-
Két Prospero előadás
Április első hétvégéjén két Prospero előadás is látható lesz Fehérváron, április 4-én pénteken 19 órakor Czeller Péter: Hivatali mesék, április 5-én szombaton 19 órakor pedig Harold Pinter: Az étellift lesz színpadon a V54 Színház és Kultúrtérben.
2025.04.02. -
Virágvasárnapi keresztút
Városunk hagyományaihoz híven virágvasárnap délutánján, április 13-án 15 órakor családi keresztutat járnak a maroshegyi plébániánál. Ilyenkor gyermekek jelenítik meg a keresztút egyes állomásait, a szülők mondanak elmélkedést és imát.
2025.04.02. -
Színházigazgató-választás
Az előírásoknak megfelelően zajlik a Vörösmarty Színház igazgatói feladatainak ellátására kiírt pályázat.
2025.04.01. -
Bach mindenkinek
New Yorkból indult, mára már pedig az ország legnagyobb komolyzenei fesztiváljává nőtte ki magát a Bach mindenkinek elnevezésű rendezvény. Székesfehérváron az esemény utolsó koncertjét március utolsó vasárnapján tartották.
2025.04.01.
780 éve volt a muhi csata - óriás sakkal és történelmi elemzéssel idézhetjük fel

Április 11-12. a muhi csata évfordulója: a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont közösségi oldalán idézte fel „Béla királynak a tatárokkal vívott szerencsétlen harcát”, ami éppen 780 éve zajlott.
A tatárjáráshoz kapcsolódó történelmi esemény Batu kán mongol hadseregének és IV. Béla király katonáinak a csatáiról szól: április 11-én éjszaka a magyarok visszaverték a tatárokat, akik hajnalban újra támadtak – a közelharc ugyan komoly tatár veszteségekkel járt, de az összezáró támadás miatt, és mert a király nem tudta felállítani a hadrendet, a magyarok súlyos katonai vereséget szenvedtek. „Meg lehetett volna nyerni a muhi csatát?” – Szabados György történész ennek a kérdésnek a mentén elindulva elemzi a kortárs leírásokban, krónikákban és szakmunkákban foglaltakat, kitérve az előzményekre, a tatárjárás egészére és a székesfehérvári vonatkozásokra is.
Akik szívesen idézik fel a nagy történelmi csatát képekben is, azok a 2019-es Székesfehérvári Királyi Napok Koronázási Ünnepi Játékain bemutatott középkori óriás sakk előadás felvételén követhetik végig IV. Béla leghíresebb ütközetének a történetét. A produkciót dr. Matuz János művészeti intendáns írta és rendezte, a zenét Cserta Balázs szerezte, az előadók pedig a Tóparti Gimnázium diákjai voltak.