A hitelfelvétel 6+1 lépése, hogy alacsonyan tartsuk a törlesztőrészletet

A hitelfelvétel során rengeteg szempont van, amit át kell látnunk, ráadásul nem egy súlytalan dolog, ezért egyáltalán nem mindegy, mennyire vagyunk tisztában a folyamattal. Emelkednek a hitelkamatok, egyre drágábbá válnak a kölcsönügyletek, szóval érdemes a hitelügylet megfelelő előkészítésére időt szánnunk.
2022.07.01. 22:33 |
A hitelfelvétel 6+1 lépése, hogy alacsonyan tartsuk a törlesztőrészletet

Melyik hitel mire való?

A legegyszerűbbnek a szabad felhasználású hitelek felvétele tűnik, hiszen itt nem vizsgálja a bank a hitel felhasználását. Viszont ezek általában drágábbak, mint a célzott felhasználású hitelek. Egy lakáshitel kamata kedvezőbb, mint egy szabad felhasználású jelzáloghitel kamata, de a fogyasztási hitelek kondícióit is érdemes megvizsgálni részletesebben – akár egy hitelkalkulátor használatával.

A hitelkalkulátorok nagyon sok segítséget nyújtanak abban, hogy pár adat megadásával legyen egy képünk a kiválasztott hitelről, össze tudjuk hasonlítani a bankok ajánlatát.

Ezen ajánlatok egyik legfontosabb eleme a törlesztőrészlet. Elsőre úgy gondolnánk, hogy a legjobb, ha a törlesztőrészlet alacsony, azonban ilyen eseteben a futamidő hosszabb, ami a kifizetett kamat mennyiségét meg tudja növelni. A hitelkalkulátor segíthet abban, hogy melyik ajánlattal pontosan milyen felelősséget kapunk.

A hitelfelvétel hat lépése

Előzetes tájékozódás

Az első lépés tehát a megfelelő hitel kiválasztása. A hitelkérelem beadása előtt érdemes tájékozódni, egy hitelkalkulátor segítségével különböző paraméterekkel megnézni, hogy milyen jövedelem, futamidő, törlesztés és persze hiteltípus lesz számunkra a megfelelő. Érdemes több bankot is megkeresni akár csak az interneten, esetleg személyesen is. Tehát használjuk a kiválasztott termékre vonatkozó hitelkalkulátort, készüljünk fel egy szakemberrel folytatott beszélgetésre, ismerjük meg a részleteket – erre ne sajnáljuk az időt, mert ez a hiteligénylés egyik legfontosabb lépése.

Hiteligénylés

Amennyiben kiválasztottuk a megfelelő hitelt, eljött az ideje a hitelkérelem beadásának. Gyűjtsük össze a szükséges papírokat (jövedelemigazolás, igazolványok) és a banki nyomtatványokat is töltsük ki.
Hitelkérelem elbírálása

A bank aztán a kérelem alapján döntést hoz: megkapjuk-e a hitelt vagy sem. Ekkor kapunk egy végső ajánlatot a tervezett hitelügylet összes kondíciójával, jellemzőjével együtt.

A szerződés megkötése

Ha a hitelbírálat kedvező eredménnyel zárul, akkor a bank elkészíti a hitelszerződést, amelynek aláírásával létre is jön a hitelügylet. A szerződés áttanulmányozására elegendő időnk van, ha van kérdésünk, tegyük fel az ügyintézőnek!

Folyósítás

A szerződést aláírtuk, de a dolognak még sincs vége, hiszen a folyósítási feltételeket is teljesítenünk kell. Erre figyeljünk oda (földhivatali ügyintézés, önerő megfizetése, adásvételi szerződés megkötése, stb.), mert adott esetben a bank visszaléphet a hitel folyósításától.

Törlesztés

Nem szabad elfelejtenünk, hogy a hitelügylet nagyon fontos része a törlesztés is, hiszen ezzel fog majd lezárulni a teljes folyamat. Ha a törlesztés során bármilyen fizetési nehézségünk adódna, akkor haladéktalanul keressük fel a bankot és közösen találjunk megoldást!

Hitelfedezeti biztosítás

A hitelfedezeti biztosítás komoly segítség lehet az évek során, ezzel teremthetjük meg a törlesztés biztonságát és a nyugalmunkat.