A ciklus utolsó közgyűlését tartotta csütörtökön a város képviselőtestülete

Csütörtökön reggel tartott a ciklus utolsó Közgyűlését Székesfehérvár képviselőtestülete. A reggel fél kilenckor kezdődött nyílt ülésen személyi kérdések és kinevezések mellett megalapították az Építőipari Nívódíjat, szó volt a Köfémen egy körzeti megbízotti iroda  létrehozásáról is. Egyhangúan támogatták a képviselők újabb 88 panelház felújítását, amihez 1.2 milliárd Forint önrészt biztosít az önkormányzat és 16 ház egycsatornás gyűjtőkéményének a felújításának pályázatairól is döntöttek. A nyílt ülés végén a város polgármestere Warvasovszky Tihamér számolt be a ciklus négy éves munkájáról, majd beszámoltak a költségvetés első féléves teljesítéséről. A polgármester hangsúlyozta, hogy stabil, kiegyensúlyozott gazdálkodása volt a városnak, kiemelte, hogy nem történt intézménybezárás.

2006.09.14. 15:20 |

Csütörtökön reggel tartott a ciklus utolsó Közgyűlését Székesfehérvár képviselőtestülete. A reggel fél kilenckor kezdődött nyílt ülésen személyi kérdések és kinevezések mellett megalapították az Építőipari Nívódíjat, szó volt a Köfémen egy körzeti megbízotti iroda  létrehozásáról is. Egyhangúan támogatták a képviselők újabb 88 panelház felújítását, amihez 1.2 milliárd Forint önrészt biztosít az önkormányzat és 16 ház egycsatornás gyűjtőkéményének a felújításának pályázatairól is döntöttek. A nyílt ülés végén a város polgármestere Warvasovszky Tihamér számolt be a ciklus négy éves munkájáról, majd beszámoltak a költségvetés első féléves teljesítéséről.

 A közgyűlésen megválasztották az Öreghegyi és Felsővárosi Közösségi Ház új igazgatóját Barta Tamás személyében. A poszt Tóth István halálával üresedett meg és hárman jelentkeztek az igazgatói állásra. Közülük Barta Tamás és Igaz Krisztina pályázatát találta megfelelőnek a Kulturális Bizottság és 5 igen szavazat, illetve 1 tartózkodás mellett Barta Tamást javasolták, amit a közgyűlés is megerősített.

  Új díjat alapítottak a városatyák, ugyanis az ARÉV Baráti Kör és a Fejér Megyei Építészkamara javaslatára Építészeti Nívódíjat ítélnek oda ezentúl, mint városi elismerést.

 Szó volt a Logisztár Kft támogatásáról is, hiszen a tisztán városi tulajdonú cég a Nemzeti Fejlesztési Terv II. keretében újabb két sínpárt szeretne a MÁV és a GYESEV beruházásában építeni 250-250 millió forintból és ehhez 9 millió forintos támogatásban részesül.

 A Köfém lakótelepen egy új körzeti megbízotti irodát hoznának létre, ami már régi vágya a városrészben élőknek. Egy 142 négyzetméteres önkormányzati helységből 14 négyzetmétert választanak le, ahol a Székesfehérvári Rendőrkapitánysággal közösen alakítják majd ki az irodát.

 A városatyák újabb 88 panelház energiatakarékos felújítását támogatták. Most 5468 lakás pályázott rekonstrukcióra, ami egyharmadnyi állami és ugyanennyi önkormányzati és lakossági finanszírozásból valósulhat meg.  Székesfehérvár ehhez 1.2 milliárd forintnyi hitelt vesz fel, ugyanis ennyi önrészt kell biztosítania a felújításhoz, amit a 2008-as költségvetés terhére tesz.
 Az egycsatornás gyűjtőkémények felújítására beérkezett 16 pályázatot is egyhangúan támogatták a képviselők. Mint a közgyűlésen elhangzott néhány gyűjtőkémény már rendkívül veszélyes a városban, amit az is jelez, hogy a nyáron a Fáy András lakótelepen már szerencsés kimenetelű gázrobbanás is történt, amiből könnyen lehetett volna akár tragédia is. Ismét felhívták a rossz gyűjtőkéményekkel rendelkező házak figyelmét a felújítás fontosságára. A veszélyes kéményeket egyébként a Kémény Rt lezárathatja. Dr. Varga Jánosné a Székesfehérvári Lakásbérlők és Lakástulajdonosok Egyesületének az elnöke hozzászólásában hangsúlyozta, hogy a hatóság szigorúbban ellenőriz és le is fogja zárni a rossz kéményeket a jövőben.

A Zobori utca útfelújításáról is döntöttek, ami az előzetes felmérések alapján 110 millió forintba kerülne. Az utcában 900 méter hosszú szakaszt kell felújítani a Pozsonyi és a Bártfai út között, ahol 300 méteren a szennyvízcsatornát is meg kell építeni és a közművezetékeket is ki kell váltani. A 6.5 méter széles útcának a felújítására kiírják a közbeszerzési eljárást.

A város támogatásáról biztosította a közgyűlés a Gróf Széchenyi István Térségi Integrált Szakképző Központot, ugyanis az intézménybe jelentős felújításokat kell végezni.

 Szó volt a következő tanév pedagógus álláshelyeiről is. Dr. Vas Rezső az Oktatási Bizottság elnöke előterjesztésében elmondta, hogy összességében 1 fővel nőtt a pedagógus álláshelyek száma a városban. Kiemelte, hogy 2000-ben még 23435 tanuló járt iskolába a városban, idén szeptemberben azonban 21871 diák ült az iskolapadba, ami 1564-el kevesebb. A létszám az általános iskolákban csökkent a legjobban, míg 200-ben 10117 általános iskolás volt Székesfehérváron, addig ma 8151 tanuló jár alapfokú oktatási intézménybe.

 Két sportegyesület támogatásáról is döntött a közgyűlés, ezentúl az Alba Volán Sportegyesület Öttusa Szakosztályát is évente 20 millió forinttal támogatja a város, az Alba Regia KSE pedig évente 16 millió forintot kap a várostól.

 Utolsó előtti napirendi pontként a város polgármesterének előterjesztésében az elmúlt négy év önkormányzati munkáját is értékelték. Warvasovszky Tihamér a város gazdasági helyzetével kapcsolatban elmondta, hogy 6000 új munkahely létesült a városban az elmúlt négy évben és az itt működő cégek 63 milliárd Forintos beruházást eszközöltek 2002 óta. A teljesség igénye nélkül kiemelte az Alcoa-t, a Denso-t, a Phillips-et, a Samnia SCI-t, a Videotont, a Bericup-ot, a Cerbonát, az Erie Plastics-ot, a Jüllich Glas-t, a Győri kekszet, az Albacompot, a Lidl-t, a Bricostore-t, az Auchan-t, a Retz bútort, a megmaradt Parmalatot, a Grundfos-t, a Dechatlon-t, a Preymesser-t és megemlítette, hogy tárgyalásokat folytatott a város a Stadler motorvonatgyártóval, hogy Székesfehérváron legyen a motorvonatokat gyártó cég üzeme.

 A polgármester hangsúlyozta, hogy stabil, kiegyensúlyozott gazdálkodása volt a városnak, kiemelte, hogy nem történt intézménybezárás és a mintegy 4000 közalkalmazott törvényileg meghatározott béremeléseket mindig végrehajtották és az ajánlásban megfogalmazott juttatásokat is mindig biztosította Székesfehérvár. Hozzátette, hogy a bruttó munkabér 5%-át pedig nyugdíjpénztárba fizeti a közalkalmazottaknak a város.

 Az intézményfelújításokra az elmúlt négy évben 1 milliárd Forintot költött a város és elkészítették a 6 éves intézményfelújítási tervet is. Warvasovszky Tihamér a szociálisan rászoruló családokat is kiemelte, miszerint az elmúlt négy év alatt 36 ezer esetben adott valamilyen szociális támogatást a város 1.5 milliárd forint értékben. A parkok, játszóterek, közvilágítás fenntartására és városgondnoksági feladatokra az elmúlt négy év során 8.5 milliárdot költöttek. Az előterjesztésben a polgármester kiemelte, hogy 22.3 milliárd forintot fordítottak fejlesztésre, ami 35%-kal több, mint az ezt megelőző ciklusban.

 A város hitelállományával kapcsolatban elmondta, hogy nem működésre, hanem fejlesztésre vett fel hiteleket a város, így összesen 6.4 milliárd forint a hitelállomány. A vagyonállomány a ciklus kezdetén 40 milliárd forint volt, ma eléri a 60 milliárd forintot is -hangsúlyozta.  A tömegközlekedéssel kapcsolatban elhangzott, hogy évente több mint 180 millió forinttal támogatja a város az Alba Volánnal kötött megállapodás értelmében a közlekedést. 
 Székesfehérvár csatornázottsága eléri a 90%-ot. A ciklus alatt 31 kilométer szennyvízcsatornát, 18 km csapadékcsatornát épített a város. A még nem csatornázott területeken a Pákozddal, Pátkával és Seregélyessel közösen létrehozott társulás keretén belül kerül sor. A polgármester kiemelte a Vörösmarty Színház és a Hiemer-ház felújítását. Ez utóbbinak a rekonstukcióját a Norvég Alapra beadott 900 milliós pályázatból fedezi majd a város.