27 tagúra bővült az Európai Unió január elsejével

Románia és Bulgária 2007. január 1-jei csatlakozásával 27 tagúra bővült az Európai Unió. Ezzel az EU népessége majdnem eléri a 493 milliót. Az EU azonban védzáradékokat vethet be, ha a két tagország nem tudja teljesíteni a tagsággal járó kötelezettségeket. Bulgária és Románia csatlakozásával, valamint az ír nyelv hivatalos nyelvvé válásával az Európai Uniónak ezentúl 23 hivatalos nyelve van. Az EU a 2006-ban élelmiszerbiztonsági intézkedéseket vezetett be a két tagország ellen. A Bizottság a bolgár légitársaság ellen is védzáradékot léptetett életbe, mert annak 55 repülőgépe Brüsszel szerint nem biztonságos.
2007.01.03. 07:53 |
Románia és Bulgária 2007. január 1-jei csatlakozásával 27 tagúra bővült az Európai Unió. Ezzel az EU népessége majdnem eléri a 493 milliót. Az EU azonban védzáradékokat vethet be, ha a két tagország nem tudja teljesíteni a tagsággal járó kötelezettségeket. Bulgária és Románia csatlakozásával, valamint az ír nyelv hivatalos nyelvvé válásával az Európai Uniónak ezentúl 23 hivatalos nyelve van.

Az EU a 2006-ban élelmiszerbiztonsági intézkedéseket vezetett be a két tagország ellen. A Bizottság a bolgár légitársaság ellen is védzáradékot léptetett életbe, mert annak 55 repülőgépe Brüsszel szerint nem biztonságos.

A jelenlegi tagállamok egyoldalúan felfüggeszthetik a polgári- és büntetőjoggal kapcsolatos EU kötelezettségek betartását a bel-és igazságügyi együttműködés terén, míg a belső piaci védzáradék akkor vethető be, ha Románia és Bulgária súlyosan megsérti a belső piac működési szabályait. A gazdasági védőintézkedés keretében a súlyos gazdasági nehézségek kezelhetők, és Brüsszel védzáradékokat állapíthat meg az EU-s pénzek felhasználása kapcsán felmerülő problémák esetén is.

A Bizottság legutolsó jelentése Bulgáriának az igazságügyi rendszer, a korrupció elleni harc, a szervezett bűnözés, a pénzmosás és az EU-s agrártámogatások befogadására alkalmas adminisztrációs intézményrendszer hiányát rója fel. Az EB szerint Bulgária csak korlátozott reformokat hajtott végre az igazságszolgáltatás terén.

Románia tekintetében szintén problémásnak ítélte a Bizottság a mezőgazdasági pénzek befogadási kapacitását, az igazságügyi rendszert, valamint a korrupciót. A jelentés szerint a korrupció az egészségügyet, az oktatást és a helyi önkormányzatokat is átszövi. A testület szerint reális a veszélye annak, hogy Bukarest nem lesz képes befogadni az EU-ból érkező agrártámogatásokat.

A dokumentum ugyanakkor elismeri, hogy az előző évhez képest Románia egy-egy terülten jelentős fejlődését ért el, mint például a regionális politika, valamint a versenyképesség.

Bukarestben és Szófiában óriási ünnepségeket rendeztek a csatlakozás tiszteletére. Az ünnepségeken magas rangú külföldi vendégek vettek részt. Göncz Kinga külügyminiszter angol és magyar nyelven gratulált a románoknak - a romániai magyar közösséget is üdvözölve - az EU-csatlakozás alkalmából.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.