-
100 fát ültetettek
90 keskenylevelű kőrist és 10 ginkgo biloba páfrányfenyőt ültettek el a Városgondnokság kertészei a Mondelez Hungária Kft. székesfehérvári üzemének jóvoltából a Bregyóban. A 100 fa az ARAK idei jubileumát szimbolizálja és része annak a zöldítési projektnek, amit a Mondelez a napelemparkjának kialakításához kapcsolódóan kezdett el.
2024.11.21. -
Pénteken 16:30-kor nyit
Idén már közel ezer négyzetméterre növelt jégfelülettel és ötven méter hosszú jégfolyosóval, változatlan árakkal, megújult büfével várja a Kori Liget a téli sportok szerelmeseit a Zichy ligetben. November 22-én, pénteken 16:30-kor nyit a Kori Liget. Ezen a délutánon a pálya használata ingyenes lesz és mindenkit egy pohár meleg teával várnak!
2024.11.21. -
Ciszterci Médianapok
Első alkalommal szervezte meg a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium a Ciszterci Médianapokat. A média iránt érdeklődő budai, egri és pécsi ciszteres diákok a kétnapos program során megismerik a Ciszterci Médiacentrum működését, és egy tréninget követően közösen készítik el a csütörtök reggeli napindító műsort, amely november 21-én 07.05 és 08.25 óra között lesz hallható a Mária Rádióban.
2024.11.20. -
„A levegővételt nem szabad abbahagyni!”
„Készültem rá, de nem gondoltam, hogy megérem, végül ez a nap is eljött!” – e szavakat mondta első örömében Kuti Károly, akinek 90. születésnapjára igazi meglepetéssel készült családja. Gyermeke, unokái és távol élő dédunokái várták a mit sem sejtő ünnepeltet a születésnapi tortákkal. Az ünnepi eseményen Deák Lajosné önkormányzati képviselő adta át a miniszterelnök gratuláló levelét és a város ajándékát.
2024.11.20.
A szférák zenéje, avagy a csillagok zaja? – folytatódik a Garai Géza Szabadegyetem
Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara és a TIT Fejér Megyei Egyesülete közös szervezésű programjának 43. előadásán azt boncolgatják majd, hogy miként áll a távoli naprendszerek központi csillagának háborgó felszíne az exobolygók felfedezésének útjába.
Hogy miként áll a távoli naprendszerek központi csillagának háborgó felszíne az exobolygók felfedezésének útjába? – Az elmúlt 20 évben egyre pontosabb sebességméréseket sikerült elérni a Doppler-effektus segítségével, de a 0,1m/s-ot nagyon nehéz elérni (a Föld a Napra 0,08m/s radiális sebességváltozást gyakorol). Ennek az az oka, hogy a „hiba”, azaz a zaj immáron nem a műszereinkben van, hanem a csillagokon. A különféle csillagaktivitások mind-mind radiális sebességet elbújtató jeleket produkálnak Ezeket a Nap esetében talán meg tudjuk érteni, de távoli csillagokra a méréseket nagy valószínűséggel műholdról, űrtávcsővel kell majd végezni.
„A szférák zenéje, avagy a csillagok zaja?” címmel tart ebben a témában előadást a Garai Géza Szabadegyetem keretében dr. Fűrész Gábor műszerfejlesztő csillagász május 6-án, csütörtökön 18 órakor.
A székesfehérvári származású csillagász középiskolai tanulmányait a Teleki Blanka Gimnázium matektagozatán végezte, 1996-ban került Szegedre, ahol 2002-ben diplomát, majd 2008-ban doktori fokozatot szerzett. TDK-munkái kapcsán Spanyolországba, majd Torontóba, illetve Bostonba került. 2003-ban doktoranduszként az USA-ban tanult és kutatott. A csillagászt szíve és élete mégis Magyarországhoz köti, jelenleg a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának munkatársa. Kutatási területei a műszertechnika (csillagászati műszerek tervezése, kivitelezése, tesztelése és felújítása, CCD kamerák tesztelése), az exobolygók, a csillaghalmazok CCD-fotometriája, változócsillagok keresése és a spektroszkópia.
A Szabadegyetem célja, hogy egyszerre népszerű, a publikum számára érthető nyelven, ugyanakkor tudományos igényű, újdonságokkal tarkított, korszerű előadások keretében neves előadók mutassák be világunk és a tudományos élet legidőszerűbb kérdéseit a hallgatóság számára.
Az előadás kizárólag interneten, a www.galileowebcast.hu oldalon lesz követhető.