A fertőzések forrása - a légkondícionáló veszélyei

  A napsütéses órák számának emelkedésével hamarosan megérkezik a klímaszezon is. A szakértők azonban figyelmeztetnek: a rosszul karbantartott klímákból kifújt levegőbe akár 30-50 féle egészségügyi problémát okozó mikroorganizmus kerülhet. A legnagyobb veszélyben a legyengült immunrendszerű emberek vannak
2010.05.20. 20:52 |
 A napsütéses órák számának emelkedésével hamarosan megérkezik a klímaszezon is. A szakértők azonban figyelmeztetnek: a rosszul karbantartott klímákból kifújt levegőbe akár 30-50 féle egészségügyi problémát okozó mikroorganizmus kerülhet.
 
 Ki gondolná, hogy karbantartás híján, halkabban, hangosabban zörgő tisztítatlan masinák az emberi szervezetet allergiássá téve a gombákat szinte onthatják magukból, márpedig legalább annyian lehetnek allergiásak a gombákra, mint a pollenekre. Mivel a kettő általában együtt jelentkezik, az allergiás panaszokkal küzdők sokszor nem is tudják, hogy a gombák is problémát okozhatnak nekik – figyelmeztetnek a szakértők.
 
 A gombák és a baktériumok, miként a szabadban, úgy a klímaberendezések által forgatott levegőben is ott vannak. És noha a rendszeresen karbantartott, tisztított berendezések által a helyiségekbe juttatott levegőben gyakorlatilag ugyanolyan koncentrációban találhatóak meg a mikroorganizmusok, mint a szabadban, de megfelelő szűréssel a számukat csökkenteni is lehet, szakszerű tisztítás híján azonban a gombák, baktériumok számára jó táptalajul szolgálva a szerves anyagok, szennyeződések lerakódhatnak a rendszerben.
 
- Az emberek naponta mintegy 14 köbméter levegőt lélegeznek be. A zárt térben tartózkodóknak is folyamatos légcserére, megfelelő páratartalomra és hőmérsékletre lenne szükségük, s az, hogy ez biztonságos legyen az irodában, az iskolában, az egészségügyi intézményben, európai szabvány rögzíti. A nagy irodaházakban, bevásárlóközpontokban rengetegen dolgoznak, léteznek sok-sok órán keresztül úgy, hogy a friss levegőt egymás elől elhasználva, gyakorlatilag egymás levegőjét „fogyasztják".
 
 A légkondíciónálókban lévő szűrők a nagyobb szennyeződéseket felfogják, hogy azok a beltéri berendezésből ne jussanak be a szoba levegőjébe. A kinti meleg levegőt a berendezés hideg levegővé átalakítja, a közben keletkező lecsapódó vizet rendszerint egy kivezető csövön távolítják el. Használaton kívül, vagy nem megfelelő üzemelés esetén pangó vízterek keletkezhetnek. Ezekben pedig a Legionella baktérium – légionárius betegségről kapta a nevét – előszeretettel megtelepszik. Ha permetként kerül az emberi szervezetbe, ott tüdőgyulladást okozhat. További gondot jelenthet, hogy a pangó vízben, de leginkább a berendezés szűrőjén és lamelláin a levegőből szennyező anyagok, szerves szennyeződések a kicsapódó párával lerakódhatnak táptalajt biztosítva a különböző penészgombáknak. A penészgombák az arra érzékenyeknél allergiát válthatnak ki. Közülük a legjellemzőbb az Alternaria és a Cladosporium nevű gombafajok. Az utóbbiról tudni kell, hogy igen alkalmazkodó fajta, egyik fajtája például a kerozinban megtelepedve a repülőgépek üzemanyag-vezetékeit is eltömítheti.
 
 A kórházba fekvő legyengült immunrendszerű betegeknél a védekezőképesség hiányában a penészgombák jelenléte komoly bajt okozhat, hiszen náluk nemcsak az allergizáló hatás, hanem a fertőzést követő, tüdőgyulladásos megbetegedések is előfordulhatnak. Kórtermükben szűrt levegő van, azt kell karbantartani, oda semmilyen kórokozó nem juthat be.
 
 A szakember szerint ezeket a készülékeket alkalmanként akár még télen, de a használaton kívüli időkben is fontos bekapcsolni, majd a nyári „hűtési szezon" kezdetén, illetve végén átvizsgálni és megtisztítani.