A természet csodája - macskagyökér az álmatlanság ellenszere

 A macskagyökérfű az altatószerekre jellemző, kellemetlen mellékhatások nélkül ringat álomba, emelett
hatékony nyugtatószerk és a túlterhelt szív kímélő segítsége. Vizsgálati eredmények alapján megállapították, hogy az orvosi macs­kagyökér hatása vetekszik a vényre kapható altatószerekével.
2010.06.03. 20:57 |
 A macskagyökérfű az altatószerekre jellemző, kellemetlen mellékhatások nélkül ringat álomba, emelett hatékony nyugtatószerk és a túlterhelt szív kímélő segítsége. Vizsgálati eredmények alapján megállapították, hogy az orvosi macs­kagyökér hatása vetekszik a vényre kapható altatószerekével.

 A német a brit és más európai egészségügyi szervek az orvosi macska­gyökeret hatékony altatószerként ismerik el. Ennek az Európától Észak­Amerikáig honos évelő növénynek rózsaszín virága, kúp alakú rizómája és vaskos gyökere van. A gyógyhatású anyagokat -többek között valepot­riátokat valerénsavat és illóolajokat - tartalmazó gyökereket a növény második évében, ősszel célszerű begyűjteni. A gyógynövény nyugtató ha­tását már többször tulajdonították egyik-másik hatóanyagának, viszont több kutató úgy véli, hogy ezek együttes hatása eredményezi.
 
 Az évszázadok óta altatószerként ismert orvosi macskagyökér az állandó­an stressz ben élő ember nyugtatójaként is hatásos lehet. Napjainkban olyan betegségek kezelésében használják, amelyek tüneteit a stressz fo­kozza, ilyen például a diverticulosis és az irritábilis bél szindróma.
 
 Vizsgálati eredmények alapján megállapították, hogy az orvosi macs­kagyökér hatása vetekszik a vényre kapható altatószerekével. Egy vizs­gálat során, amelyben 128 ember vett részt, az alanyok két orvosi macs­kagyökér-készítmény valamelyikét vagy placebót kaptak. A gyógynövényt fogyasztók alvásában jelentős javulást észleltek: gyorsabban aludtak el, és az éjszaka folyamán ritkábban riadtak fel. mint azok, akik placebót kaptak. Egy másik vizsgálatban kóros álmatlanságban szenvedőket vizs­gáltak, s miután orvosi macskagyökérrel kezelték őket, szinte mindegyi­kük alvásuk minőségének javulásáról, 44%-uk pedig tökéletesen kielégí­tő alvásról számolt be.
 
 Bár az orvosi macskagyökér szorongás elleni felhasználása még igen új keletű, a természetgyógyászok és a táplálkozás fontosságát szem előtt tartó orvosok egyre gyakrabban ajánlják erre a célra.
 
További előnyei: Az orvosi macskagyökér előidézheti a gyomor- és bélrendszer falának ellazulását, ezért a fájdalmas bélösszehúzódásokkal járó irritábilis bél szindróma és a diverticulosis kezelésében is hasznos lehet. Mivel e betegségek tüneteit a stressz súlyosbítja, ezért érthető, miért hatásos nyugtató az orvosi macskagyökérfű ilyen esetekben is.
Felhasználási módok:
 
Álmatlanság ellen: lefekvés előtt 30-45 perccel a tabletta vagy kapszula formájú porított, beszárított kivonatból szedjen 250-500 mg-ot, a tinktúrából pedig 1 teáskanálnyit. Ha az ajánlott kis mennyiség alkalmazása nem járna eredménnyel, nyugodtan emelheti napi adagját egészen 900 mg-ig (azaz 2 teáskanálnyi tinktúráig). Vizsgálatok igazolták, hogy a legtöbb embernél ennél nagyobb adagok sem váltanak ki erő­sebb hatást.
 
Szorongás ellen: naponta kétszer szedjen 250 mg orvosi macskagyökeret és 250-500 mg-ot közvetlenül lefekvés előtt.
 
 Bár az orvosi macskagyökér hatása nem halmozódik, mégsem ajánlatos min­den éjszaka ennek a segítségével elaludni. Ezért két hétnél tovább egy­huzamban soha ne szedje. Fontos, hogy más, vényre kapható nyugtatókkal vagy altatószerekkel nem szabad kombinálni. Más gyógynövényekkel - például kamillával, komlóval, citromfűvel, valamint golgotavirággal - vi­szont nagy biztonsággal alkalmazható együtt is, mivel altató hatását csak növelhetik. Depresszió ellen orbáncfűvel, szorongás kezelésére pe­dig mámorborssal együtt alkalmazható.
 
Várandós nők és szoptató anyák ne használják az orvosi macskagyökeret!