-
Fehérvári delegáció Temesváron
A temesvári népfelkelés 35. évfordulója alkalmából háromnapos rendezvénysorozatot tartottak Temesváron. A programok sorában nemzetközi konferencia, kerekasztal-beszélgetés és gálaest is szerepelt, beszédet mondott Sulyok Tamás köztársasági elnök. Székesfehérvár városát is saját delegáció képviselte a bánsági városban.
2024.12.16. -
A kisebbségi kérdés meg§zűnése
A kisebbségi kérdés megszűnése az Európai Unióban címmel tart előadást Hervainé Dr. habil Szabó Gyöngyvér, a Kodolányi János Egyetem professzora december 18-án szerdán 17.00 órakor a Tarsoly Ifiúságért Egyesület közösségi terében, a Fő u. 3. szám alatt.
2024.12.16. -
Átadták a Királyvár Bölcsődét
Ünnepélyes keretek között megnyílt a Királyvár Bölcsőde a Feketehegy-Szárazréten, a Bodrogi utcában, 28 férőhellyel, modern és energiatudatos kialakítással.
2024.12.16. -
Halvásár Rétimajorban
Idén is széles választék várja halételek kedvelőit Rétimajorban. Jó hír, hogy az árak nem nőttek a tavalyihoz képest.
2024.12.16.
A Gulag világáról nyílt kiállítás A Szabadművelődés Házában
Talán kevesen tudják pontosan, a Gulag táborok jóval a II. Világháború előtt "megnyitották kapuikat", történetük 1918-ban kezdődött és csak Sztálin halálával - bár akadt, akinek csak évekkel később - ért véget. Róth Péter alpolgármester szerint hiába a több mint fél évszázados távlat, szükséges a mát, a fiatalokat emlékeztetni a múltra.
"A XX. század a magyarság, de alighanem az egész emberiség leggyászosabb évszázada volt." - mondta. "Még a II. Világháború utáni nagyhatalmi döntések is csak a pokol egyik bugyrából a másikba taszítottak nemzeteket, amelyeknek az életét további csaknem fél évszázadig a Gulagokat létrehozó eszme határozta meg. Meg kell őriznünk a borzalmak emlékét is, hogy visszatartsák az új nemzedékeket a hibák újbóli elkövetésétől" -tette hozzá.
A kiállítást rendező Sinka Jenő megjegyezte, hogy sajnos még az élő, elrettentő példa sem akadálya az embertelen tettek megismétlésének, hiszen éppen a Gulagokban megesett, leírt szörnyűségek példáján születtek meg azokkal egy időben a náci munkatáborok, haláltáborok. "Amikor a volt foglyok végre hazaértek , nem egy ölelésre kész ország várta őket, hanem pár ÁVH-s a határon, akik leszögezték, erről nem szabad beszélni, mert aki megteszi, könnyen kerülhet újra valami egészen hasonló helyre. Voltak, akiket alig tizenöt évesen hurcoltak el minden ok nélkül, másokat politikai nézeteik vagy a rendszernek nem tetsző egyéb tetteik miatt ítéltek tíz-húsz év kényszermunkára, hiszen kellett a szovjet nyersanyagok kitermeléséhez a szorgos kéz." - mondta Sinka Jenő.A kiállítás képet nyújt az elhurcolások, a munkavégzés, a büntetések, kínzások és kivégzések teljes történetéről, számos új ismeretet adva a témában nem igazán jártas látogatóknak. A megnyitó utáni beszélgetésen felmerült, hogy jó lenne mindezen anyagokat rendezetten, kereshetően, akár az oktatásban is felhasználható módon elérhetővé tenni valamilyen webes felületen is, amihez Róth Péter alpolgármester segítséget ígért a rendezőknek.