A Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz fordult a szúnyogok miatt a város polgármestere

"Az utóbbi napokban számtalan bejelentés érkezett Székesfehérvár közigazgatási területéről az Önkormányzathoz, miszerint elviselhetetlen mértékben megnövekedett a szúnyogok száma, gyakorlatilag az esti órákban lehetetlen szellőztetni, a szabadban tartózkodni." - írja az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdasági Ellátó Központnak címzett levelében Fehérvár polgármestere Cser-Palkovics András.
2018.09.17. 21:50 |
A Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz fordult a szúnyogok miatt a város polgármestere

Fehérváron és környékén egyébként a legjellemzőbb a dalos szúnyog, (házi szúnyog) illetve a gyötrő szúnyog: előbbi majd két hét alatt fejlődik ki, a viszkető csípést okozó gyötrő szúnyog viszont egy hét alatt kifejlődik. Ez utóbbi fajtából van most a legtöbb.

Mint a levélben írja: "A katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 23. § (6) bekezdése értelmében 2017. január 1. napjától a helyi önkormányzatok helyett a katasztrófavédelem vezetője irányítja a központi szúnyoggyérítési programot, és a feladat ellátásáról a BM OKF Gazdasági Ellátó Központja gondoskodik.

A kifejezetten zavaró mértékű szúnyoginvázió miatt kérem, szíveskedjenek soron kívül intézkedni, s a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság feladatkörébe tartozó szúnyoggyérítésről Székesfehérvár teljes területét érintően gondoskodni."

A szúnyogok hímjei teljesen ártalmatlan, növényi nedvekkel táplálkozó rovarok. A nőstény szúnyogok életük jelentős részében szintén növényi nedveket szívogatnak, de a legtöbb fajnál a sikeres peterakáshoz legalább életükben egyszer madarak vagy emlősök vérét is kell szívniuk.