A Spartathlon székesfehérvári hősei tartottak élménybeszámolót

A Spartathlon az egyik legkeményebb ultramaratoni futás a világon. Negyed- százados történelme során számos magyar sikert hozott. Székesfehérváron Máténé Varju Edit és Lajkó Csaba igazi spártai hősöknek számítanak, hiszen ketten együtt már hatszor futották le a 246 kilométeres távot. Pénteken a két ultramaratoni futó mesélt a Spartatlonról, illetve arról, ami mögötte van.
2016.05.06. 18:53 |
A Spartathlon az egyik legkeményebb ultramaratoni futás a világon. Negyedszázados történelme során számos magyar sikert hozott. Székesfehérváron Máténé Varju Edit és Lajkó Csaba igazi spártai hősöknek számítanak, hiszen ketten együtt már hatszor futották le a 246 kilométeres távot. Pénteken a két ultramaratoni futó mesélt a Spartatlonról, illetve arról, ami mögötte van.
A pénteki eseményen két olyan székesfehérvári hős adott ismertetőt a Spartathlonról, akik az elmúlt évek során többször is legyőzték a 246 kilométeres, embert próbáló távot. Máténé Varju Edittel és Lajkó Csabával Kaufer Tamás ultrafutó beszélgetett élményeikről, küzdelmeikről, valamint a Spartathlon egyedi világáról. Az ultrafutók arról is beszámoltak, hogy milyen felkészülés és emberfeletti teljesítmény szükségeltetik a 246 kilométer leküzdéséhez.
A pénteki eseményen Östör Annamária, a város egészségügyi és sporttanácsnoka köszöntötte a megjelenteket, aki beszédében Székesfehérvár elismerését fejezte ki a két ultrafutó teljesítménye előtt. „Székesfehérvár Önkormányzata mindig támogatta a Spartathlonon induló versenyzőket. Le a kalappal Máténé Varju Edit és Lajkó Csaba teljesítménye előtt, akiknek hatalmas köszönettel tartozunk azért, hogy elvitték Székesfehérvár hírét göröghonba!” – mondta Östör Annamária, aki külön kiemelte Lajkó Csaba jótékonysági futásait is, amelyekkel számos fontos témára hívja fel az emberek figyelmét.
 
Ezután Kaufer Tamás beszélgetett a két ultrafutóval, aki rövid ismertetőt tartott a Spartathlon nevű versenyről. Mint mondta, a Spartathlon az egyik leghíresebb ultrafutó verseny, amelyet szeptember utolsó hétvégéjén, Athén és Spárta között rendeznek meg. A 246 kilométeres ultramaratoni távot 1983 óta teljesíthetik a legkeményebb ultrafutók. A versenyen indulók az Akropolisz lábától Leonidász király Spárta főterén álló szobráig futnak.
 
Első ízben a kezdetekről beszélt a két neves sportoló. Lajkó Csaba felelevenítette, hogy a gimnáziumi éveket követően csak a kilencvenes évek közepén kezdett el újra sportolni és konditerembe járni. Kis idő elteltével persze már a futás élvezett előnyt. Hozzá hasonlóan, Máténé Varju Edit is aktívan sportolt a középiskolai évek alatt, hiszen versenyszerűen kajakozott és karatézott. A két ultramaratoni futó 2008-ban kezdett el közösen futni, ám akkor még kizártnak tartották, hogy részt vegyenek a Spartathlonon. A beszélgetés során mindkét sportember beavatta a részletekbe az érdeklődőket, akik több tanulságos történetet is meghallgathattak az ultramaratoni futás világáról.
 
Az egyik legjobban tárgyalt téma a sportolók határai voltak. Lajkó Csaba és Máténé Varju Edit is hangsúlyozta, hogy a Spartathlon nemcsak feszegeti a sportoló határait, de adott esetben meg is mutatja az ember korlátait. Máténé Varju Edit ugyanakkor hozzátette, hogy a feladásokból is rengeteg tapasztalatot tud szerezni az ember a következő megmérettetésekre. A jókedvű beszélgetés során arra is fény derült, hogy a két ultrafutó edzésmódszere merőben eltér egymástól: Lajkó Csaba egyedül, míg Máténé Varju Edit edzői irányítással szeret dolgozni. A drukk szempontjából azonban mindketten hasonló jegyeket mutatnak: mindketten nagyon izgulnak a versenyek, sőt még az edzések előtt is! – pontosan ezért fordul elő velük a legtöbb esetben, hogy még álmukban is a futáson jár az eszük.
A pénteki közönségtalálkozón azt is megtudhatták az érdeklődők, hogy a kísérőknek hatalmas szerepük van a verseny alatt, hiszen ők tudják a legjobban motiválni az ultrafutókat. A pozitív energiák és megnyilvánulások mindkettejüket átsegítette a Spartathlon embert próbáló megmérettetésén. S hogy lehet teljesíteni a 246 kilométeres távot? A két ultrafutó szerint a fizikális felkészülés elsődleges szerepet játszik a táv teljesítésében, ám nem feledkezhetünk el a mentális állapotról sem. Máténé Varju Edit elmondta, hogy a „nagyhalál” nem a verseny végén jelentkezik, ezért 170 kilométert követően már inkább fejben dőlnek el a dolgok.
Mint mondták, a Spartathlon egy remekül megszervezett nemzetközi esemény. A görögöket nagyon barátságosnak ítélték meg, ugyanakkor azt is kiemelték, hogy a szintidőket roppant nagy precizitással tartatják be az indulókkal. A két székesfehérvári ultrafutók arról is beszámoltak, hogy feledhetetlen élményt jelentett mindkettejük számára a befutó, amely igazi népünnepélynek számít odakint. Végül a Spartathlonra vonatkozó jövőbeli terveiket ismertették. Az idei évben Lajkó Csaba kihagyja a nemzetközi megmérettetést, de mint mondta, a jövőben szeretné ötödször is teljesíteni a gyilkos távot. „Három a magyar igazság!” – mondta a pénteki eseményen Máténé Varju Edit, aki jelezte: ott lesz a 2016-os Spartathlonon is! A két sportolóra igazi példaképként szolgálnak mindenki számára. Példájuk kiváló tanúbizonyság arra, hogy szorgalommal, alázattál és rengeteg munkával nem létezik lehetetlen!