte át, hogy nincs e alatta élőlény. Belvárosi környezetben ugyan nem, de vidéken akár pelék is lehetnek alatta – ezek védett állatok. Vigyázunk rájuk!" - figyelmeztet Csete Gábor, a Sóstó Vadvédelmi Központ vezetője.
Lehetőleg ne vasvillával kezdjünk neki a munkának, hanem egy hosszabb erős bottal, vagy akár kézzel forgassuk át a halmot, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta valamilyen állat, ugyanakkor az is sokat segíthet, ha a halmot fentről lefelé haladva bonjuk el.
Ami viszont a legfontosabb, hogy soha se gyújtsuk fel helyben az ilyen rakásokat! A lángok elől a sünök nem fognak, tudnak elmenekülni.
"Volt már olyan, hogy a Vadvédelmi Központban égett sünt kellett ellátnunk, mert begyújtották a levélkupacokat. Sajnos ez még mindig tendencia sok helyen az országban, hogy lehetséges az égetés, Székesfehérváron már több éve nem engedélyezett a folyamat." - hívja fel a figyelmet Csete Gábor.
Az avarégetés tilos, helyette sokkal jobban jár a családi ház tulajdonosa, ha komposztálja a lehullott leveleket!
Ennek a sünök is örülni fognak, hiszen lesz hol átteleljenek és továbbra is hasznos kis állatai lesznek a kerteknek, hiszen a mindenevő emlősök egyebek mellett a sokak által utált kártevőket és poloskákat is megeszik a konyhakertekben. Ugyanakkor azok kisállatok, akik az enyhébb teleken nem vermelik el magukat, szívesen eszegetnek hideg őszi – téli hónapokban almát, körtét, de akár macskatápot, vagy lisztkukacot is. Ily módon, de akár sünbúvóhelyek vagy süngarázsok készítésével akár segíthetjük is a sünöket. Utóbbiról a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület oldalán talál mindenki bővebb információt.