-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
A Családok Évéhez kötődnek a Múzeumok Éjszakája idei programjai
Családi titkok, egyéjszakás kaland, szatyor varroda, zajzenei koncert, gastro casino és ólomkatona-öntés – csupán néhány cím a Múzeumok Éjszakája programjainak sorában, amelyek jól jelzik, izgalmas estének néz elébe a közönség június 23-án, szombaton. A családi foglalkozások, mesejátékok, a históriás táncház mellett tárlatvezetések, érdekes előadások, beszélgetések várják az érdeklődőket, minden korosztályból. Az est koncertkínálata is igen gazdag: jazzmuzsika és népzene, egyházi kórusok és filmzenei csemegék egyaránt szerepelnek a palettán. A belvárostól távolabbi fehérvári helyszínekre, illetve a pákozdi Katonai Emlékparkba és a szabadbattyáni Kula-toronyhoz különjáratokkal juthatnak el a látogatók, akik a 200 forintos karszalag megvásárlásával idén is jótékony célt támogathatnak.
Brájer Éva, Székesfehérvár alpolgármestere a jubiláló kezdeményezés kapcsán elmondta, hogy nagy adománynak tartja azt és az összefogás jelentőségét hangsúlyozva köszönetét fejezte ki a megyés püspöknek, hogy személyes jelenlétével magas rangra emelte a Múzeumok Éjszakáját. A Családok Évéhez kapcsolódó programok közül a Hetedhét Játékmúzeumban nemrégiben megnyílt új, európai színvonalú Réber László-kiállításra hívta fel a figyelmet, majd a népszerű retro buszos körjáratokat is megemlítette.
Az esztendő legrövidebb éjszakáján Fekete Sas Patikamúzeumban például barokk piperéket, arcpirosítót és krémpúdert készíthetnek az érdeklődők, előadást hallhatnak a barokk etikettről és az egykori kolostorkertekről. A Romkertben egész napos témanapot rendeznek a Heper Játszóházzal és a Mathias Rex Történelmi Hagyományőrző Egyesülettel. A Szabad Színház Mujkóról mesél, lesz tárlatvezetés, este pedig zenés középkori felvonulás a Romkerttől a Rendházig, a Szent Anna-kápolna és a Mátyás király-emlékmű érintésével. A Deák Gyűjtemény közös családi alkotásra hív, a Budenz-házban a Terembura egyesület családi detektívjátékában kiderül, miről suttognak a műtárgyak. Rejtélyekben az Országzászló téren sem lesz hiány, ott a néprajzi gyűjtemény tárgyait „vallathatják” majd az érdeklődők, de részesei lehetnek az egyéjszakás kalandnak is, amelynek során összeáll egy kísérleti kiállítás. A Hetedhét Játékmúzeumba már csak a megújult, kiváló Réber-kiállítás miatt is érdemes bemenni, ott – a múzeum összes helyszínéhez hasonlóan – szintén lesz tárlatvezetés és közös családi játék. Az Új Magyar Képtárban gasztro estet rendeznek, kiderül, milyen is a fúziós konyha, a szatyor varrodában pedig újrahasznosított anyagokból készülnek saját alkotások. Sötétedés után fényfestés lesz a Patikamúzeumnál és az Országzászló téren is.
Nem csak fiúknak szólnak a katonás programok: a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Alumíniumipari Múzeumában a fémöntészeti bemutatón ólomkatonák készülnek, a dalesten pedig a felnőttek megkóstolhatják a krampampulit. A Helyőrségtörténeti Emlékgyűjteményben kincskereső játék, haditechnikai bemutató, családi kovácsolás várja az érdeklődőket. Pákozdon családi vetélkedőt, kézműves foglalkozásokat szerveznek, Mesélő rajzok címmel nyílik kiállítás, lesz filmvetítés és éjszakai Bagoly-túra is. A Vasvári Pál Általános Iskolában Cser-Palkovics András polgármester felavatja a dr. Siklósi Gyula nevét viselő Pincegalériát, amely I. István korától mutatja be a város erődítményeit, ostromait. Itt lehet majd gyurmavárat készíteni és lovagi bemutatókat is tartanak.
Az Egyházmegyei Múzeumban Závodszky Noémi színművésznő és Tóth Tamás esperes is kalauzolja majd az érdeklődőket egy-egy alkalommal a „Föld és ég között” című kiállításban, lesz sör- és borkóstoló és kézműves foglalkozás is. A Fejér Megyei Levéltárban a sport köré szerveződik az este: az intézmény sporttörténeti dokumentumaiból, izgalmas sportegyesületi relikviákból készül kiállítás, a hétpróbás játszóházban ügyességi játékok, családi focitotó, büfésarok várja a látogatókat, levetítik az „Az utolsó kupadöntő” című filmet, és lesz egy beszélgetés a Videoton legendás, UEFA-kupa döntős csapatának tagjaival. Kinyit az Óramúzeum is, ahol egy óráscsalád történetével ismerkedhetnek meg a vendégek, este pedig egy „robbantott” óraszerkezetet vetítenek a falra. A Bory-várban félóránként indulnak séták a család tagjainak vezetésével, sötétedéstől pedig a vár díszvilágítását csodálhatjuk.
Több helyszínen rendeznek koncerteket június 23-án, szombaton este. A Deák Gyűjteményben Bartók Béla Román népi táncok című, eredetileg zongorára íródott művének dob, bőgő, zongora adaptációját hallhatja a közönség az Oláh Dezső Triótól. Az Egyházmegyei Múzeum udvarán a Bíborszív zenekar lemezbemutató koncertje után a Galiba zenekar muzsikál, és hívja táncba a nézőket. A Szabadművelődés Házában Burján Orsi és a Pálinkaálom ad koncertet, a Helyőrségi Zenekart az Országalmánál, majd utána a Helyőrségtörténeti Emlékgyűjteményben és Pákozdon is hallhatjuk. A Rác utcában, a szerb Ortodox templomban az Szent Efrém Férfikar a Vox Mirabilis Kamarakórussal ad különleges hangulatú közös koncertet. A Rendházban históriás táncház lesz a Sárkánykönny zenekarral, az Új Magyar Képtárban pedig zajzenei koncert, amelyhez a múzeum tárgyai szolgáltatnak alapanyagot. Históriás énekek Mátyás királyról címmel Benkő András kobzos énekmondó műsora három helyen, a Romkertben, a Rendház Díszudvarán és a Mátyás király-emlékműnél is elhangzik.
Idén is lesz veteránjármű-kiállítás a Városház téren, igazi autócsodákkal. A retro busz ebben az évben is szállít utasokat, a Zichy ligetben szállhatnak majd fel az érdeklődők. A belvárostól távolabbi, illetve a vidéki helyszínekre különjárat indul, a menetrendről a helyszínen, a Malom utcai megállóban, vagy a www.fehervariprogram.hu oldalon tájékozódhatnak az utazni szándékozók. Idén először a szabadbattyáni Kula-torony is elérhető majd a járattal, ahol 30 percenként fáklyás tárlatvezetéseket tartanak, amelyeken halk török zenekíséret mellett lehet megismerkedni a település, a Batthyány-család, és nem utolsó sorban a torony évszázados történetével. Emellett török ételkülönlegességeket is kínálnak a látogatóknak, akiknek lehetőségük lesz karagöz (török árnyjáték) készítésére is.
A Múzeumok Éjszakája minden programja karszalaggal látogatható, ennek ára 200 forint, a bevétel jótékony célokat szolgál. A karszalag birtokában június 23-án, szombaton 16 órától Székesfehérvár helyi járatos buszai ingyenesen vehetők igénybe. A karszalagok elővételben június 19-től megvásárolhatók a Tourinform Irodában (Hiemer-ház), illetve a rendezvény napján minden helyszínen és a Városház téri információs faházban.
A Múzeumok éjszakájának részletes programja megtalálható www.fehervariprogram.hu oldalon.