-
Ajánlja fel adója 1+1 százalékát!
Idén is mindenki szabadon rendelkezhet befizetett adója 1+1 százalékáról. Az egyik 1 százalék felajánlható egy civil szervezetnek, további 1 százalék pedig valamely vallási közösségnek vagy a Nemzeti Tehetség Programnak. A fehérvári szervezetek listája ITT található! (.xlsx)
2025.03.31. -
Interaktív kvíz Vörösmartyról
Az Internet Fiestához kapcsolódva tízpontos, interaktív kvízt állított össze a Vörösmarty Mihály Könyvtár. Aki kitölti, megtudhatja, mennyire ismeri Székesfehérvár Vörösmarty Mihályhoz kapcsolódó nevezetességeit.
2025.03.31. -
Barátkozzunk a gyógynövényekkel
Itt a tavasz, így ismét útjára indul a Székesfehérvári Egyházmegye Látogatóközpontban a Barátkozz a gyógynövényekkel! című sorozat. Az előadások alkalmával ezúttal Supliczné Tóth Mária egészségtan tanár, táplálkozástudományi szakember vezeti be az érdeklődőket a gyógynövények világába.
2025.03.30. -
Szakmák utcája 2025
A Székesfehérvári Szakképzési Centrum tizenegy iskolájának képzési kínálatával ismerkedhet meg az, aki április 4-én és 5-én ellátogat a Városház térre és a Fő utcára. A pályaorientációs fesztiválon az összes technikum képviselteti magát, megkönnyítve a választást a továbbtanulás előtt álló fiatalok számára.
2025.03.30.
22 ezer fehérvári víznyelőt takarítanak - vödörszámra szedik a csikkeket a belvárosban

Mint minden városban Székesfehérváron is vannak nyílt és zárt csapadékelvezető csatornák. A zárt rendszerek víznyelőit minden ősszel, lombhullás után tervezetten kezdi takarítani a Városgondnokság, hogy a tavaszi esős időszakban problémamentesen üzemeljen a rendszer. Ez nem kis munka, ugyanis mintegy huszonkettőezer víznyelő akna található Székesfehérvár több mint 360 kilométernyi úthálózatán. Ha valahol a rendszerben dugulást veszünk észre vagy a lakók jelzik akár a hibabejelentőn keresztül a problémát, akkor természetesen eseti takarításokat is végzünk – mondta Kenyeres Dániel a Városgondnokság közlekedési divízióvezető helyettese, belvízrendező mérnök.
Az aszalvölgyi árok a Halesz liget mellett. A városban található csatornák és árkok kaszálása, partfalkarbantartása azért is nagyon fontos feladat, hogy ne csökkenjen az áteresztő képesség.
Minden egyes víznyelőt lapáttal és kézzel takarítanak a Városgondnokság munkatársai, de ezres nagyságrendben vannak egyedi tisztítások is, jellemzően a csapadékosabb időszakokban vagy hirtelen nagy mennyiségű eső esetén.
Ami a föld alatt van, arról hajlamosak vagyunk elfeledkezni, miközben csatornahálózat nélkül egy nagyváros egyáltalán nem tudna működni. A város alatti zárt csapadékcsatornák nem láthatók, fontosságát általában akkor értékeljük, amikor valahol dugulás keletkezik és ideiglenesen nem tudja elvezetni a csapadékvizet.
Egész évben munkát ad városszerte annak a mintegy 15 nagy uszadékfogó rácsnak a tisztítása, amik megakadályozzák azt, hogy a nyílt vízfolyásokból a zárt rendszerbe ne kerüljenek nagyobb fák vagy szemét, amik dugulást okozhatnának.
Az egyik Fő utcai víznyelő a beledobált csikkekkel. Ezt is rendszeresen kitakarítják a Városgondnokság munkatársai.
A víznyelőknél, a nagyobb forgalmú belvárosi területeken a legjellemzőbb szemét a cigarettacsikk, amit vödörszámra szednek ki a Városgondnokság munkatársai.
Idén januártól a Városgondnokság üzemelteti az Alba Ipari Zóna csapadékvíz elvezető rendszerét és hamarosan a Harmatosvölgy csapadékcsatornáit is. A volt rádióállomás területének döntő részén, ami korábban egy mocsaras része volt Fehérvárnak zárt csapadékvízelvezető rendszert építettek ki, hogy biztonságosan el lehessen vezetni a csapadékvizet. Az Alba Ipari Zóna is nagyon nagy terület, csapadékvíz elvezetési szempontból pedig különösen, hiszen nagyon sok a burkolt felület. Itt található egyébként kettő záportározó is és innen indul az az árok, ami a Dinnyés-Kajtori-csatornába vezeti el az esővizet.
Az ún. "A" jelú árok a levegőből, az M7-es autópályától délre, ami elvezeti az ipari terület csapadékvizét.
Székesfehérvár alatt hatalmas, esetenként 3-4 méter magas csapadékgyűjtő csatornák is vannak, melyek egykor nyílt vízfolyások voltak.
Ezek ellenőrzése heti rendszerességgel történik, illetve minden nagyobb esőzés után végigjárják a nagyobb zárt csatornaszakaszokat. Ilyenkor az összes víznyelőt is végignézik és a behordott hulladékot is kitakarítják.
A Varga csatorna a Palotavárosi tavak között folyik a Gajába.
A nyílt rendszereknél fontos a partfalak rendszeres kaszálása, ahol burkolat van, ott pedig annak karbantartása és az uszadék eltávolítása. Sokszor igyekszünk felhívni az ingatlantulajdonosok figyelmét is arra, hogy a házak előtt az árkok takarítása, akárcsak a járda síkosságmentesítése, vagy nyáron a fű levágása a tulajdonosok feladata - hívta fel a figyelmet Kenyeres Dániel. "Ha mindenki kitakarítja a saját árkát évente egyszer, akkor már nagyon sokat tett a mintegy háromszáz kilométer hosszú fehérvári nyílt csapadékvíz elvezető árkok megfelelő működéséért."
Szépen karbantartott és tiszta árok a Vértanú utcában.
Sok olyan hatósági üggyel is foglalkoznak a belvízrendezők, amikor a szomszédok jelentik fel egymást a ház előtti árok miatt. Ilyen esetekben először kérik a lakóktól a tisztítást, ha nem történik semmi, akkor pedig felszólítást küldenek.
A két nagy vízfolyás, az Aszalvölgyi-árok és a Jancsár-csatorna alsó szakaszait minden évben takarítja és kotorja a Városgondnokság, hiszen ezek vezetik el a Gajába a város csapadékvizét.
Egyre fontosabb lesz a tározási lehetőségek megteremtése
A városban található nagy szelvényű csapadékcsatornák nem bővíthetőek éppen ezért fontos, hogy különböző tározási megoldások legyenek, melynek terén szintén voltak fejlesztések az utóbbi években.
A Felsővárosban a kubik gödör záportározó. Ez a hat hektáros terület be tudja fogadni a hirtelen jött nagy mennyiségű csapadékot, amit aztán fokozatosan le lehet engedni.