-
Jön a 4. Fehérvári Tánc Ünnep
Negyedik alkalommal rendezik meg a Fehérvári Tánc Ünnepet a Tánc Világnapján. A Fehérvári Tánc Szövetség immár hagyományos programja a Fő utcán április 29-én, kedden 17.20 órakor felvonulással indul, majd a Mercure Hotel Magyar Király előtti téren köszöntőkkel, látványos bemutatókkal és díjátadóval folytatódik.
2025.04.28. -
A Képzőművészeti gyűjtemény története
A Szent István Király Múzeum kulcsfontosságú képzőművészeti alkotásairól, meghatározó kiállításairól is szó lesz Izinger Katalin művészettörténész keddi előadásán.
2025.04.28. -
"Igéret havában"
A Vörösmarty Színházabn köszöntötte a Tánc Világnapját az Alba Regia Táncegyüttes. A közönséget ezúttal is a Kárpát-medence néptánc koreográfiáival köszöntötték.
2025.04.28. -
Németh László emlékezete
Németh László író munkásságára emlékeztek a Vörösmarty Társaság és a Vörösmarty Mihály Könyvtár szervezésében. Az emlékülésen Sebők Melinda a Vörösmarty Társaság elnöke és Bakonyi István és Cs. Varga István tekintett vissza munkásságára.
2025.04.28.
40+ jubileumi műsor és táncház csütörtökön a Hermann népzene tanszakosaival

A szervezés másfél hónapja indult el, és az ország minden részéről jelezték a népzenészek, hogy részt szeretnének venni a jubileumi programon, énekelve és zenélve felidézni a múltat, a közös zenélés örömét.
A székesfehérvári népzeneoktatásnak köszönhetően az elmúlt 40 évben sok sikeres zenész találta meg saját bandáját, szólókarrierjét, pályáját. Többek ma is itt tanítanak Székesfehérváron, de Magyarország más településének pedagógusai között is ott találjuk a fehérvári zenészeket.
Az együttzenélés örömét az 1982-ben alakult Bakony népzenei együttes biztosította a fiatalok számára, és ebben elévülhetetlen a szerepe Bódi Árpádnak, aki nagy körültekintéssel készített elő minden zenekari számot. Célja volt, hogy minél több gyerek zenéljen. A fiatalok többsége klasszikus hangszeren játszott, így az autentikus megszólalást segítették az akkori tanárok, a Tilinkó zenekar akkori zenészei, Kneifel Imre, Szabó József, Varró János, illetve Bódi Árpád, majd később csatlakozott Petrovics Tamás és Virágvölgyi Márta. Abban az időben nagy kuriózum volt, hogy a közel 30 fős együttesben a vonósok mellett megszólaltak a szinte feledésbe merült hangszerek: a tekerőlant, a citera, a doromb, a köcsögduda, a kanásztülök. Az együttes többször járt külföldön is, bemutatva a magyar népzenei kultúra egy-egy szeletét.
A közös élmények felidézéséről is szól majd ez a koncert, de annak bemutatása is, hogy a tanszak azóta is kiemelkedően működik, a fehérvári műhely több országos sikert könyvelhet el magának.
A népzenei tanszak fellegvára a megalakuláskor a Jókai utcai épület (Hiemer-ház) leghátsó kis helyiségei voltak. Minden jó elindítója az a hangulat volt, amit ezek a kis termek árasztottak magukból, és ehhez kellett a tanári szeretet. Ma is ez jellemzi a tanszakot: szeretet, gondoskodás, a tehetségek felfedezése, gondozása, pályaorientáció, lehetőségek.
A koncerten a régi tanítványok ízelítőt adnak a kezdetekből, a jelenlegi tanítványok pedig az utánpótlás folyamatosságáról tesznek tanúbizonyságot A régi számok felidézik a 80-as évek „népzenei trendjét”, az új számok pedig azt a sokszínűséget, melyet a 70-es években elindult táncházmozgalom hozott magával, ez pedig a magyarok lakta területek népzenei anyagainak feldolgozottsága. Az előadásra a belépés díjtalan, mindenkit szeretettel várnak!