-
A locsolkodás napja
A naphoz kötődő népszokás a locsolkodás, ezért néhol vízbevető hétfő néven is ismerték ezt a napot. Egykor vidéken a lányokat a kúthoz, vályúhoz vitték, és vödörrel leöntötték, de a népszokás ma is, városi környezetben is tovább él. Eredetére nézve termékenységvarázsló célzatú, illetve a víz tisztító hatására is utal.
2025.04.21. -
Nibelung-lakópark a színházban
Bemutatták a székesfehérvári Vörösmarty Színházban a Nibelung-lakóparkot, melyet Szikora János rendezett. Térey János teljes drámaciklusa először került színpadra kőszínházi keretek között. A főbb szerepeket Gáspár Sándor, Trokán Péter, Sághy Tamás, Ballér Bianka, Sarádi Zsolt, Decsi Edit és Ladányi Júlia alakítja.
2025.04.21. -
Királykúti esték
Folytatódott a Királykúti esték, a Vörösmarty Társaság és a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ közös rendezvénye. Bakonyi István vendége ezúttal Cseszárik László színész, utcazenész.
2025.04.18. -
Míves munkák a kiállításon
A Szent István Művelődési Házban nyílt meg Köpf Jenő faesztergályos tárlata. Az alkotó ezúttal is míves használati és dísztárgyakkal mutatta meg elhivatottságát a különleges kiállításon.
2025.04.18.
A Mester és Margarita is elérhető e-színházi előadásban – nemcsak érettségizőknek!

A középiskolásokat is megszólítja a Vörösmarty Színház ajánlója a közösségi oldalon: az érettségiig vagy a tanév végéig még van lehetőség és idő Bulgakovnak A Mester és Margarita című regényéből készült színházi előadást megnézni, Hargitai Iván rendezésében.
Zseniális szatíra és filozofikus mű, a huszadik század krízisregénye, ami kétezer évet foglal úgy magába, hogy az érvényessége még mindig fennáll – a fehérvári társulat Egyed Attilával, Törőcsik Franciskával, László Zsolttal és Cserhalmi Györggyel a főbb szerepekben mutatta be a darabot 2014-ben. „Ez a Bulgakov-regény olvashatatlan és értelmezhetetlen anélkül, hogy ne éreztetném: milyen közegben íródott. Abban a pillanatban minden melodráma bájossággá válik, minden hülye vicc egyszer csak izgalmasabb, és furcsa, akár fekete humorú viccé változik át – mindennek egészen megváltozik az értelmezése. (…) Így álom az álom, és néha belehasít ebbe az álomba – nagyon-nagyon durván – a valóság. Az álomnak is úgy van értéke, ha abból az ember néha fölébred, mert különben nem tudná, hogy álmodik. Ilyenfajta játék ez egy művészemberről és az ő szerelméről.” – fogalmazott az előadás werkfilmjében a rendező a műfaj koncepciójával kapcsolatban.
A színpadi adaptációban különös jelentősége van Margarita és Woland találkozásának, szerelmének: Margaritának tanítványa lesz Woland, a lány beleszeret, és akinek az alakjában Mester sötét énjét is megjeleníti az értelmezés. És hogy vannak-e áthallások Sztálin és Pilátus alakja között? Az emlékezetes előadásra a https://bit.ly/amesteresmargarita2 felületen keresztül vásárolhatnak jegyet az érdeklődők.
A jegy az első megtekintéstől még egy hétig érvényes, és kétszer lehet megnézni vele a darabot.