80 éve történt - romok közül született újjá Székesfehérvár a háború után

1945 március 23-ára lezárultak a második világháborús harcok Székesfehérváron, és még aznap megalakult az Ideiglenes Városi Bizottság 21 taggal, amelynek elnökét április 20-án Székesfehérvár polgármesterévé választották. A Gáspár János polgármester vezette testület megkezdte a városi közigazgatás újjáépítését, kiépítette az újjáépítési közmunkaszolgálatot, valamint az iskolai oktatás is újraindulhatott.
2025.03.31. 20:54 |
80 éve történt - romok közül született újjá Székesfehérvár a háború után

Gáspár János polgármester Székesfehérvár épületeinek, útjainak és gyárainak újjáépítése mellett még ezekben a reménytelen időkben is fontosnak tartotta a város lelki újjáépítését a kultúra által.

Székesfehérváron 1945 március 23-án alakult meg az Ideiglenes Városi Bizottság 21 taggal, a testület feladata a közigazgatás újjászervezése volt a több hónapos frontharcokat követően. A bizottság elnöke Gáspár János ügyvéd volt, elnökhelyettese Ketskés Elek. A bizottság a belügyminiszterhez írott jelentésében írja le az ostrom utáni székesfehérvár állapotát.

A városban körülbelül 20 ezer lakos maradt a korábbi 50 ezerből, többségük nyugdíjas férfi és nő, illetve gyermekek és betegek. A város lakosságának becslésük szerint mintegy 25%-a volt munkaképes.

A fehérvári lakóházak és egyéb épületek fele romba dőlt a bombázások következtében, további 40% pedig jelentősen megrongálódott.

A bizottság beszámolója szerint a fehérvári épületeknek mindössze 10%-a maradt épségben, vagy olyan állapotben, hogy kisebb javításokkal használhatóvá tehető. "A város belső területét épületromok borítják. A romok alatt és a romok között emberi hullák, állati tetemek, rothadó és büdös anyagok feküsznek. Ugyancsak sok temetetlen hulla és állati tetem fekszik szanaszét határainkban, amelyeknek egy része már oszlásnak indult.." - írták a belügyminiszternek, érzékeltetve a háború borzalmait.

Székesfehérvár város nemzeti bizottsága 1945 április 3-án alakult meg, a nemzeti bizottság elnökévé Gáspár Jánost választották. Április 20-án Gáspár Jánost megválasztották a város polgármesterének is, helyét a nemzeti bizottság elnöki tisztségét illetően Wagner József, a szakszervezetek jelöltje vette át.

Gáspár János (1897-1975), a város újjáépítésének polgármestere Bihar vármegyében, Érbogyoszlón született. Jegyzőgyakornok, majd segédjegyző volt, 1926-tól járásbíró az Adonyi Járásbíróságon. 1942-ig Székesfehérváron volt törvényszéki bíró, majd 1942 és 1944 között magánügyvéd. 1945 és 1948 között Székesfehérvár polgármestere volt. 1957-től ismét ügyvédi irodát tartott fenn a városban. 1945-től 1948-ig a Szociáldemokrata Párt tagja és a székesfehérvári szervezet elnöke volt.

A Gáspár János polgármester vezette testület megkezdte a városi közigazgatás újjáépítését, kiépítette az újjáépítési közmunkaszolgálatot, valamint az iskolai oktatás is újraindulhatott.

"Iskoláinkat óriási erőfeszítések árán végre sikerült, ha nem is mindenben kielégítő, de a célnak megfelelő otthonhoz juttatnunk. Egyedül a fémipari középiskola az, amely az eredményes oktatáshoz feltétlenül szükséges helyiségeit még mindig nélkülözni kénytelen." - számolt be a polgármester az 1946. évi jelentésében.

A városvezetés még ilyen körülmények között is fontosnak tartotta a kulturális intézmények mielőbbi újraszervezését.

A kulturális élet helyreállítása ugyanakkor nagy nehézségekbe ütközött. "Sajnálattal kell megemlékeznem arról, hogy két kulturális intézményünk eredményes munkáját még mindig nem sikerült megkezdeni." - jelentette a testületnek 1946-ban a polgármester. Ez a két intézmény a zeneiskola és a múzeum volt, mindkét helyen anyagi okoból nem kezdődhetett meg a munka. A városi könyvtár ugyanakkor 1946 őszén már megnyitott. A színházi kultúra helyreállítása sem ígérkezett egyszerű feladatnak, a Vörösmarty Színház épülete romokban hevert és a még megmaradt falai sem voltak alkalmasak arra, hogy felhasználásukkal újjáépítsék a színházat. Az épülőfélben lévő kultúrház falai között születhetett volna újra a színjátszás, de a kultúrház befejezéséhez félmillió forint hiányzott. A polgármester a központi költségvetésnél lobbizott forrásokért. 

A Szabó palota a II. világháborút követően. Ma a Fejér Vármegyei Rendőrfőkapitányság épülete.

1946-ban a polgármester a jövő legfontosabb feladatai közé sorolta az újjáépítések minél szélesebb körű folytatását, az iskolaépületek teljes rekonstrukcióját, az Eppinger-féle téglagyár helyreállításának befejezését és mielőbbi üzembe helyezését, a kultúrház befejezését, az utak helyreállításának folytatását és a városi közigazgatás kiépítését és korszerűsítését.

Forrás: Fejér megye alispánjának és Székesfehérvár város polgármesterének éves jelentései 1945-1950 / Csurgai Horváth József-Erdős Ferenc


A 80 éve történt cikksorozatunk eddig megjelent írásai

Várostörténet

  1. Újjászületés a romok közül

    1945 március 23-ára lezárultak a második világháborús harcok Székesfehérváron, és még aznap megalakult az Ideiglenes Városi Bizottság 21 taggal, amelynek elnökét április 20-án Székesfehérvár polgármesterévé választották. A Gáspár János polgármester vezette testület megkezdte a városi közigazgatás újjáépítését, kiépítette az újjáépítési közmunkaszolgálatot, valamint az iskolai oktatás is újraindulhatott.

    2025.03.31.
  2. A leghosszabb ideig uralkodott

    1387-ben ezen napon koronázták magyar királlyá Zsigmondot, a magyar történelem második leghosszabb ideig, 50 évig regnáló uralkodóját Székesfehérváron. Zsigmond korában vált Fehérvár a diplomácia színterévé. 1412-ben Ulászló lengyel királyt, 1423-ben a cseh nemesek képviselőit fogadták itt.

    2025.03.31.
  3. Mécsesgyújtás az áldozatokért

    Szombaton este közös mécsesgyújtással emlékeztek arra, hogy 80 évvel ezelőtt, 1945. március 22-én véget értek a II. világháború harcai Székesfehérváron. A fehérvári civil áldozatok száma megközelítette az 1200 főt, a hadműveletek következtében a város 7198 lakóháza közül 799 lakóház teljesen romba dőlt, és 5140 lakóház szenvedett súlyosabb sérülést.

    2025.03.22.
  4. Megemlékezés a Rác utcában

    Koszorúzással emlékeztek szombaton a Rác utcai Mártírok emlékművénél arra a tizenkettő ártatlan fehérvári polgárra, akiket szovjet katonák gyilkoltak meg 1945. március 22-én. Az esemény gyászmisével zárult, amelyet Pavle Kaplan esperes celebrált.

    2025.03.22.
Loaded: 0%
Progress: 0%
Remaining Time -0:00