A Parlament ratifikálta az EU-alkotmányt

 Az Országgyűlés megerősítette az európai alkotmány létrehozásáról szóló szerződést hétfőn. Ezzel Magyarország a huszonöt EU-tagállam közül - Litvánia után - másodikként ratifikálta a dokumentumot. Az alkotmányszerződés 2006. november 1-jén lép hatályba, ha addig valamennyi tagállam megerősíti.

2004.12.21. 08:55 |

 Az Országgyűlés megerősítette az európai alkotmány létrehozásáról szóló szerződést hétfőn. Ezzel Magyarország a huszonöt EU-tagállam közül - Litvánia után - másodikként ratifikálta a dokumentumot.

 Az elsöprő többséggel elfogadott európai alkotmányszerződés - ahogy Somogyi Ferenc külügyminiszter korábban fogalmazott - a korábbinál szélesebb és biztonságosabb keretet ad az EU fejlődéséhez, biztosítja a kibővült unió működőképességét, hozzájárul külpolitikai szerepének, érdekérvényesítő képességének növeléséhez.

 A parlamenti határozat egy pontosító szakasszal egészíti ki az európai alkotmányt, annak a kisebbségek jogaival kapcsolatos részét, amellyel a nemzeti és etnikai kisebbsége védelme - magyar javaslatra - az unió alkotmányos alapelvévé vált. "A Magyar Országgyűlés szerint (ez) vonatkozik a nemzeti és etnikai kisebbségekhez tartozó személyek jogainak közös gyakorlására is" - szerepel a megerősítő határozatban.

 A kiegészített dokumentum hangsúlyozza: az Országgyűlés szerint a teljes egyenlőség és a diszkriminációmentesség alkalmazásának elve nem áll szemben a nemzeti és etnikai kisebbségek hátrányos helyzetbe kerülésének megelőzésére, vagy kiküszöbölésére vonatkozó intézkedések jogszerűségével.

A parlament rögzítette azon álláspontját, hogy az alkotmányos szerződés kirekesztést tiltó szabályai tükrözik az alapelvek lényegét és kizárnak mindennemű bizonytalanságot.

 "A Magyar Országgyűlés támogatja, hogy (...) induljon meg a nemzeti és etnikai származáson alapuló megkülönböztetés leküzdéséhez szükséges közösségi jogalkotás, e közösségek hátrányos megkülönböztetése leküzdéséhez szükséges intézkedések elősegítése céljából" - áll az elfogadott határozatban.

 Az elfogadott határozat alapján az Országgyűlés - a kormány előterjesztése alapján - felkéri a köztársasági elnököt, hogy a megerősítő okiratot aláírásával és pecsétjével ellátva adja ki. Egyben felhívja a külügyminisztert arra, hogy gondoskodjon a megerősítő okiratnak az olasz kormánynál történő letétbe helyezéséről.

 Az európai alkotmány létrehozásáról szóló dokumentumot október 29-én Rómában írták alá az unió tagországainak vezetői. A huszonöt tagállam közül kilencben népszavazással, a többiben parlamenti határozattal erősítik meg az európai alkotmányt.

 Az alkotmányszerződés 2006. november 1-jén lép hatályba, ha addig valamennyi tagállam megerősíti.

 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.