-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
40+ jubileumi műsor és táncház csütörtökön a Hermann népzene tanszakosaival
A szervezés másfél hónapja indult el, és az ország minden részéről jelezték a népzenészek, hogy részt szeretnének venni a jubileumi programon, énekelve és zenélve felidézni a múltat, a közös zenélés örömét.
A székesfehérvári népzeneoktatásnak köszönhetően az elmúlt 40 évben sok sikeres zenész találta meg saját bandáját, szólókarrierjét, pályáját. Többek ma is itt tanítanak Székesfehérváron, de Magyarország más településének pedagógusai között is ott találjuk a fehérvári zenészeket.
Az együttzenélés örömét az 1982-ben alakult Bakony népzenei együttes biztosította a fiatalok számára, és ebben elévülhetetlen a szerepe Bódi Árpádnak, aki nagy körültekintéssel készített elő minden zenekari számot. Célja volt, hogy minél több gyerek zenéljen. A fiatalok többsége klasszikus hangszeren játszott, így az autentikus megszólalást segítették az akkori tanárok, a Tilinkó zenekar akkori zenészei, Kneifel Imre, Szabó József, Varró János, illetve Bódi Árpád, majd később csatlakozott Petrovics Tamás és Virágvölgyi Márta. Abban az időben nagy kuriózum volt, hogy a közel 30 fős együttesben a vonósok mellett megszólaltak a szinte feledésbe merült hangszerek: a tekerőlant, a citera, a doromb, a köcsögduda, a kanásztülök. Az együttes többször járt külföldön is, bemutatva a magyar népzenei kultúra egy-egy szeletét.
A közös élmények felidézéséről is szól majd ez a koncert, de annak bemutatása is, hogy a tanszak azóta is kiemelkedően működik, a fehérvári műhely több országos sikert könyvelhet el magának.
A népzenei tanszak fellegvára a megalakuláskor a Jókai utcai épület (Hiemer-ház) leghátsó kis helyiségei voltak. Minden jó elindítója az a hangulat volt, amit ezek a kis termek árasztottak magukból, és ehhez kellett a tanári szeretet. Ma is ez jellemzi a tanszakot: szeretet, gondoskodás, a tehetségek felfedezése, gondozása, pályaorientáció, lehetőségek.
A koncerten a régi tanítványok ízelítőt adnak a kezdetekből, a jelenlegi tanítványok pedig az utánpótlás folyamatosságáról tesznek tanúbizonyságot A régi számok felidézik a 80-as évek „népzenei trendjét”, az új számok pedig azt a sokszínűséget, melyet a 70-es években elindult táncházmozgalom hozott magával, ez pedig a magyarok lakta területek népzenei anyagainak feldolgozottsága. Az előadásra a belépés díjtalan, mindenkit szeretettel várnak!