A romákat és ötven feletti nőket éri a legtöbb hátrányos megkülönböztetés

 Az Egyenlő Bánásmód Hatóság tapasztalatai alapján ma Magyarországon a romákat és az ötven évnél idősebb nőket éri a legtöbb hátrányos megkülönböztetés a munkahelyeken. Erről Demeter Judit, a hatóság elnöke beszélt a Sziget fesztiválon tartott esélyegyenlőségi fórumon. A hatóság idén februárban kezdte meg működését. Az indulás óta érkezett 400 megkeresésből 220 esetben volt jogosult intézkedni. Összesen négy esetben szabtak ki pénzbírságot 400-500 ezer forint értékben, olyan esetekben, amikor romákat nem engedtek be egy szórakozóhelyre, nem szolgálták ki őket az étteremben...

2005.08.17. 08:06 |
 Az Egyenlő Bánásmód Hatóság tapasztalatai alapján ma Magyarországon a romákat és az ötven évnél idősebb nőket éri a legtöbb hátrányos megkülönböztetés a munkahelyeken. Erről Demeter Judit, a hatóság elnöke beszélt a Sziget fesztiválon tartott esélyegyenlőségi fórumon. 

 Az Európai Unió az esélyegyenlőség kapcsán kiemelten kezeli a munkahelyi diszkriminációt. Ma Magyarországon a romákat és az ötven év feletti nőket éri a legtöbb hátrányos megkülönböztetés a munkahelyeken - mondta el a Sziget fesztiválon tartott esélyegyenlőségi fórumon Demeter Judit, az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) elnöke. 

Eddig négyszer bírságolt a hatóság 

 A hatóság idén februárban kezdte meg működését. Az indulás óta érkezett 400 megkeresésből 220 esetben volt jogosult intézkedni. Összesen négy esetben szabtak ki pénzbírságot 400-500 ezer forint értékben, olyan esetekben, amikor romákat nem engedtek be egy szórakozóhelyre, nem szolgálták ki őket az étteremben, vagy amikor egy munkahelyi létszámcsökkentésnél kizárólag ötven évnél idősebb nőknek szüntették meg a munkaviszonyát. "Arra is volt már példa, hogy egy állami támogatással fogyatékosokat foglalkoztató cégtől elbocsátották a 67 százalékos rokkantnak minősített munkatársakat. Helyettük 50 százalékos rokkantsági fokkal rendelkezőket vettek fel, remélve hogy ezzel javul a teljesítmény" - sorolta a jogsértő eseteket az elnök.  

Magyarország

  1. Hétvégi vásárlás adományozással

    Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.

    2024.11.16.
  2. Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot

    A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.

    2024.11.15.
  3. A Magyar Jelnyelv Napja

    A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

    2024.11.09.
  4. Nemzeti gyásznap

    November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.

    2024.11.04.