5+1 dolog, amit tudnod kell, mielőtt megveszed álmaid lakását

Manapság lakást vásárolni, még használt ingatlan esetében is, igazi álom, annyira elszálltak az ingatlanárak. Az átlagos négyzetméterár a fővárosban és a nagyobb városokban fél - 1 millió forint környékén van, de az újépítésű családi házak és lakások esetében borsosabb is lehet ez az összeg.
2022.01.02. 11:43 |
5+1 dolog, amit tudnod kell, mielőtt megveszed álmaid lakását

Az álom lakásunk megvétele ugyanakkor nem lehet elvetendő cél, hiszen egy biztos otthon alapja lehet egy stabil életnek, ráadásul ha találunk kedvező hitelt vagy támogatást, akkor inkább azt fizessük, a saját ingatlanunkba, mint a havi albérletárat - ami szintén nagyon magas napjainkban.
Mielőtt döntünk, érdemes pár dolgot szem előtt tartani és átgondolni, mert komolyan befolyásolhatja, hogy kedvezően jöjjünk ki az adásvételi procedúrából.

Amiket érdemes átgondolni az ingatlan kiválasztása, megvétele előtt

Milyen célból vásárolsz? A lakásban szeretnél hosszú távon élni és családot alapítani, vagy inkább befektetésként tekintesz rá? Ha a vásárláshoz hitelt is veszel fel, a bérbeadás akár ki is termelheti a törlesztőrészletet. Ez csak akkor jó, ha egyébként van hol laknod, és a célod a befektetés.
Új vagy használt, panel dzsungel vagy lakópark?

A kertes háztól a társasházon át a panellakásig, vagy tégla bérházig rengeteg dologban gondolkodhatsz, igényeidtől függően. Építhetsz saját házat is, vagy kialakíttathatod új építésű lakóparkban a lakásod az ízlésed szerint - némi felárral.

Az új ingatlan drágább, de nem szorul felújításra. A használtak olcsóbbak, de számolnod kell rejtett hibákkal és felújításokkal is.

Anyagi fedezet

El kell gondolkodni, szinte nulladik lépésként, hogy miből fogod finanszírozni a beruházást? Részben saját megtakarításodból, ad kölcsön a család, vesztek fel CSOK-ot vagy hitelt kell kérelmezned? Ha igen, mennyi önerővel rendelkezel? Mekkora értékű ingatlanfedezetet tudsz majd bevonni? A fizetésedhez mérten, mi az a törlesztőrészlet, amit biztosan tudsz fizetni is?

Biztos támpontok

Tudatos vásárlóként írd le, mik azok az alapigények, amikből semmiképp sem engedsz. Hány szobás legyen? Kert vagy erkély, és mekkora? Nagyvárosban vagy inkább vidéken, esetleg a főváros peremén élnél? Amerikai konyha, padlófűtés, déli fekvés… lehetnek olyan fontos apróságok, amikhez foggal-körömmel ragaszkodsz, a többit viszont tekintsd csak optimálisnak.

Végezz környezettanulmányt!

Ha megtetszett a lakás vagy ház és megvennéd, az ingatlan adásvétel előtt érdemes alaposan feltérképezni magát a lakást és a környéket is! Tudd meg, mikor volt utoljára felújítás, megtörtént-e a külső szigetelés, esetleg korszerűsíteni kell-e a fűtési rendszert? Kérd le a tulajdoni lapot, nézd meg, hogy tehermentes-e. Ha pedig új építésű, érdemes kicsit ellenőrizni a kivitelezőt is - mert ezt a hitelintézet is megteszi.

Szakértőket felkérni

A vásárláshoz ügyvéd bevonása egyfelől a törvény által kötelező, másfelől hatalmas segítségedre lehet szakértelme az ingatlanjog útvesztőiben. Segít az előleg vagy foglaló kérdésében, intézi a szerződést, a földhivatalt, utána jár a másik félnek, stb. Egy építész vagy statikus szintén nagy segítség lehet, például új építés esetén, de akár ingatlan értékbecslőt is bevonhatsz, ha nem vagy biztos, hogy az irányár reális.