-
Eheti Igéző kalandozások
Versek, legendák és egy mesés kaland várja az irodalom- és színházkedvelőket az Igézőben. A Fő utcai színjátszóhelyen minden korosztály talál kedvére való előadást ezen a héten péntektől vasárnapig.
2025.04.09. -
Humanoid robot a színpadon
Túlzás nélkül színháztörténeti esemény helyszíne lesz a székesfehérvári Vörösmarty Színház, ahol először lép a világot jelentő deszkákra egy humanoid robot. Április 19-én mutatja be a teátrum Térey János A Nibelung lakópark című tetralógiáját Szikora János rendezésében. Amellett, hogy ez lesz a teljes mű ősbemutatója, a Huba névre keresztelt humanoid robot játssza majd az egyik kulcs-szerepet a darabban.
2025.04.09. -
Tavaszi koncertet adtak
Tavaszi koncertet adtak a Gorsium Alapfokú Művészeti Iskola Vokális tanszakának növendékei. A program során a fiatal énekesek aktuális tudásukat mutathatták be.
2025.04.09. -
Szeminárium az avarkorról
Az avarkorról tartott előadást Szücsi Frigyes a Szent Imre Gimnázium diákjainak. A kora reggeli szeminárium az iskola és a múzeum közti együttműködés keretében valósult meg.
2025.04.09.
Négy nap középkor a Belvárosban - Lovagok Napja, Koronázási Ünnepi Játékok

Szombaton kezdődik, és keddig tart a középkori időutazás Fehérvár belvárosában: a A programok mellé csatolt „hangos” meghívóban a szombati nap bátor ceremóniamestere, a varázseszköztől (mikrofon) meg nem riadó Zsigmond úr mesél a II. Szent István Torna hős lovagjaira váró feladatokról. Az ÖKK Podcast friss adásában szó lesz a Koronázási Ünnepi Játékok színes kavalkádjáról és az augusztus 20-i ünnepnap eseményeiről is.
A Szent István Király Múzeum hagyományteremtő szándékkal, első ízben rendezi meg a Lovagok Napját augusztus 17-én, szombaton a Városház téren.
Lovagok küzdenek bajnoki címért a II. Szent István Tornán – a napot középkori játékok, középkori kézműves forgatag, interaktív harcművészeti bemutató, diákszínjátszók előadása is színesíti. A torna előtt a lovagi viadal fegyveres résztvevői, támogatói és az óriásbábok látványos felvonulást tartanak a Várkörúton.
A múzeum a további napokon számos egyéb programmal várja a látogatókat: a Nemzeti Emlékhelyen a Küllő és rozetta című múzeumpedagógiai foglalkozás keretében rózsaablakokat, az Alkoss mozaikot! foglalkozáson pedig mozaikot készíthetnek az érdeklődők a koronázó bazilika szentélyének egykori mozaikjából ihletet merítve. Családok, baráti társaságok jelentkezését várják a Táblára fel! című társasjátékra, amelynek fókuszában a koronázó bazilika áll. A Rendházban A katonaláda titka címmel a Hadtörténeti Múzeum munkatársai elevenítik meg az első világháború frontjain harcoló katonák mindennapjait.
Minden esztendőben ezreket vonzanak a Koronázási Ünnepi Játékok középkort idéző napjai, amikor hagyományőrző csapatok ütnek tábort a Zichy ligetben, régizenei együttesek járják az utcákat, mesterségbemutatók, családi foglalkozások és természetesen a királyi óriásbáb-család tagjai várják, szórakoztatják a látogatókat. Augusztus 18–20. között a Belvárosban és a Zichy ligetben idén is mindenki talál magának kedvére való programot.
Az Országzászló tér a gyerekek kedvére idén is Mesetérré alakul: zenés, mesés előadások, táncházak, történelmi öltöző és játékok szórakoztatják a legkisebbeket három napon át az óriásbábok társaságában.
Barna Zsombor bábművész elhozza Vitéz Lászlót, a Bordó Sárkány koncertet és táncházat tart, Csernik Szende mesét mond, lesz Dúdoló és mesés Így tedd rá! Játéktér, jönnek a zászlóforgatók és a gólyalábasok – a Rutkai Bori Banda, a Bogár Muzsika és a Kolompos együttes interaktív koncertje pedig kicsiknek és nagyoknak egyaránt jó élmény lesz. Régi gyerekjátékok, kézműves foglalkozások és mesterség-bemutatók is várják a térre betérő családokat. Az óriásbábok három napon át ugyancsak az Országzászló téren fogadják az „alattvalókat”, az érdeklődők közelebbi ismeretséget is köthetnek velük, ha kipróbálják az Árpád-házi ágbogozót és Az Árpád-háziak nyomában című játékot.
A Szent János közben boszik és jósok csalogatnak a jövőbe látni: lesz kártyavetés, és játékos szerelmi jóslás.. A Fő utcán középkori mesterek avatnak be mesterségük titkaiba: élménykovács és ólomöntő állítja fel műhelyét három napra, de lesz éremverde, ki lehet próbálni kalligráfiát, és különböző kézműves foglalkozások várják az ügyes kezűeket.
A hagyományőrző csapatok a Zichy ligetben mutatják meg, milyen lehetett a középkori harcászat, a barokk látványkonyhában pedig betekintést nyerhetünk egy udvari konyha rejtelmeibe. Megtudhatjuk, miként főzték étkeiket négyszáz éve elődeink, bemutatkoznak az akkori használati tárgyak, konyhai eszközök, eljárások, receptek. A régizene együttesek itt és a Belváros több helyszínén muzsikálnak a három nap alatt, és szokás szerint a ligetben kap helyet a gyerekek nagy kedvence, a lovagi torna akadálypálya is.
Középkori sokadalom lesz a Városház téren a Szabad Színházzal: piaci perpatvarok, vásári életképek, pergő nyelvű kofák, korhely komédiások és dévaj mutatványosok várják a térre betérőket. Rengeteg játék, korcsmaszínház, interaktív előadás, tréfás verseny lesz a három nap során, esténként pedig a Pannon meséken át ismerkedhetünk a térség középkori életével.
A történelmi kisfesztivál egyik leginkább várt eseménye a Fehérvári királyok menete, amely augusztus 20-án, kedden háromnegyed ötkor indul a Koronás parktól a Fő utcán át a Szent István térig, az ünnepi közgyűlés helyszínére. Az óriásbábokat hagyományőrző csapatok, régizenészek és néptáncosok kísérik. A Koronázási Ünnepi Játékok részletes programja a ezen a honlapon olvasható, személyesen pedig a Tourinform Városház téri irodájában és Városház téri infopontján, valamint a rendezvény Országzászló téri információs faházában kérhető felvilágosítás a programokhoz kapcsolódóan. Az ÖKK Podcast programajánlója.