A gyógyszerészek is csatlakoztak a dohányzásellenes kampányhoz

 A X. Jubileumi Országos Patika Nap témája a mozgásszervi megbetegedések és a dohányzásellenesség. Székesfehérváron a József Attila utcában található Viktória Gyógyszertárban Östör Annamária egészségügyi tanácsnok és Dr. Békefi Géza a Magyar Gyógyszerészeti Kamara Fejér Megyei Szervezetének elnöke tartott sajtótájékoztatót a programról.
2013.06.05. 15:14 |
 A X. Jubileumi Országos Patika Nap témája a mozgásszervi megbetegedések és a dohányzásellenesség. Székesfehérváron a József Attila utcában található Viktória Gyógyszertárban Östör Annamária egészségügyi tanácsnok, Dr. Békefi Géza a Magyar Gyógyszerészeti Kamara Fejér Megyei Szervezetének elnöke tartott sajtótájékoztatót a programról.
 A gyógyszertárak június 5-től kapcsolódnak be a dohányzás visszaszorításáért indított országos programba. Bizonyított tény, hogy a dohányzás számos megbetegedés előidézője. Különösen nagy jelentősége van ennek Magyarországon, ahol a dohányzók aránya magasabb az Európai Unió országaiban tapasztalt aránynál. A felmérések szerint Magyarországon a felnőtt lakosság 29 százaléka, a férfiak 34 és a nők 24 százaléka dohányzik rendszeresen. A magyar lakosság születéskor várható átlagéletkora viszont alatta marad az európai országokban várhatótól. A két adat között szoros összefüggés van. A magyar lakosok halálozásáért elsősorban felelős megbetegedések, így a kardiovaszkuláris betegségek, a rosszindulatú daganatok és a krónikus légzőszervi megbetegedések kialakulásában és rosszabbodásában kiemelt jelentőséggel bírnak a dohányzással az emberi szervezetbe jutott toxikus kémiai anyagok.
 
 A dohányfüstben mintegy négyezer kémiai anyagot mutattak ki. Közülük több mint négyszázról bizonyosodott be az, hogy ártalmas az emberi egészségre, hatvan pedig karcinogén, vagyis szerepük van a daganatok kialakulásában. A cigarettafüst alkotórésze a nagyobb mennyiségben családi tragédiákat okozó szénmonoxid és a nikotin, amely felelős a hozzászokás, a dohányaddikció kialakulásáért.

 Sajnálatos tény, hogy Magyarország világelső a férfiak tüdőrák halálozásában világszerte, s emiatt évente nyolcezer honfitársunk hal meg idő előtt.

 A gyógyszerészek bekapcsolódása a dohányzásról való leszokást célzó programokba nem most kezdődik. Már a múlt század ’90-es éveinek második felében volt egy kezdeményezés, amikor a Nemzeti Egészségvédelmi Intézettel együttműködésben továbbképző előadások és patikákban kihelyezett plakátok szolgálták ezt a célt. Most az eddigieknél komplexebb program meghirdetésére került sor az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkárság, a Dohányzás Leszokás Támogatási Mód-szertani Központ és a Magyar Gyógyszerészi Kamara együttműködésében.