A baba háton altatásának nem csak előnyei vannak
Az orvosok a kilencvenes években kezdték tanácsolni az anyukáknak, hogy ne hason, hanem háton altassák kisbabáikat, ezzel a módszerrel ugyanis elkerülhető a bölcsőhalál. A háton fekvésnek azonban nem várt következménye is lehet: a kicsik feje ugyanis a folyamatos nyomástól hátul deformálódhat, ellaposodhat. A probléma annyira komoly, hogy az egyéves gyerekeknek mintegy felét érintheti
2011.04.11. 13:38 |
Az orvosok a kilencvenes években kezdték tanácsolni az anyukáknak, hogy ne hason, hanem háton altassák kisbabáikat, ezzel a módszerrel ugyanis elkerülhető a bölcsőhalál. A háton fekvésnek azonban nem várt következménye is lehet: a kicsik feje ugyanis a folyamatos nyomástól hátul deformálódhat, ellaposodhat.
Amerikai kutatók figyeltek fel arra, hogy több amerikai államban is jelentősen megnőtt azoknak a kicsiknek a száma, akik plagiocephaliában (a fej ellaposodására használt szakkifejezés) szenvednek. A legkiugróbb adatokat Texas-ban gyűjtötték, ahol 1999 és 2007 között kilencszeresére emelkedett a megfigyelt esetek száma (1999: 3 a 10 000-ből, 2007: 29 a 10 000-ből) - írja a BBC. Hasonló eredményekről számoltak be ugyanakkor brit tudósok is.
A deformálódás oka, hogy a csecsemők feje még nagyon képlékeny, emiatt tartós vagy erős nyomás hatására változhat az alakja. Márpedig ha sokat fekszenek háton kemény matracokon, gyerekülésekben vagy a babakocsiban, az hosszú távon ahhoz vezethet, hogy koponyájuk hátsó része lapossá válik. A probléma annyira komoly, hogy egyes szakértők felvetették: az egyéves gyerekeknek mintegy felét érintheti, bár mindegyiküket különböző mértékben.