-
Hazajönni Fehérvárra
Az ÖKK Podcast adventi történetében a tősgyökeres, fehérvári vasutascsaládból származó Kiss Imrét ismerhetik meg. A tornatanárnak készülő fiatalember a MÁV Előre (később Locomotiv) SC tehetséges és sikeres sportolója volt, ám az élet másfelé sodorta.
2024.12.21. -
3 technikumunk a TOP 100-ban
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján a napokban megjelent a 2025-ös 100 legjobb magyarországi technikum rangsora, amit idén a Mandiner hozott nyilvánosságra. A Székesfehérvári SzC Széchenyi István Műszaki Technikuma a 100-as lista 30. helyét foglalja el.
2024.12.20. -
95 éves Erzsi néni
95.születésnapja alkalmából köszöntötték Molnár Dezsőné Csirke Erzsébetet, Áron Nagy Lajos festőművész hagyatékának őrzőjét.
2024.12.20. -
Változik a szakrendelések nyitvatartása
Változik a szakrendelések nyitvatartása a két ünnep között. Az idei évben receptfelírásra sem lesz már lehetőség, legközelebb majd csak január másodikán.
2024.12.20.
A felzárkózás-politikáról tanácskoztak a Fejér megye az esélyek tükrében című konferencián
Helyi önkormányzati vezetők, önkormányzati képviselők és az esélyegyenlőségben érintett intézmények képviselőinek részvételével rendezték meg a Fejér megye az esélyek tükrében című konferenciát a Megyeházán.
Az eseményen a felzárkóztatással, az esélyteremtéssel, a különféle fejlesztésekkel és pályázatokkal, illetve a jó gyakorlatokkal kapcsolatos kérdésekről hallgattak meg országos, megyei és városi kitekintésű előadásokat a résztvevők.
Székesfehérvár városát Molnár Tamás civil és ifjúsági tanácsnok képviselte a konferencián, aki a város esélyegyenlőségi programjait mutatta be, különös tekintettel a Székesfehérvári Érzékenyítő Programra. (SZÉP)
„Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény preambuluma rögzíti, hogy az Országgyűlés elismeri minden ember jogát ahhoz, hogy egyenlő méltóságú személyként élhessen, kinyilvánítva, hogy az esélyegyenlőség és a társadalmi felzárkózás előmozdítása elsősorban állami kötelezettség.” - hangsúlyozta a konferenciát megnyitó köszöntőjében Tanka Csaba, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke.
A beszéd után országos, megyei és helyi szinten mutatták be az esélyegyenlőségi munkát, annak megvalósult jó példáit.
A felzárkózás-politika aktuális kérdéseiről Szabó-Fazekas Ildikó, a Belügyminisztérium Társadalmi Felzárkózásért Felelős Helyettes Államtitkársága Felzárkózási Fejlesztések Főosztályának kormányfőtanácsosa tartott szakmai előadást.
A Magyar Falu Programot Dr. Bényi Krisztina, a Modern Városok és Falvak Fejlesztésének Koordinációjáért Felelős Helyettes Államtitkárság helyettes államtitkára mutatta be. A program célja, hogy az 5.000 fő alatti települések minél több fejlesztési támogatást kapjanak. A már lezárult pályázatok között szerepel például a helyi és közösségi terek fejlesztése (4 milliárd Ft), a nemzeti és a helyi identitástudat fejlesztése (6 milliárd Ft), orvosi rendelők építése (4 milliárd Ft), orvosi eszközök beszerzése (2 md), orvosi szolgálati lakás építése (5 milliárd Ft), óvodafejlesztés (5 milliárd Ft), önkormányzati utak felújítása (8 milliárd Ft), járdaépítések és -felújítások (3 milliárd Ft), eszközfejlesztés és közterületek karbantartására (3 milliárd). Jelenleg még folyamatban van a falu- és tanyagondnoki szolgálat támogatása, melyre október 14-ig lehet benyújtani a pályázatokat. A 4 milliárd forint keretösszegű programban 9 személyes kisbuszok beszerzésére lehet pályázni maximum 15 millió forint erejéig.
A Fejér megyei foglalkoztatásról Buday Attila, a Fejér Megyei Kormányhivatal Társadalombiztosítási és Foglalkoztatási Főosztályának vezetője tartott előadást. Elhangzott többek között, hogy 2019. augusztusi adat szerint Fejér megyében 2,4 százalékos a munkanélküliségi ráta. „Eljutottunk odáig, hogy a munkáltatók igényeit egyre nehezebben tudjuk kielégíteni.” – mondta Buday Attila. Arról is beszámolt, hogy létrehozták a https://vmp.munka.hu/ virtuális munkaerőpiaci portált, ahol a munkaerő-igények és a -kínálat találkozik.
A Helyi Esélyegyenlőségi Programokhoz kapcsolódó felzárkózási aktivitásokat Márton Zoltán, a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság Területi Felzárkózási Ügyek Főosztálya, Helyi Esélyegyegyenlőségi Programok Osztálya osztályvezetője mutatta be a közönségnek.
Székesfehérvár esélyegyenlőségi programjának innovatív elemeiről Molnár Tamás, a város civil és ifjúsági ügyekért felelős tanácsnoka tartott előadást. Beszélt a Székesfehérvári Érzékenyítő Programról (SZÉP), amely arra hivatott, hogy a fogyatékossággal és az egészségben élőket, főként a gyerekeket közelebb hozza egymáshoz egymás jobb megértése és a tolerancia jegyében. Az elmúlt két évben mintegy 1.263 általános iskolást értek el a programmal. A SZÉP Tervtanács a városi épület-felújításokhoz, építkezésekhez nyújt segítséget, hogy figyelembe vegyék az akadálymentesség kritériumait.
Molnár Tamás eszélt az EsélyKörröl is, amely alulról szerveződő kerekasztalként tömörít mintegy 20 fogyatékosügyi szervezetet. Jó példa arra, hogy az egy tematikában tevékenykedő civil szervezetek közösen több eredményt tudnak elérni, és könnyebben jutnak támogatáshoz is. Beszélt az Alba Bástya Család- és Gyermekvédelmi Központról, amely a kötelező feladatokon túl számos egyéb közösségi programot, projektet valósít meg. Végül szó volt a 30 éves Alba Regia Nyugdíjas Egyesületről, amely nagyon aktív és folyamatosan fejlődő szervezete a városnak. Fontos eredmény, hogy Székesfehérvár 2018-ban második alkalommal is elnyerte az Idősbarát Önkormányzat Díjat.
A konferencia további részében szó volt a mélyszegénységben élőkről, főként a roma célcsoportokról, a gyerekekről és a nőkről, valamint a fogyatékosokról és az idősekről.