-
Nyitott könyvek
Újabb állomásához érkezik a Nyitott könyvek című irodalmi beszélgetéssorozat. A Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében április 3-án, csütörtökön 17.30 órakor kezdődő eseményen a Vigilia című folyóiratot ismerhetik meg az érdeklődők.
2025.04.01. -
Áprilisban visszatér a No Wave
Három koncert és egy kiállítás – április 19-én visszatér a 2010-es évek elejének népszerű összművészeti rendezvénye, a No Wave. A mindig izgalmas újdonságokkal és műfaji sokszínűséggel érkező zenei tárlat bejárta már Székesfehérvár számos szórakozóhelyét, idén áprilisban pedig a Museum Caféban éled újjá.
2025.04.01. -
Színházigazgató-választás
Az előírásoknak megfelelően zajlik a Vörösmarty Színház igazgatói feladatainak ellátására kiírt pályázat.
2025.04.01. -
Bach mindenkinek
New Yorkból indult, mára már pedig az ország legnagyobb komolyzenei fesztiváljává nőtte ki magát a Bach mindenkinek elnevezésű rendezvény. Székesfehérváron az esemény utolsó koncertjét március utolsó vasárnapján tartották.
2025.04.01.
A hagyományőrzők új generációja – a Pusztinai Kakasok muzsikáltak a Városházán

A Pusztinai Kakasok együttes 2019-ben jött létre a Pusztinai Magyar Házban, ahol a Magyar Örökség- és Európai Polgár-díjjal kitüntetett csángómagyar népdalénekes, Nyisztor Ilona szárnyai alól nőttek ki a tagok.

A nevet is ő adta nekik, történt ugyanis, hogy a fiatalok igen sokat “kakaskodtak”, azaz veszekedtek, innen ered az elnevezés. A zenekar tagjai korábban rendszeres résztvevői voltak a székesfehérvári Önkormányzat nyári táborainak. Immár fiatal felnőttként küldetésüknek tekintik, hogy a csángó kulturális örökséget, a hagyományokat felélesszék, éltessék és felelősséggel továbbadják azt.
A Pusztinai Kakasok egyik alapítója Bálint Robert, aki a Duna Televízió Fölszállott a páva tehetségkutató műsorának díjazottja lett. Idén csatlakozott a csapathoz Veres Mihaela, aki Pusztinából származik, most végzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen és a PTE BTK Néprajz-Kulturális antropológia szakán folytatja tanulmányait. A Kakasok küldetésüknek tekintik, hogy a csángómagyarság szívében, lelkében élő tisztaságot, őszinteséget és erőt megmutassák és továbbadják.
A Városháza Dísztermében rendezett estet a Magyar Himnusz és a Csángó Himnusz közös eléneklésével indította az együttes és a közönség.
Székesfehérvár Önkormányzata nevében Lehrner Zsolt alpolgármester köszöntötte a résztvevőket. Mint mondta, Pusztina egyedülálló abban, hogy a mai napig az egész falu megőrizte csángómagyar identitását, a katolikus hitet, és az ott élők a csángómagyar nyelvet használják maguk között. A falu védőszentje Szent István. A település lakóinak jellemzően kiemelkedően jó a zenei hallásuk, így a dallamokon, a muzsikán keresztül is könnyebben őrzik a nyelvüket. Erre építette Nyisztor Ilona a pusztinai gyermekek nyelvi fejlesztését is, és ez tette lehetővé, hogy kultúrájuk bemutatásával a Kárpát-medencén túlra is eljussanak. Nagy öröm, hogy Székesfehérvár városa is hozzájárulhat ehhez a hagyományőrző munkához.
A Pusztinai Kakasok főként a településükről, illetve környékbeli falvakból, többek között Klézséről és Lészpedről származó dallamokkal, énekekkel örvendeztették meg a fehérvári közönséget. A dalok, dallamok jellemzően több évtizeddel ezelőtt a feledés homályába vesztek, ám a gyűjtéseknek köszönhetően fennmaradtak és most újjáélednek.
Az esten közreműködött Bálint Róbert (furulya, kaval, tilinkó, ének), Beta Narcis (furulya, kaval, ének), Veres Mihaela (ének, hulyoktatás, tánc), Korsós Kinga (koboz) és Vellner Balázs (dob). A program közös belvárosi tánccal zárult. A fiatalok ezután Budapesten, majd Jászberényben folytatják magyarországi turnéjukat.