9 év után döntés születhet a Microsoft kontra Európai Bizottság perében

Kilenc év után szeptember 17-én a bíróság ítéletet hirdet az Európai Bizottság kontra Microsoft ügyben. Ritkán fordul elő, hogy egy ítéletre ennyit kell várni, és ilyen sokan figyeljenek rá. A döntés ugyanis érinti a perben érdekelt feleken és jogászaikon túl a szoftvergyártókat, a feltalálókat, a szabadalmak jogosultjait és a felhasználókat. A Microsoft Windows operációs rendszerének fejlesztési információi, azaz a forráskódok szellemi alkotásnak minősülnek. A Bizottság érvelése, amely szerint a versenytársi szoftverfejlesztők csak úgy tudnak a Windows-alkalmazásokkal működő szoftvereket írni, ha ismerik a fejlesztési információkat, erősen megkérdőjelezhető...
2007.09.17. 06:38 |
 Kilenc év után szeptember 17-én végre meghalljuk a döntést az Európai Bizottság kontra Microsoft ügyben. Ritkán fordul elő, hogy egy ítéletre ennyit kell várni, és ilyen sokan figyeljenek rá. A döntés ugyanis érinti a perben érdekelt feleken és jogászaikon túl a szoftvergyártókat, a feltalálókat, a szabadalmak jogosultjait és a felhasználókat.





Luxemburgban azért összpontosul a figyelem arra a tizenhárom bíróra, aki most döntést hoz, mert az ítélet túlnő a konkrét ügyön, és hosszú időre meghatározhatja az Európai Bizottság és ezzel együtt a nemzeti versenyhatóságok hatókörét, és közvetetten befolyásolja a szellemi tulajdonjogi normák érvényesítésének eddigi gyakorlatát.

Az ügy egy szimpla versenytársi sérelemmel indult, amelyet a Sun Microsystem terjesztett elő még 1998-ban. Az Európai Bizottság döntése a Római Szerződés 82. cikkére épült, mely kimondja az erőfölénnyel való visszaélés tilalmát. A Microsoftnak felrótt jogsértő magatartás két jogi érvre épül. Az egyik, hogy a Microsoft a Windows operációs rendszerbe beépített egy hang- és videófelvételek lejátszására alkalmas programot, és ezzel az árukapcsolással megnehezíti versenytársai piaci fejlődését. A második érv szerint a versenytársak nem tudnak a Windows-hoz alkalmazható más szoftvereket gyártani, mert nem jutnak hozzá az operációs rendszer fejlesztési információihoz.

A Microsoft Windows operációs rendszerének fejlesztési információi, azaz a forráskódok szellemi alkotásnak minősülnek, hiszen titkos üzleti információkat és titokban tartott üzleti megoldásokat tartalmaznak. Ezért nem kerülhetnének nyilvánosságra a jogosult hozzájárulása nélkül. A Bizottság érvelése, amely szerint a versenytársi szoftverfejlesztők csak úgy tudnak a Windows-alkalmazásokkal működő szoftvereket írni, ha ismerik a fejlesztési információkat, erősen megkérdőjelezhető. A technológiai piacon a Microsoft elleni vizsgálat megindulása után számos olyan szoftver került forgalomba, melyek a Windows-zal együtt kiválóan működnek. Ez azonban már korábban is így volt, a szellemi alkotás jogosultjának, azaz a Microsoftnak az engedélyével.

Az Európai Bíróság döntése a szellemi tulajdont védők eddig jól körülbástyázott és jól működő rendjének fellazítását eredményezheti. Egy precedens értékű ítélet ugyanis feljogosíthatja bármilyen ipari ágazat szereplőit, hogy a versenytársak szellemi alkotásával kapcsolatos információkat megszerezzék pusztán azon az alapon, hogy kapcsolódó termékeket kívánnak gyártani. A fejlesztési információk olyan, a találmányhoz kötődő, vagyoni értéket képviselő tudásanyagok, amelyek átengedésére csak egyedi esetben és ellenérték fejében kerülhet sor.

A döntés nemcsak a szoftvergyártók további fejlődését határozza meg, hanem minden olyan vállalkozásét is, amely a szellemi tulajdonnal kapcsolatos fejlesztésekbe kíván beruházni. Az erőfölényes pozícióval való visszaélés vádja sújthatja más iparágak szereplőit is, így az Európai Bizottság esetleges győzelme bizonytalanságot fog eredményezni a szellemi alkotások tulajdonosainak körében is. Az ítélet hullámait még sokáig érezni fogjuk. Az Európai Bíróság döntése szükségszerűen rá kell, hogy mutasson a gyorsan fejlődő technológiai szektor sajátosságaira, iránymutatást kell adnia a versenyjog és a szellemi tulajdonjog alkalmazásával kapcsolatos érzékeny pontok kezelésére. Ezért jogászok és szakértők hada várja tűkön ülve, hogy mit főz ki a tizenhárom bíró Luxemburgban.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.