„Minden gyereket el lehet varázsolni, csak jól kell csinálni...”

Könnyen megeshet, hogy a következő színházi évadban Levendula nénivel is találkozhatunk a Vörösmarty Színházban, hiszen Zsurzs Kati nemrég megjelent meselemeze az elődökhöz, Bors nénihez és Kalán nénihez hasonlóan színpadra kívánkozik.
2003.12.26. 23:41 |

Könnyen megeshet, hogy a következő színházi évadban Levendula nénivel is találkozhatunk a Vörösmarty Színházban, hiszen Zsurzs Kati nemrég megjelent meselemeze az elődökhöz, Bors nénihez és Kalán nénihez hasonlóan színpadra kívánkozik.

Levendula néni meséi címmel novemberben jelent meg Zsurzs Kati meselemeze: az albumon nem csak mesék, hanem családias hangvételű dalok is hallhatóak, a mesék pedig Levendula néni közeli barátairól, Ignác törpéről, Iringó süniről és Nudli kutyáról szólnak, akik vele élnek az erdő szélén.

- Furcsán kezdődött a Levendula néni története: egy castingra mentem el a nyáron, ami egyébként nem szokásom - meséli Levendula néni, vagyis Zsurzs Kati, a Vörösmarty Színház színművésze. - Ugyanis nem tudok mit kezdeni egy ilyen helyzettel: számomra furcsa, ha vadidegen emberek vizsgáztatnak, helyzetgya-
korlatokat csináltatnak velem. Az az igazság, hogy miközben a fiatalok számára ez természe-
tes dolog, a mi generációnk nem ehhez van szokva - ezért is nem akartam elmenni a válogatásra. De felhívtak a kiadótól, hogy menjek, mert ez egy gyereklemez lesz - ettől persze felcsillant a szemem, és meggondoltam magam.

Kiderült, hogy az anyagot már régen megírták, és karácsony előtt mindenképpen ki akarták adni. Így aztán rövid idő alatt kitaláltuk Levendula néni figuráját, aki Bors néni és Kalán néni hagyományait folytatva az igazi, "békebeli", kedves és bölcs nagymamát testesíti meg, akivel mindent meg lehet beszélni - és aki erőszaktól mentes meséket mond a gyerekeknek.

- Ez a meselemez illik abba a sorba, amelynek része a Nyuszi ül a hóban című gyerekműsor is...

- Igen, ennek nagyon nagy híve vagyok - hiszek a szó és a szeretet erejében. Ha filozófiát akarok keresni: bármit teszek, efelé megyek - hiszen beszédiskolát is csináltam, ami arról szólt, hogy ha az ifjúságnak lenne szókincse, kifejező eszköze arra, hogy a problémáikat megbeszéljék egymással, kevesebb agresszió lenne a világban. Most ahelyett, hogy beszélnének egymással, inkább ütnek...

- Most is a színházban beszélgetünk, így magától adódik a kérdés: nem tervezik Levendula néni színrevitelét?

- De igen. Nemrég beszélgettünk a színház művészeti vezetőjével, Kolos Istvánnal arról, hogy színpadi változatot is kellene írni belőle, és erre az ötletre a kiadó is fogékony.

- December közepe óta a Moulin Rouge-ban vasárnaponként már színpadon is látható Levendula néni...

- Ez még nem színpadi változat, csak a lemezből összeállított rövid műsor, amit már Mikuláskor is több helyen előadtunk. Van mellettem néhány táncos, akik az állatokat játsszák, előadjuk a meséket és dalokat, játszunk a gyerekekkel - de ez még nem színdarab. Valószínűleg Hegedűs Bálinttal, a mesék fiatal szerzőjével közösen kellene belőle írni egy olyan színpadi művet, aminek története van, és abban hangzanak el a mesék és dalok. Nem olyan nagy vállalkozást, mint a Diótörő, hanem olyan mesejátékot, ami kifejezetten az óvodásoknak, kisiskolásoknak szól. Szeretném, ha a Nyuszi ül a hóban interaktív játékát ötvözni tudnám egy valódi mesevilággal.

- Van korosztályi határa a lemeznek?

- Óvodásoknak és kisiskolásoknak ajánljuk - nemrég adtam egy lemezt az egyik kolléganőmnek, aki azt mondja, hogy az ő 9 éves lánya már határeset, nem élvezte annyira, mint a kisebbek, az 5-7 évesek. Õk azok, akik még teljesen elvarázsolhatók - bár nekem az a tapasztalatom, hogy minden gyereket el lehet varázsolni, csak jól kell csinálni. Ma, amikor a gyerekek már kiskorukban is olyan zenei világgal ismerkednek meg (pop, rock, musicalek), ami nem nekik íródott, fontosnak tartom, hogy a dübörgő basszusok mellett az igazi élő zenét, a valódi hangszereket is megismerjék. Tarján Béla szerzeményeit Harmath Szabolcs nagyszerűen hangszerelte meg. Tarján Béla (aki egyébként nem hivatásos zeneszerző) nagyon a szívén viseli a lemez sorsát, és most azon mesterkedik, hogy könyv is szülessék belőle.

- Az interneten a mesepályázatokat böngészve feltűnt, hogy az egyik bankunk alapítványa egymillió forinttal támogatja a Levendula néni meséiből készülő tévésorozatot...

- Igen, a szerzők mellett a kiadó is szeretné, ha komplex vállalkozás születne a mesékből. Ez egy rövid epizódokból álló sorozat lesz, ha megszületik - elég bizonytalan a dolog, mert nagyon sok pénz kell hozzá, és a televíziók kevéssé támogatják ezt a műfajt. A forgatókönyvek mindenesetre már elkészültek.

Kapcsolódó anyagok: