-
Gregor József Énekverseny
Ünnepi gálahangversennyel ért véget a VII. Országos Gregor József Énekverseny vasárnap délután. A Szent István teremben rendezett eseményen adták át a különdíjakat és hirdettek nyerteseket. A zeneművészeti szakgimnáziumok magánének szakán tanulók két korcsoportjában ítélte oda az első díjat a szakmai zsűri.
2024.11.24. -
Püspöki mise
Vasárnap, az Almássy-telepi Krisztus Király Plébánia búcsúnapján Spányi Antal megyéspüspök celebrált ünnepi szentmisét, zenei szolgálatot végzett a Vox Mirabilis Kamarakórus. A szentmisén adták át az Unum Sumus (egyek vagyunk) feliratú Krisztus Király-díjat, amelyet idén Halmay Tivadar, festőművész kapott.
2024.11.24. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
40+ jubileumi műsor és táncház csütörtökön a Hermann népzene tanszakosaival
A szervezés másfél hónapja indult el, és az ország minden részéről jelezték a népzenészek, hogy részt szeretnének venni a jubileumi programon, énekelve és zenélve felidézni a múltat, a közös zenélés örömét.
A székesfehérvári népzeneoktatásnak köszönhetően az elmúlt 40 évben sok sikeres zenész találta meg saját bandáját, szólókarrierjét, pályáját. Többek ma is itt tanítanak Székesfehérváron, de Magyarország más településének pedagógusai között is ott találjuk a fehérvári zenészeket.
Az együttzenélés örömét az 1982-ben alakult Bakony népzenei együttes biztosította a fiatalok számára, és ebben elévülhetetlen a szerepe Bódi Árpádnak, aki nagy körültekintéssel készített elő minden zenekari számot. Célja volt, hogy minél több gyerek zenéljen. A fiatalok többsége klasszikus hangszeren játszott, így az autentikus megszólalást segítették az akkori tanárok, a Tilinkó zenekar akkori zenészei, Kneifel Imre, Szabó József, Varró János, illetve Bódi Árpád, majd később csatlakozott Petrovics Tamás és Virágvölgyi Márta. Abban az időben nagy kuriózum volt, hogy a közel 30 fős együttesben a vonósok mellett megszólaltak a szinte feledésbe merült hangszerek: a tekerőlant, a citera, a doromb, a köcsögduda, a kanásztülök. Az együttes többször járt külföldön is, bemutatva a magyar népzenei kultúra egy-egy szeletét.
A közös élmények felidézéséről is szól majd ez a koncert, de annak bemutatása is, hogy a tanszak azóta is kiemelkedően működik, a fehérvári műhely több országos sikert könyvelhet el magának.
A népzenei tanszak fellegvára a megalakuláskor a Jókai utcai épület (Hiemer-ház) leghátsó kis helyiségei voltak. Minden jó elindítója az a hangulat volt, amit ezek a kis termek árasztottak magukból, és ehhez kellett a tanári szeretet. Ma is ez jellemzi a tanszakot: szeretet, gondoskodás, a tehetségek felfedezése, gondozása, pályaorientáció, lehetőségek.
A koncerten a régi tanítványok ízelítőt adnak a kezdetekből, a jelenlegi tanítványok pedig az utánpótlás folyamatosságáról tesznek tanúbizonyságot A régi számok felidézik a 80-as évek „népzenei trendjét”, az új számok pedig azt a sokszínűséget, melyet a 70-es években elindult táncházmozgalom hozott magával, ez pedig a magyarok lakta területek népzenei anyagainak feldolgozottsága. Az előadásra a belépés díjtalan, mindenkit szeretettel várnak!