A nyugdíjas munkavállalókat is érinti a TB rendszer változása

Az új társadalombiztosítási törvény július 1-i hatályba lépése jelentős változásokat hoz. A TB rendszert érintő változtatások bevezetésével fokozódhat a nyugdíjas korúak munkavállalói kedve, csökkennek az adminisztrációs terhek, és bizonyos esetekben a bruttó bér nettó keresetté válhat.
2020.06.23. 07:44 |
A nyugdíjas munkavállalókat is érinti a TB rendszer változása

Július 1-től a saját jogú nyugdíjasok bármilyen jogviszonyban vállalnak munkát - munkaviszony, megbízási jogviszony, választott tisztségviselői jogviszony -, nem lesznek biztosítottak, azaz a jövedelmükből csak a személyi jövedelemadót kell megfizetniük, és a foglalkoztatóknak sem merül fel szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettségük.

Miután jövedelmük nem lesz társadalombiztosítási járuléknak alapja, így a nők negyven éves jogosultságával nyugdíjban részesülők keresetkorlátja is megszűnik.

A nyugdíjas egyéni és társas vállalkozóknak megszűnik az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettségük, melyet személyes közreműködésükre vagy ügyvezetői tisztségükre tekintettel június 30-ig fizetniük kell.

Az új szabályozás alapján a biztosítási jogviszonyban foglalkoztatott magánszemélyek tekintetében  egységes, 18,5%-os mértékű társadalombiztosítási járulékot vezetnek be.

Mindez azt eredményezi, hogy például a választott tisztségviselők, a megbízási jogviszonyban foglalkoztatott személyek is jogosulttá válhatnak e jogviszonyuk alapján a nyugdíj és egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai mellett álláskeresési ellátásra is.

Az egyéni és társas vállalkozók járulékfizetési kötelezettségét szintén pozitívan érinti az új rendszer, megszűnik az emelt járulék alap utáni járulék fizetési kötelezettségük, július 1-jétől a minimálbér vagy a garantált bérminimum után kötelesek megfizetni a 18,5%-os társadalombiztosítási járulékot.

Az egységes társadalombiztosítási járulék bevezetése a családi a járulékkedvezményt érvényesítők esetében azt eredményezheti, hogy akár a teljes bruttó jövedelmüket nettó bérként hazavihetik.