A hely, ahol élünk – séta a csodálatos Rácbányában

Több mint negyvenen vettek részt Sajtos Klára, a Gyöngyvirág Természetbarát Egyesület tagja és Váczi Márk városkutató keddi sétáján a Rácbányában. A Cselekvő Fehérvár szervezésében megvalósult túrán a jelenlévők a hely történelméről és természeti kincseiről hallhattak.
2021.08.11. 14:24 |
A hely, ahol élünk – séta a csodálatos Rácbányában

A Ráchegy szívében megbújó bánya olykor még a fehérváriak előtt is ismeretlen terület.

Sajtos Klára, a Gyöngyvirág Természetbarát Egyesület tagja elárulja: gyakorta vezet túrákat gyerekeknek és felnőtteknek a város ezen pontján. A fiatalok első kérdése mindig az, hogy „Hol a bánya?”, amikor pedig arra kell felelniük, „Mi után kutattak a területen?” az első szó, ami elhagyja a kisiskolások száját az az „arany”, a második a „gyémánt”, végül pedig a „szén”. Mondhatni, őrültségnek tartják, hogy valaki követ bányásszon – mesél nevetve Sajtos Klára.

Pedig az 1900-as években Fehérváron három kőbánya is működött, és a kifejtett kő bizony sok fehérvári ház és út alapjául szolgált. Az anyag azonban nem aplit, ahogy azt a legtöbben feltételezik. "Ez egy gyakori tévhit. A Rácbányában gránit kőzetet és gránit murvát bányásztak. Ez egy nagyon lassan, évmilliók alatt megszilárduló anyag, úgynevezett mélymagmás kőzet" – magyarázta a természetjáró az érdeklődőknek. A geológiai sajátosságok mellett Klára a hely növényvilágáról is mesélt, különös tekintettel a fákra.

Mint mondta, anno az Önkormányzat és az Alcoa Alapítvány közösen alakította át a területet pihenőparkká, és alapvetően olyan növényeket ültettek a feltöltött bányába, melyek díszesek és a hely, időjárás sajátosságait is kedvelik. A Rácbánya így tavasszal és nyáron is gyönyörű látvánnyal szolgál: fűzfák, vérszilvafák, nyírfák ékesítik a parkot. Cserjéből is sokfélét látni: gyógyító galagonya, sombokor és vadrózsa is él itt.

A területen található a békalencsés tó is, amihez egy lépcsőn lehet lejutni. Érdekesség, hogy itt a nagy szárazság ellenére is mindig találunk valamennyi vizet – mesél Klára, aki a közel negyvenfős csoporttal augusztus 10-én bejárta a terület zegzugosabb részeit is.

A túrát színesítette Váczi Márk történész, városkutató előadása is, aki a Szőlőhegyről, a Budai úti református templomról, és a Rácbánya melletti iskoláról is beszélt a jelenlévőknek.

"A Ráchegy területének egy részét a háború előtt Szabó-bányaként tartották számon. A helybéli lakosok elmondása alapján még az ötvenes években is fejtettek itt követ, murvát. A bánya sorsa itt is úgy alakult, mint az öreghegyi Bányató esetében. Elmondások szerint ebédidőt tartottak a délelőtti műszak után a munkások és mire visszamentek dolgozni, már hat méter mély víz volt a fejtésben" – hangzott el túra során.

A Budai úti református templomról Váczi Márk elmondta: 1993–1995-ben épült Szigeti Gyula tervei alapján. A Budai úti telek a 20. század elején dr. Kaltenecker Viktor felsőházi tag kertje volt, ahova a külföldi útjairól hozott nemes fákat telepített. A II. világháború után egy útépítő vállalat telepe lett, majd 1972-ben az elhanyagolt területet rendezték, és itt állították fel eredetileg Rétfalvi Sándor pecsétet ábrázoló szobrát, az Aranybulla emlékművet. Az alkotást 1990-ben helyezték át a Csúcsos-hegyre, és a református egyház kapta meg a telket, templomépítés céljára.

A városkutató a mai Zentai Úti Általános Iskola által elfoglalt területre is kitért:
"A híres paptanár, Námessy Medárd a ráchegyi szőlőskertben tanította a botanikát – erre még ma is szívesen emlékeznek a már nyolcvan-kilencven éves egykori diákjai. Az arborétumba illő parkban álló ház 1945-ben erősen megsérült. Sorsa 1955-ben fordult jobbra: felújították, majd bővítették, ide járhattak a helyi gyermekek iskolába. A ’80-as évek közepén a diáklétszám kinőtte az épületet, ezért a régi kúriaépületet lebontották, a park fáit kivágták, helyén egy új, 12 tantermes iskola épült. Az udvaron álló ezüstjuhar kiszáradt, de nem távolították el teljesen: Kunos Krisztina fafaragó munkája és Papp Miklós közreműködése nyomán szobor lett belőle, amely Hunyadi Jánost és a család címerét, valamint egy tanítónő, egy kislány és egy, a tudást szimbolizáló bagoly figuráját jeleníti meg" – mondta el Váczi Márk.

A program a TOP-6.9.2-16-SF1-2018-001-es számú projekt részeként valósult meg.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.