-
Mikulás a városban
Szárazrétre hintóval, Öreghegyre lovas kocsin ülve, a Belvárosba pedig gyalogosan érkezik a Mikulás. A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ három napon át kínál mikulásos programot kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
2024.12.03. -
Iskolanyitogató foglalkozások
Az év utolsó hónapjában is folytatódnak az iskolanyitogató foglalkozások. A leendő első osztályos gyermekeket és szüleiket ezen a héten négy, december további napjain három általános iskolában várják szeretettel.
2024.12.03. -
Mennyből a kuckó!
A Vörösmarty Színház és a székesfehérvári HEROSZ Állatotthon közös kampányt indít, Mennyből a kuckó! címmel. A teátrum színművészeinek segítségével szeretnének a menhely állatainak új gazdikat és egy szerető otthont találni karácsonyra.
2024.12.03. -
Mikulás táncház
Kézműves foglalkozás, népi gyermekjátszó, csikóbál, tánctanítás és táncházi mulatság – 2024. december 7-én, szombaton a Malom utcába is megérkezik a várva várt Mikulás. Jegyek elővételben kaphatók az Alba Regia Táncegyesület jegyértékesítő felületén.
2024.12.03.
A pátkai víztározónál indultak el újra a környékbeli Herbarius-gyógynövénytúrák
A szokásos kóstolóval együtt egy bevált receptet is kaptak a résztvevők: a raboráló csalánszörphöz egy liter víz, egy kiló cukor és néhány citromkarika kell csupán. A házipatikák feltöltésére legközelebb Bakonykútiba indul majd túra két hét múlva.
Vasárnap újra elindultak a környékbeli gyógynövénytúrák Lencsés Rita szakértő vezetésével. A tavaszi, virágzó természet dupla ajándékot nyújtott a résztvevőknek: a pátkai víztározó melletti gazdag terület nemcsak a mezei, hanem a vízparti növények kedvelt élőhelye is, és csodálatos környezet egy jó sétához.
A különleges ízvilágú, kiváló vitamin- és ásványi anyag pótló, roboráló hatású csalánszörp receptje pedig nagyon egyszerű: egy jó nagy csokor igazi, csípős csalánhoz egy liter víz és egy kiló cukor kell – a vizet a cukorral fel kell forralni, majd leforrázni vele a gyógynövényt; később adhatunk hozzá egy evőkanál citromsavat és egy felkarikázott citromot, és fél vagy akár egy napig hagyhatjuk ázni, mielőtt leszűrjük.
A gyűjtéshez érdemes kesztyűt vinni, és az egészséges, ép, még fel nem magzott friss leveleket, hajtásokat kell leszedni.
A túra résztvevői sok értékes növényt megismerhettek a kiránduláson.
A gátnál gyűjtöttek például pásztortáskát, zöld hajtásokkal, virággal együtt, amiből leszárítva belsőleg jó vérzéscsillapító tea vagy külsőleg használható, sebösszehúzó tinktúra készülhet. A gólyaorrfélék családjából a gyönyörű rózsaszínű, ötszirmú bürökgémorr virágos hajtása, szára, levele szintén vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő tea alapanyaga – a jó hormonrendező hatású gyógynövény főleg hölgyeknek segíthet, nemcsak a változó korban vagy menstruációs zavarok esetében használták, de régen babaváró teaként tartották számon a népi gyógyászatban.
Az út mentén a lándzsás és a széles levelű útifű is megmutatkozott: előbbi keskeny leveleit köhögéshez készítendő szirupnak, az utóbbi széles leveleit megnedvesítve, összetörve pedig vízhólyagra, cipő által feltört sérülésekre használhatják a túrázók.
A gyönyörű lila mezei vagy ligeti zsálya nagyon jó fertőtlenítő hatású illóolajakat tartalmaz, amely csillapítja a pajzsmirigyműködést, ellentétben a kakukkfűvel, ami serkenti – közben mindkettő kiváló légúti problémákra például. A zsálya a tejapasztó hatása miatt szoptatós anyukáknak nem ajánlott, ellenben szájöblögetésre, fogínyproblémákra nagyon kedvelt; nem véletlenül tartják:
„Akinek a kertjében zsálya van, az nem lehet beteg.” – osztotta meg Lencsés Rita a népi bölcsességet.
A próba is igazolta: a ragadós galaj tényleg ragad… Csillagszerűen elhelyezkedő leveleiről lehet megismerni a – nem ragadós – közönséges galajt is, aminek nagyon jó tisztító hatása igazolt. A sárga virágú tejoltó galajt szintén ismerik a népi gyógyászatban: ezzel készítették a túrót, a sajtot – a teájával pedig azokat itatták, akik érzékenyek voltak a tejre, a laktózra. A környéken gyűjthető még pemetefű, nyílik a bodza, lehet még virágos hajtást gyűjteni a galagonyáról vagy zamatos turbolyát is, és hamarosan nyílik majd az apróbojtorján, az orbáncfű, a cickafarkfű.
A következő kirándulás két hét múlva Bakonykútiból indul, ahol remélhetőleg nagyon sok vízi mentát találhatnak a kirándulók. Kosarat, lenvászon- vagy papírtáskákat és vágóeszközt érdemes magunkkal vinni, a kóstolóhoz pedig saját poharat.
A programokról részletesebben a Herbarius közösségi oldalán lehet tájékozódni, ahol számos videó és feltöltött fotó segít azoknak, akik többet szeretnének tudni a természet kincseiről, a házipatikák fortélyairól.