-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
A párttal, a néppel... - a Kádár-rendszer titkairól szóló kötetet mutattak be
A párttal, a néppel.. - Eszmék és politikai mozgósítás a Kádár-korszakban című könyv arra is keresi a választ, hogy a Kádár-korszakban hogyan és miféle ideológiai célokkal teremtették meg a politikai részvétel kereteit?
Ravaszsággal gyúrt ideológia
"Az érdekelt, hogy a Kádár-rendszer diktatúrájának milyen eszmei vonulatai vannak? Sokáig úgy beszéltek erről, mint ami egy monolit képződmény, amiben van egy párt és megmondja, hogy mit kell csinálni, de a diktatúrák nem így néznek ki. Nem konszolidálható egy olyan rendszer, ami csak parancsokat osztogat, a meggyőzés sokkal fontosabb. Kádár személyisége is más, mint például Rákosié, nála nem csak a dogma, hanem a ravaszság és a józan paraszti ész is szerepet játszott az ideológia kialakításában. A PB irataiból lehetett látni, hogy Kádár nagyon jól tudja, milyen gondolatok vannak a magyar társadalomban és hogyan működnek itt a dolgok, amit még össze is kellett egyeztetni a szovjet érdekekkel. Kádár ebben volt igazán jó, tehát nem egy rendszeralkotó elméről beszélünk." - emelte ki a fiatal szerző arra a kérdésre válaszolva, hogy mi vonzotta a Kádár-rendszer mélyebb megismerése felé.
Elvesztett modernizációs versenyfutás
A beszélgetésen elhangzott, hogy a Kádár-rendszer diktatúrájának is égető szüksége volt legitimációra, arra, hogy minél több embert vonjanak be a politikai működésbe, hiszen annál stabilabb a rendszer. Pap Milán szerint azonban a legmeghatározóbb a "modernizációs kényszer" volt, az 50-es évekbeli állapotokból kellett kimozdítani az országot, megoldani a lakáshelyzetet a termelésnek alárendelve és működtetni a termelőszövetkezeteket, hogy ne kerüljön veszélybe az élelmiszer-ellátás. Modernizációs kényszerben volt nemcsak a Kádár-rendszer, hanem az egész kommunista blokk és ezt a modernizációs versenyfutást veszítették el a 80-as években, amikor az amerikaiak rákapcsoltak, felpörgették a modernizációt, hogy olyan helyzetbe hozzák a Szovjetúniót, amit nem tud tartani. "Erről óriási viták vannak, de úgy látom, hogy a rendszer bukásához ez vezetett el" - szögezte le álláspontját Pap Milán.
Miért volt szüksége a diktatúrának arra, hogy a társadalom minél több tagját bevonja politikai rendszerének működésébe?
A párttal, a néppel… – Eszmék és politikai mozgósítás a Kádár-korszakban című könyv választ ad olyan kérdésekre is, hogy miért "kellett" részt venni a május elsejei felvonulásokon? Miért volt mindenki úttörő, amikor a Kommunista Ifjúsági Szövetségbe és a Magyar Szocialista Munkáspártba nem volt kötelező belépni? Miről döntött a termelőszövetkezet tagsága, és miért nem szólhattak bele a munkások az ipari termelés menetébe? Hogyan válhattak a Magyar Népköztársaság állampolgárai szocialista hazafiakká, és meddig kellett várni a szocialista nemzet kialakulására?
Végső kérdése, amelyre igyekszik választ találni, az, hogy miért volt egyáltalán szüksége a diktatúrának arra, hogy a társadalom minél több tagját bevonja politikai rendszerének működésébe?
A könyvbemutatón a szerzővel, Pap Milán politológussal, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Közigazgatási Karának tudományos munkatársával Botos Máté, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense beszélgetett