A Magyar Kultúra Napját ünnepelte Székesfehérvár - videóval!

 A hagyományoknak megfelelően a Magyar Kultúra Napja alkalmából közös ünnepi programot szervezett január 22-én Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata és az Öreghegyi Közösségi Ház. Az esten Warvasovszky Tihamér polgármester mondott köszöntőt, majd főtanácsosi és tanácsosi címeket adott át a kultúra és közoktatás területén dolgozóknak. Ezt követően a magyar kultúra egyik jeles „nagykövete”, a pécsi UniCum Laude énekegyüttes adott koncertet (Videó). A fergeteges sikert arató előadás után Somogyi Réka selyemfestő kiállítás-megnyitója koronázta meg az estet.
2008.01.22. 21:30 |
A hagyományoknak megfelelően a Magyar Kultúra Napja alkalmából közös ünnepi programot szervezett január 22-én Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata és az Öreghegyi Közösségi Ház. Az esten Warvasovszky Tihamér polgármester mondott köszöntőt, majd főtanácsosi és tanácsosi címeket adott át a kultúra és közoktatás területén dolgozóknak. Ezt követően a magyar kultúra egyik jeles „nagykövete”, a pécsi UniCum Laude énekegyüttes adott koncertet. A fergeteges sikert arató előadás után Somogyi Réka selyemfestő kiállítás-megnyitója koronázta meg az estet.



Ünnepi beszédében Székesfehérvár polgármestere kiemelte, azt a magyar kultúrát ünnepeljük, amely több mint 1000 éve összetartó erőnk, közös kincsünk, legnagyobb értékeink hordozója. „Olyan közös értékünk, amely a mai, kissé szétzilált világunkban is egybefűz, összetart.” – emelte ki a polgármester, aki szerint a magyar kultúra egyik legnagyobb tanulsága, hogy akkor is szükségünk van egymásra, ha nem egy világnézethez tartozunk.

„Akkor is ápolni kell közös értékeinket, ha nézeteink eltérőek” – mondta Warvasovszky Tihamér polgármester, majd hozzátette, „értékeink őriztek meg bennünket, magyarokat.” „A kultúra legnagyobb veszélye, ha nem törődünk vele. Könnyen ki lehet mondani, hogy drága, hogy sokba kerül, de a legtöbbe az kerülne mindannyiunk számára, ha nem vigyáznánk a kultúránkra” – zárta gondolatait a város polgármestere.



(A Magyar Kultúra Napja alkalmából Hiller István miniszter és Szüdi János közoktatási szakállamtitkár az alap- és középfokú oktató-nevelő munkát végző tanároknak a gyermekek harmonikus személyiségformálásában végzett kiemelkedő tevékenységéért Németh László-díjat adományozott Demeterné Polczer Erzsébetnek, a székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény tanárának valamint Sipos Imrének, a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium igazgatójának.)

Az ünnepi beszédet követően az UniCum Laude énekegyüttes adott ízelítőt tudásából a fehérvári közönségnek. Az együttes a megalakulása óta eltelt 14 év alatt a magyar kultúra egyik "nagykövetévé" vált, énektudásukkal Európa számos országában arattak sikert, legutóbb Franciaországban, Marseilles-ben és környékén adtak számos teltházas koncertet. A magas szintű kórusmúlttal rendelkező énekesek, a „ a pécsi King’s Singers” ezúttal is óriási sikert aratott, folyamatos bohóckodással tarkított műsorukkal, fantasztikus énekhangjukkal és a Don’t worry átiratukkal...

Az előadás után Somogyi Réka selyemfestő kiállítás-megnyitója következett, a tárlatot március közepéig tekinthetik meg az érdeklődők az ÖKH kiállítótermében.


Az UniCum Laude Énekegyüttes 1994-ben alakult. Tagjai: Csapó József – kontratenor, Meláth árpád – tenor, Mits Arnold – tenor, Pécsi Csaba – bariton, Kutnyánszky Csaba – bariton, Dobos László – basszus. Az együttes valamennyi tagja magas szintű kórusmúlttal rendelkezik, néhányan szólistaként is vállalnak fellépéseket. Az UniCum Laude már nevében is tükrözi műsorpolitikáját, amely a zenetörténet széles rétegeinek ritkán hallható, különleges darabjaira épül. Az együttes repertoárjában megtalálhatók a reneszánsz egyházzene és a madrigálok legszebbjei, csakúgy, mint a modern hangzásokra törekvő kortárs zene képviselői, vagy azok az igényes pop-átiratok, melyek az 1999-ben megjelent első lemezükön hallhatók. Talán különleges az a hangzásvilág is, melyet a hat férfiénekes mutat be. Több alkalommal rögzítette műsorukat a Magyar Rádió, 1998-ban a Magyar Televízió portréműsort készített az együttessel. 2001-ben jelent meg a karácsonyi válogatást tartalmazó lemezük, 2005 őszén pedig a Lamentáció című egyházzenei album. Az UniCum Laude rendszeres közreműködője a Filharmónia koncertsorozatainak. Az együttes Ausztria, Lengyelország, Németország, Olaszország, Románia, Szlovénia és Franciaország közönsége előtt is bemutatkozott.