A pátkai víztározónál indultak el újra a környékbeli Herbarius-gyógynövénytúrák

Vasárnap a csodálatos gazdagságú természeti élőhelyen, a pátkai víztározónál indultak el újra a gyógynövénytúrák Lencsés Rita szakértővel. A kosarakba pásztortáska, bürökgémorr, mezei zsálya, közönséges galaj és pemetefű is került, amelyekből hamarosan nemcsak gyógyhatású, de nagyon finom teák készülhetnek. 
2020.05.11. 10:51 |
A pátkai víztározónál indultak el újra a környékbeli Herbarius-gyógynövénytúrák

A szokásos kóstolóval együtt egy bevált receptet is kaptak a résztvevők: a raboráló csalánszörphöz egy liter víz, egy kiló cukor és néhány citromkarika kell csupán. A házipatikák feltöltésére legközelebb Bakonykútiba indul majd túra két hét múlva.

Vasárnap újra elindultak a környékbeli gyógynövénytúrák Lencsés Rita szakértő vezetésével. A tavaszi, virágzó természet dupla ajándékot nyújtott a résztvevőknek: a pátkai víztározó melletti gazdag terület nemcsak a mezei, hanem a vízparti növények kedvelt élőhelye is, és csodálatos környezet egy jó sétához.


A kirándulás hagyományos kóstolóval indult. Az akácvirágból készített tea nagyon finom élvezeti cikk felnőttnek-gyereknek egyaránt, de aki éhgyomorra issza, az a refluxát kezelheti vele hatásosan.

A különleges ízvilágú, kiváló vitamin- és ásványi anyag pótló, roboráló hatású csalánszörp receptje pedig nagyon egyszerű: egy jó nagy csokor igazi, csípős csalánhoz egy liter víz és egy kiló cukor kell – a vizet a cukorral fel kell forralni, majd leforrázni vele a gyógynövényt; később adhatunk hozzá egy evőkanál citromsavat és egy felkarikázott citromot, és fél vagy akár egy napig hagyhatjuk ázni, mielőtt leszűrjük.

A gyűjtéshez érdemes kesztyűt vinni, és az egészséges, ép, még fel nem magzott friss leveleket, hajtásokat kell leszedni.

A túra résztvevői sok értékes növényt megismerhettek a kiránduláson.

A gátnál gyűjtöttek például pásztortáskát, zöld hajtásokkal, virággal együtt, amiből leszárítva belsőleg jó vérzéscsillapító tea vagy külsőleg használható, sebösszehúzó tinktúra készülhet. A gólyaorrfélék családjából a gyönyörű rózsaszínű, ötszirmú bürökgémorr virágos hajtása, szára, levele szintén vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő tea alapanyaga – a jó hormonrendező hatású gyógynövény főleg hölgyeknek segíthet, nemcsak a változó korban vagy menstruációs zavarok esetében használták, de régen babaváró teaként tartották számon a népi gyógyászatban.

Az út mentén a lándzsás és a széles levelű útifű is megmutatkozott: előbbi keskeny leveleit köhögéshez készítendő szirupnak, az utóbbi széles leveleit megnedvesítve, összetörve pedig vízhólyagra, cipő által feltört sérülésekre használhatják a túrázók.

A gyönyörű lila mezei vagy ligeti zsálya nagyon jó fertőtlenítő hatású illóolajakat tartalmaz, amely csillapítja a pajzsmirigyműködést, ellentétben a kakukkfűvel, ami serkenti – közben mindkettő kiváló légúti problémákra például. A zsálya a tejapasztó hatása miatt szoptatós anyukáknak nem ajánlott, ellenben szájöblögetésre, fogínyproblémákra nagyon kedvelt; nem véletlenül tartják:

„Akinek a kertjében zsálya van, az nem lehet beteg.” – osztotta meg Lencsés Rita a népi bölcsességet.

A próba is igazolta: a ragadós galaj tényleg ragad… Csillagszerűen elhelyezkedő leveleiről lehet megismerni a – nem ragadós – közönséges galajt is, aminek nagyon jó tisztító hatása igazolt. A sárga virágú tejoltó galajt szintén ismerik a népi gyógyászatban: ezzel készítették a túrót, a sajtot – a teájával pedig azokat itatták, akik érzékenyek voltak a tejre, a laktózra. A környéken gyűjthető még pemetefű, nyílik a bodza, lehet még virágos hajtást gyűjteni a galagonyáról vagy zamatos turbolyát is, és hamarosan nyílik majd az apróbojtorján, az orbáncfű, a cickafarkfű.

A következő kirándulás két hét múlva Bakonykútiból indul, ahol remélhetőleg nagyon sok vízi mentát találhatnak a kirándulók. Kosarat, lenvászon- vagy papírtáskákat és vágóeszközt érdemes magunkkal vinni, a kóstolóhoz pedig saját poharat.

A programokról részletesebben a Herbarius közösségi oldalán lehet tájékozódni, ahol számos videó és feltöltött fotó segít azoknak, akik többet szeretnének tudni a természet kincseiről, a házipatikák fortélyairól.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.