-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
A galíciai és az olasz frontot mutatja be a Városház téri tablókiállítás
Az első világháború hőseire emlékező szabadtéri tablókiállítás nyílt „Kik acél falakként állották a vártát, orosz ingovány s Doberdó tetején…” címmel a Városház téren, melyet két éve közösen indított el a Városi Levéltár és Kutatóintézet, valamint Székesfehérvár Önkormányzata. A köztéri tárlat tematikusan mutatja be a különböző frontok eseményeit 1916 júliusától 1917 októberének végéig, a monarchia két fő harcterére, a keleti (galíciai) és a délnyugati (olasz) fronton történtekre koncentrálva. A rendezvény a hagyományőrzőknek köszönhetően József főherceg bevonulásával kezdődött.
A járókelők a Városház téren július 17-ig láthatják a tablókat, majd átszállítják ezeket a Zichy ligetbe, a 17-es gyalogezred emlékművének közvetlen környezetébe, ahol augusztus 31-ig időzhetünk el hosszabban egy-egy kép, térkép vagy leírás előtt.
A kiállítást Horváth Péter kurátor ajánlotta a közönségnek. Elmondta, hogy a fő koncepció az I. világháborúban harcoló fehérvári ezredek, egységek helytállásának, küzdelmeinek bemutatása a csaták, harcok, ütközetek felidézésével. A nyitó tabló a délnyugati arcvonal bemutatásával indul, és tíz tablón át követi az Isonzó-front történéseit, itt szolgált a legtöbb magyar, köztük a magyar királyi 17. gyalogezred katonáival a Doberdó-fennsík védelmében. A galíciai fronton belül a császári és királyi 69. gyalogezred harcait jelenítik meg a tablók a Bruszilov-offenzíva második szakaszában, kitérve Románia hadba lépésére és Bukarest központi hatalmak általi bevételére. Az utolsó tabló címe „A mi ezredünk” – a 17-esekből álló egységből alakult 310-es ezredhez fűződik a halicsi hídfő elfoglalása; a kutatás újdonsága miatt kuriózumnak tekinthető.
A kurátor köszönetet mondott az összeállításban közreműködő dr. Ravasz István alezredesnek (HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum), valamint Rangel Istvánnak, a Magyar Királyi Szent István 3. Honvéd Gyalogezred Hagyományőrző Egyesület elnökének.
A rendezvényen részt vett Róth Péter alpolgármester, Csurgai Horváth József, a Levéltár igazgatója, Horváth Miklós Csaba önkormányzati képviselő, valamint a városi és az egyházmegyei múzeum igazgatói, munkatársai.