-
Advent Szárazréten
Igazi családi karácsonyváró programok várták azokat, akik szombaton a Feketehegy-Szárazréti Közösségi Házba látogattak. Az ingyenes rendezvényen vásár, színpadi produkciók és gyermekprogramok várták a látogatókat.
2024.12.21. -
Városi Diákbál januárban
A Székesfehérvári Diáktanács egyik legnagyobb rendezvény évről-évre a Városi Diákbál. Január 31-én a Sóstói Stadionba várják a fehérvári középiskolásokat azért, hogy újra egy jót bálozhassanak intézményektől függetlenül is együtt. A jegyértékesítés a téli szünet után kezdődik, belépőket az iskolák diákönkormányzati tagjaitól lehet beszerezni.
2024.12.21. -
Megérkeztek a pingvinek
A héten kettő, korcsolyázást segítő kis pingvin érkezett a Kori Ligetbe. A Zichy liget korcsolyapályája a téli szünetben 10:00 és 20:00 között lesz nyitva, ettől eltérően csak december 24-én, amikor 8:00 és 12:00 között lehet korcsolyázni. A Kori Liget december 31-én is este nyolcig várja a korcsolyázókat, január elsején pedig csak 15:00-kor nyit majd a pálya.
2024.12.21. -
Gyertyagyújtás Öreghegyen
Az ünnepvárás jegyében telt a péntek délután az Öreghegyen, a Késmárki közben. A kültéri programokat a szél miatt igaz beköltöztették a Karl-villában található önkormányzati képviselői irodába, ahol a gyerekek mézeskalács házikót díszíthettek, a Tekergő Meseösvény pedig zenés meseelőadást tartott.
2024.12.20.
Sibálás húsvéthétfőn - az elfeledett dunántúli népszokás
A sibálás szokása az Észak-Dunántúl szlovák telepítésű falvaiban sok helyen máig él.
Fő kelléke a sibakorbács, ami 4, 6, 8 vagy 9 szál fűzfavesszőből készül. Ezzel az 50-60 cm hosszú korbáccsal aztán házról házra járva a legények, férfiak, kisfiúk megveregetik a lányokat, asszonyokat. A szokást kísérő versikét, rigmust szinte szótagolva mondják és közben minden szótagra egyet csapnak a lányokra: „Sibiribi tojásos/Keléses bolhásos/Esztendőre friss légy/Ne olyan lusta mint most!”
A sibálásért ugyanúgy hímestojást, pénzt kapnak, mint a locsolkodásért. Pázmándon például a sibálás után még locsolkodnak is. A sibálókat borral, süteménnyel kínálják. Az 1940-es évek előtt a lányok egy-egy szál színes szalagot is kötöttek a legény sibájára kéket, rózsaszínt ─ a legkedvesebb legényére pedig pirosat.
A Szent István Király Múzeum Országzászló téri néprajzi állandó kiállításán részletesen is megismerhetik a népszokást.