-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
780 éve volt a muhi csata - óriás sakkal és történelmi elemzéssel idézhetjük fel
Április 11-12. a muhi csata évfordulója: a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont közösségi oldalán idézte fel „Béla királynak a tatárokkal vívott szerencsétlen harcát”, ami éppen 780 éve zajlott.
A tatárjáráshoz kapcsolódó történelmi esemény Batu kán mongol hadseregének és IV. Béla király katonáinak a csatáiról szól: április 11-én éjszaka a magyarok visszaverték a tatárokat, akik hajnalban újra támadtak – a közelharc ugyan komoly tatár veszteségekkel járt, de az összezáró támadás miatt, és mert a király nem tudta felállítani a hadrendet, a magyarok súlyos katonai vereséget szenvedtek. „Meg lehetett volna nyerni a muhi csatát?” – Szabados György történész ennek a kérdésnek a mentén elindulva elemzi a kortárs leírásokban, krónikákban és szakmunkákban foglaltakat, kitérve az előzményekre, a tatárjárás egészére és a székesfehérvári vonatkozásokra is.
Akik szívesen idézik fel a nagy történelmi csatát képekben is, azok a 2019-es Székesfehérvári Királyi Napok Koronázási Ünnepi Játékain bemutatott középkori óriás sakk előadás felvételén követhetik végig IV. Béla leghíresebb ütközetének a történetét. A produkciót dr. Matuz János művészeti intendáns írta és rendezte, a zenét Cserta Balázs szerezte, az előadók pedig a Tóparti Gimnázium diákjai voltak.