Székesfehérvár bevételéért 1944 december 22-én indult meg a szovjetek támadása és a következő napon már ők birtokolták városunkat. Az ezt követő három hónap szinte a földi pokol volt Fehérváron, megannyi szomorú történettel. Egészen 1945 március 22-éig elkeseredett összecsapások színtere volt a város. A legszörnyűbb tettekről beszámolók maradtak fent, fotók ezekben a hetekben nem nagyon készültek.
Az ÖKK Podcast adventi történetében a tősgyökeres, fehérvári vasutascsaládból származó Kiss Imrét ismerhetik meg. A tornatanárnak készülő fiatalember a MÁV Előre (később Locomotiv) SC tehetséges és sikeres sportolója volt, ám az élet másfelé sodorta.
Te is lehetsz Raoul! címmel hirdetett vetélkedőt középiskolások számára a Raoul Wallenberg Emberségek Háza Egyesület a téli szünetre. A feladat szerint a diákoknak közösen kell megalkotniuk egy szabaduló sétát, jelentkezni december 23-ig, hétfőig lehet.
Több mint 300 ezüstérmét találtak a Szent István Király Múzeum régészei és önkéntesek egy eddig nem kutatott vár udvarán Kincsesbányán. A kincs az Árpád-kor végéről, a tatárjárást követő időszakból származik és egy edényben volt elrejtve. Most egy restaurátorműhelyben vizsgálják, és aprólékosan bontják ki az edényből az érméket, hogy minél több információt tudjanak meg a szakemberek a leletekről.
A kisebbségi kérdés megszűnése az Európai Unióban címmel tart előadást Hervainé Dr. habil Szabó Gyöngyvér, a Kodolányi János Egyetem professzora december 18-án szerdán 17.00 órakor a Tarsoly Ifiúságért Egyesület közösségi terében, a Fő u. 3. szám alatt.
A Prohászka-emléktemplomban december 17-én kedden 17 órakor Spányi Antal megyés püspök koncelebrált szentmise keretében emlékezik meg Kaszap István halálának 89. évfordulójáról. A szentmise után a papság és a hívek Kaszap István sírjához vonulnak, és imádkoznak mielőbbi boldoggá avatásáért.
Tudományos konferenciát rendeztek csütörtökön a Városházán Siklósi Gyula születésének 75. évfordulója tiszteletére. A 2017-ben elhunyt történész, középkorkutató életútjának, tudományos munkásságának, Székesfehérvár iránti rendkívüli kötődésének megidézése mellett a résztvevők sokat megtudhattak páratlan személyiségéről, világlátásáról és a hivatása iránti példamutató és máig ható elkötelezettségéről.
Rendhagyó helyszínen, a Városháza Dísztermében folytatódik december 12-én, csütörtökön a Videoton 40 évvel ezelőtti UEFA-kupa-menetelését felidéző rendezvénysorozat. A harmadik alkalmon a Partizan Belgrád elleni párharc lesz fókuszban, a két mérkőzés főszereplői elevenítik fel a történteket.
A Fehérvári Huszárok Egyesülete a hagyományoknak megfelelően december 11-én Pátzay Pál huszárszobránál emlékezett meg az egykori 10-es huszárezred ütközeteiről. Közülük is a legnevezetesebb és legvéresebb volt az 1914 decemberében a lengyelországi Limanowa mellett lezajlott csata, amelynek során a magyar lovasság hősiesen megküzdött az orosz csapatokkal, és megállította azok előre nyomulását.
Az 1957-ben felakasztott, mindössze 24 éves Tóth Ilona orvostanhallgató történetén keresztül ismerhették meg a Vasvári Pál Általános Iskola diákjai az 1956-os forradalmat és szabadságharcot követő kommunista megtorlás, megfélemlítés működését. Földváryné Kiss Réka történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnöke nyomozásra hívta a fiatalokat, akik érdeklődve hallgatták a lebilincselően tragikus történetet.