A szférák zenéje, avagy a csillagok zaja? – folytatódik a Garai Géza Szabadegyetem

Folytatódik a Garai Géza Szabadegyetem: május 6-án, csütörtökön 18 órától „A szférák zenéje, avagy a csillagok zaja?” címmel dr. Fűrész Gábor műszerfejlesztő csillagász (Principal Research Scientist, MIT) tart előadást a www.galileowebcast.hu oldalon.
2021.05.05. 08:43 |
A szférák zenéje, avagy a csillagok zaja? – folytatódik a Garai Géza Szabadegyetem

Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara és a TIT Fejér Megyei Egyesülete közös szervezésű programjának 43. előadásán azt boncolgatják majd, hogy miként áll a távoli naprendszerek központi csillagának háborgó felszíne az exobolygók felfedezésének útjába.

Hogy miként áll a távoli naprendszerek központi csillagának háborgó felszíne az exobolygók felfedezésének útjába? – Az elmúlt 20 évben egyre pontosabb sebességméréseket sikerült elérni a Doppler-effektus segítségével, de a 0,1m/s-ot nagyon nehéz elérni (a Föld a Napra 0,08m/s radiális sebességváltozást gyakorol). Ennek az az oka, hogy a „hiba”, azaz a zaj immáron nem a műszereinkben van, hanem a csillagokon. A különféle csillagaktivitások mind-mind radiális sebességet elbújtató jeleket produkálnak Ezeket a Nap esetében talán meg tudjuk érteni, de távoli csillagokra a méréseket nagy valószínűséggel műholdról, űrtávcsővel kell majd végezni.

„A szférák zenéje, avagy a csillagok zaja?” címmel tart ebben a témában előadást a Garai Géza Szabadegyetem keretében dr. Fűrész Gábor műszerfejlesztő csillagász május 6-án, csütörtökön 18 órakor.

A székesfehérvári származású csillagász középiskolai tanulmányait a Teleki Blanka Gimnázium matektagozatán végezte, 1996-ban került Szegedre, ahol 2002-ben diplomát, majd 2008-ban doktori fokozatot szerzett. TDK-munkái kapcsán Spanyolországba, majd Torontóba, illetve Bostonba került. 2003-ban doktoranduszként az USA-ban tanult és kutatott. A csillagászt szíve és élete mégis Magyarországhoz köti, jelenleg a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának munkatársa. Kutatási területei a műszertechnika (csillagászati műszerek tervezése, kivitelezése, tesztelése és felújítása, CCD kamerák tesztelése), az exobolygók, a csillaghalmazok CCD-fotometriája, változócsillagok keresése és a spektroszkópia.

A Szabadegyetem célja, hogy egyszerre népszerű, a publikum számára érthető nyelven, ugyanakkor tudományos igényű, újdonságokkal tarkított, korszerű előadások keretében neves előadók mutassák be világunk és a tudományos élet legidőszerűbb kérdéseit a hallgatóság számára.

Az előadás kizárólag interneten, a www.galileowebcast.hu oldalon lesz követhető.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.