-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Négy nap középkor a Belvárosban - Lovagok Napja, Koronázási Ünnepi Játékok
Szombaton kezdődik, és keddig tart a középkori időutazás Fehérvár belvárosában: a A programok mellé csatolt „hangos” meghívóban a szombati nap bátor ceremóniamestere, a varázseszköztől (mikrofon) meg nem riadó Zsigmond úr mesél a II. Szent István Torna hős lovagjaira váró feladatokról. Az ÖKK Podcast friss adásában szó lesz a Koronázási Ünnepi Játékok színes kavalkádjáról és az augusztus 20-i ünnepnap eseményeiről is.
A Szent István Király Múzeum hagyományteremtő szándékkal, első ízben rendezi meg a Lovagok Napját augusztus 17-én, szombaton a Városház téren.
Lovagok küzdenek bajnoki címért a II. Szent István Tornán – a napot középkori játékok, középkori kézműves forgatag, interaktív harcművészeti bemutató, diákszínjátszók előadása is színesíti. A torna előtt a lovagi viadal fegyveres résztvevői, támogatói és az óriásbábok látványos felvonulást tartanak a Várkörúton.
A múzeum a további napokon számos egyéb programmal várja a látogatókat: a Nemzeti Emlékhelyen a Küllő és rozetta című múzeumpedagógiai foglalkozás keretében rózsaablakokat, az Alkoss mozaikot! foglalkozáson pedig mozaikot készíthetnek az érdeklődők a koronázó bazilika szentélyének egykori mozaikjából ihletet merítve. Családok, baráti társaságok jelentkezését várják a Táblára fel! című társasjátékra, amelynek fókuszában a koronázó bazilika áll. A Rendházban A katonaláda titka címmel a Hadtörténeti Múzeum munkatársai elevenítik meg az első világháború frontjain harcoló katonák mindennapjait.
Minden esztendőben ezreket vonzanak a Koronázási Ünnepi Játékok középkort idéző napjai, amikor hagyományőrző csapatok ütnek tábort a Zichy ligetben, régizenei együttesek járják az utcákat, mesterségbemutatók, családi foglalkozások és természetesen a királyi óriásbáb-család tagjai várják, szórakoztatják a látogatókat. Augusztus 18–20. között a Belvárosban és a Zichy ligetben idén is mindenki talál magának kedvére való programot.
Az Országzászló tér a gyerekek kedvére idén is Mesetérré alakul: zenés, mesés előadások, táncházak, történelmi öltöző és játékok szórakoztatják a legkisebbeket három napon át az óriásbábok társaságában.
Barna Zsombor bábművész elhozza Vitéz Lászlót, a Bordó Sárkány koncertet és táncházat tart, Csernik Szende mesét mond, lesz Dúdoló és mesés Így tedd rá! Játéktér, jönnek a zászlóforgatók és a gólyalábasok – a Rutkai Bori Banda, a Bogár Muzsika és a Kolompos együttes interaktív koncertje pedig kicsiknek és nagyoknak egyaránt jó élmény lesz. Régi gyerekjátékok, kézműves foglalkozások és mesterség-bemutatók is várják a térre betérő családokat. Az óriásbábok három napon át ugyancsak az Országzászló téren fogadják az „alattvalókat”, az érdeklődők közelebbi ismeretséget is köthetnek velük, ha kipróbálják az Árpád-házi ágbogozót és Az Árpád-háziak nyomában című játékot.
A Szent János közben boszik és jósok csalogatnak a jövőbe látni: lesz kártyavetés, és játékos szerelmi jóslás.. A Fő utcán középkori mesterek avatnak be mesterségük titkaiba: élménykovács és ólomöntő állítja fel műhelyét három napra, de lesz éremverde, ki lehet próbálni kalligráfiát, és különböző kézműves foglalkozások várják az ügyes kezűeket.
A hagyományőrző csapatok a Zichy ligetben mutatják meg, milyen lehetett a középkori harcászat, a barokk látványkonyhában pedig betekintést nyerhetünk egy udvari konyha rejtelmeibe. Megtudhatjuk, miként főzték étkeiket négyszáz éve elődeink, bemutatkoznak az akkori használati tárgyak, konyhai eszközök, eljárások, receptek. A régizene együttesek itt és a Belváros több helyszínén muzsikálnak a három nap alatt, és szokás szerint a ligetben kap helyet a gyerekek nagy kedvence, a lovagi torna akadálypálya is.
Középkori sokadalom lesz a Városház téren a Szabad Színházzal: piaci perpatvarok, vásári életképek, pergő nyelvű kofák, korhely komédiások és dévaj mutatványosok várják a térre betérőket. Rengeteg játék, korcsmaszínház, interaktív előadás, tréfás verseny lesz a három nap során, esténként pedig a Pannon meséken át ismerkedhetünk a térség középkori életével.
A történelmi kisfesztivál egyik leginkább várt eseménye a Fehérvári királyok menete, amely augusztus 20-án, kedden háromnegyed ötkor indul a Koronás parktól a Fő utcán át a Szent István térig, az ünnepi közgyűlés helyszínére. Az óriásbábokat hagyományőrző csapatok, régizenészek és néptáncosok kísérik. A Koronázási Ünnepi Játékok részletes programja a ezen a honlapon olvasható, személyesen pedig a Tourinform Városház téri irodájában és Városház téri infopontján, valamint a rendezvény Országzászló téri információs faházában kérhető felvilágosítás a programokhoz kapcsolódóan. Az ÖKK Podcast programajánlója.