-
A legnagyobb kincs a gyermek
Egy kislány az új év első, székesfehérvári babája. Gáncs Izabella január elsején, nem sokkal 6 óra után született a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. Szép hagyomány, hogy a város közössége nevében az év első fehérvári újszülöttjét a város polgármestere is köszönti.
2025.01.02. -
Négyen a legjobbak között
Magyarország száz legjobb középiskolája 2025-ben címmel készítették el a hazai gimnáziumok rangsorát. A listán négy székesfehérvári gimnázium kapott helyet, a legelőkelőbb helyen a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola szerepelt.
2025.01.02. -
Őssejt-donort keresnek
Segítséget kér egy székesfehérvári, ma Svédországban élő fiatal lány, Forster Júlia. Édesanyja a facebookon keresztül keresi azt a személyt, aki őssejt donor lehetne lánya számára. Júliánál november elején diagnosztizáltak akut leukémiát.
2024.12.29. -
Ünnepség az Adventi Udvarban
A Püspöki Palota udvarán hagyományosan meggyújtották az adventi koszorú negyedik gyertyáját, amely a szeretet fényét szimbolizálja.
2024.12.23.
A társadalom szolgálatában - ünnepi konferenciával folytatódott a KATTÁRS
„Az Egyház a világ minden szegmenséhez, rétegéhez akar szólni. Mindegyik emberhez szeretné eljuttatni a szeretetnek azt az üzenetét, amelyet az Evangéliumból, Jézus tanításából ismerünk meg.” - hangsúlyozta köszöntőjében Spányi Antal.
„Próbálunk az embereknek segíteni, a nehézségekkel küszködőket felemelni, a szociális és karitatív területeken keresztül. Szeretnénk bemutatni mindazon területeket, ahol szolgálunk, ahol a társadalomért dolgozunk. Ezért áll az Egyház az idősek, a fogyatékkal élők mellé, ezért oktatja a gyerekeket és segíti a családokat, alakítja a keresztény kultúrát. A KATTÁRS ezt szeretné bemutatni mindenkinek.” - emelte ki Fehérvár püspöke, hozzátéve: „keressük az embert, ott ahol van” - ahogy II. János Pál pápa mondta.
Mindez állami vagy önkormányzati segítség nélkül nem menne, így természetes, hogy azt a támogatást, amelyet egy állami intézmény megkap, az egyházi fenntartóknak is meg kell kapniuk.” - hangsúlyozta Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára, aki hozzátette: „fontos, hogy akik egy ilyen intézményt vezetnek, egyrészt felkészültek legyenek, másrészt hiteles keresztények. Hetven esztendővel azután, hogy a kommunisták mindent elvettek a történelmi egyházaktól, olyan emberekre van szükség, akik mindezt újra fel tudják virágoztatni."
„A kapcsolat város és egyházmegye között a régmúltba nyúlik vissza, tele olyan vonatkozással, amelyet ma is érdemes megismerni. Napjainkban is az élet minden területén - a szociális intézmények, oktatás, kultúra területein - nagyon jó az együttműködésünk.” - emelte ki Dr. Cser-Palkovics András a történelmi egyházak a város életében betöltött mai szerepéről szólva. Fehérvár polgármestere megemlítette a város és az egyházmegye múzeumainak és levéltárainak példaértékű együttműködését, a Bazilika kincseinek kiállítását a Csók István Képtárban, a megyeház utcai városi óvodát, melynek épülete egyházi tulajdonban van.
„Állam és egyház szétválasztása fontos elv, mely működési szétválasztást jelent, de nem jelentheti az együttműködés szétválasztását,
hiszen van egy nagyon komoly és közös feladatunk: különféle eszközökkel közösségformálást végzünk, ebben van közös felelősségünk és együttműködési lehetőségünk." - tette hozzá.
A konferencián „Keresztény politika egykor és ma (Prohászka Ottokár öröksége)” címmel előadást tartott Dr. Frenyó Zoltán, a Magyar Tudományos Akadémia főmunkatársa, Prof. Dr. Gombocz János, egyetemi tanár: A kereszténység a társadalom jövője címmel osztotta meg gondolatait. Dr. Lukácsi Zoltán: Keresztény kultúra a társadalom szolgálatában címmel adott elő, míg Écsy Gábor, a Katolikus Karitász országos igazgatója a társadalmat szolgáló tevékenységeiket foglalta össze.