-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
A fenntartható hagyomány - "Élő Népművészet" online
Április 22-én, csütörtökön 18 órakor nyílik az „Élő Népművészet” XVII. Országos Népművészeti Kiállítás Fejér megyei és fehérvári alkotókkal.
Gyöngyből készült ékszerek, hímzések, csuhéból készült betlehem, szőttesek, teljes ruhakollekció és táska, kalotaszegi gyöngytojások, fából és csontból született használati tárgyak, festett bútorok, hangszerek és fémműves termékek, a népművészet minden ágát felölelő játékok viszik hírét a megyében élő és alkotó népi iparművészek, kézművesek gazdag tudásának a XVII. Országos Népművészeti Kiállításon.
„A magyarországi népművészetből táplálkozó tárgyalkotó mozgalom erejét mutatja, hogy az elmúlt fél évszázadban ötévente újonnan készített minőségi tárgyakkal képes megtölteni többszáz négyzetméteres kiállítótereket. Ebből is jól látszik, hogy az alkotókedv és alkotóerő töretlen, és ez minden népművészeti szakágban tapasztalható. Az alkotóknak a jelenkor számára is van mondanivalója, és az általuk létrehozott tárgyak a 21. századi életmód minden területén hasznosíthatók.” – olvasható a kiállítás ajánlójában a Hagyományok Háza honlapján.
A kulturális intézmény szinte minden terét betöltő tárlat összesen 1.533 tárgyon vagy tárgyegyüttesen, mindösszesen 2.192 darab alkotáson keresztül mutatja be élő népművészetünk és népi iparművészetünk sokszínűségét. A Fehérvári Kézművesek Egyesülete és a Fejér Megyei Népművészeti Egyesület tagjai közül összesen 20 alkotó: Bognár Márta szövő, Fehér Csaba fémműves, Gelencsér Julianna csuhéfonó népi iparművész, Glückné Nagy Gabriella ékszerkészítő népi iparművész, Józsa-Szaka E. Kata nemezműves népi iparművész, Kató Balázs fazekas, Kátai Antalné hímző, Kecskeméti Róbert hangszerkészítő, Komendó Gabriella gyöngyfűző, Kovács György faesztergályos, Köpf Jenő faesztergályos, Pásztor Sarolta bőrműves, Sevella Zsuzsanna játékkészítő, Sigmond Gáborné szövő, Sváb Judit hímző, csipkekészítő, Szabóné Demény Mónika bútorfestő, Szenczi Jánosné szövő népi iparművész, Szocska Ágnes szövő, ékszerkészítő, Szügyi Éva szövő népi iparművész és Viasz Zoltán hangszerkészítő mutatkozik be.
Az Élő Népművészet tárlat április 22-én, csütörtökön 18 órától tárlatvezetéssel egybekötve nyitja meg virtuális kapuit a látogatók előtt. A kiállítás 2021. augusztus 24-ig látható. Minden érdeklődőt szeretettel várnak!