A keleti munkaerő adhatna lendületet az EU-nak?

 Az új tagországok munkaerejét sújtó nemzetközi korlátozások felszámolását sürgette a Financial Times brüsszeli kiadásában. A csatlakozás első napjától kezdve csupán Nagy-Britannia, Írország és Svédország nyitotta meg munkapiacát, és az ő tapasztalataik immár nyilvánvalóan azt mutatják: túlzottak voltak a félelmek a tömeges munkásrohamtól és a nyugati szociális biztonság megrendülésétől. A brit lap arra is emlékeztetett, hogy a munkaerő-korlátozás az utolsó maradványa Európa hidegháborús megosztásának, és a szabadságukért hosszú időn át küzdő kelet-európaiakban továbbra is a szabadság csorbulását, a negatív megkülönböztetés érzését kelti mozgásuk effajta visszafogása.

2005.08.18. 07:21 |

 Az új tagországok munkaerejét sújtó nemzetközi korlátozások felszámolását sürgette a Financial Times brüsszeli kiadásában.

 Az Európai Unió új tagországainak munkaerejét sújtó nemzetközi korlátozások felszámolását sürgette a Financial Times brit pénzügyi-politikai lap a brüsszeli kiadásának szerdai vezércikkében, azzal érvelve, hogy a bevándorló alkalmazottak segíthetnek elérni azt a gazdasági lendületet, amelyre az uniónak szüksége van.

 Az EU régebbi tagországai közül 12 vezetett be korlátozásokat a kelet-európai új tagállamokból érkező munkaerő létszámára, és - mint a csatlakozási tárgyalások során eldöntötték - a rendszert jövő májusban felülvizsgálják. Az új tagok élénk diplomáciai tevékenységet folytatnak annak érdekében, hogy az összesen akár hét évig is elhúzható korlátozásokat minél előbb szüntessék meg.

 Az első naptól kezdve csupán Nagy-Britannia, Írország és Svédország nyitotta meg munkapiacát, és az ő tapasztalataik immár nyilvánvalóan azt mutatják: túlzottak voltak a félelmek a tömeges munkásrohamtól és a nyugati szociális biztonság megrendülésétől. Nagy-Britanniába például - miközben 600 ezer betöltetlen munkahelyet tartanak számon - az EU-bővítést követő első tizenegy hónapban csupán 176 ezren érkeztek az új államokból munkát vállalni.

 Közülük 100 ezer lengyel állampolgár, és - ami a helyieket a legjobban meglepte - 27 százalékuk a cégirányításban, illetve a közigazgatásban talált munkát. Ez a munkaerőtömeg a kormány becslései szerint 715 millió eurónyi hozzájárulást jelentett a brit gazdaság növekedéséhez tavaly.
 A brit lap arra is emlékeztetett, hogy a munkaerő-korlátozás az utolsó maradványa Európa hidegháborús megosztásának, és a szabadságukért hosszú időn át küzdő kelet-európaiakban továbbra is a szabadság csorbulását, a negatív megkülönböztetés érzését kelti mozgásuk effajta visszafogása. Az öregedő Európa emellett nem engedheti meg magának, hogy elveszítse a friss munkaerőt. A kelet-európai érvelésben fontos helyet foglal el az uniós alapszabadságjogok - köztük a mozgás szabadságának - sérülése, illetve a belső uniós piac emiatti torzulása.

 Kelet-európai forrásokat idézve a Financial Times hozzátette, két EU-tagország - Ausztria és Németország - továbbra is hajthatatlannak tűnik abban, hogy májustól még legalább három évre meghosszabbítja a korlátozásokat. Ellenben az északi tagállamok nagy valószínűséggel feloldják a kvótákat, míg az olasz, a francia és a spanyol kormány egymásra vár álláspontjának kialakításában.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.