A többség szerint hátrányos az euró és az EU-bővítés

Az euróövezeti tagállamok polgárainak nagy többsége szerint országuk gazdaságát károsította az euró bevezetése, és a régi EU-tagállamok lakói nem fogadták nagy lelkesedéssel Románia és Bulgária idei felvételét – áll a Financial Times felmérésében. A londoni üzleti napilapnak a Harris közvélemény-kutatóval közösen elvégzett vizsgálata azt hozta ki, hogy a franciák és az olaszok hozzávetőleg 70 százaléka, a spanyoloknak több mint a kétharmada, a németeknek több mint a fele szerint az euró megjelenése „negatív hatást" gyakorolt országuk gazdaságára. Az euró iránt Franciaországban a legkisebb a rokonszenv: itt a válaszolók alig 5 százaléka mondta azt, hogy az euró jót tett a francia gazdaságnak.
2007.01.30. 09:09 |
 Az euróövezeti tagállamok polgárainak nagy többsége szerint országuk gazdaságát károsította az euró bevezetése, és a régi EU-tagállamok lakói nem fogadták nagy lelkesedéssel Románia és Bulgária idei felvételét – áll a Financial Times felmérésében.A londoni üzleti napilapnak a Harris közvélemény-kutatóval közösen elvégzett vizsgálata azt hozta ki, hogy a franciák és az olaszok hozzávetőleg 70 százaléka, a spanyoloknak több mint a kétharmada, a németeknek több mint a fele szerint az euró megjelenése „negatív hatást" gyakorolt országuk gazdaságára. Az euró iránt Franciaországban a legkisebb a rokonszenv: itt a válaszolók alig 5 százaléka mondta azt, hogy az euró jót tett a francia gazdaságnak.

Felbomolhat az euróövezet?

Az euróövezeti polgárok többsége szerint ugyanakkor az EU-gazdaság egészére pozitív hatással van a közös pénz. A felmérést végzők magyarázata szerint ez azt jelzi, hogy a megkérdezettek úgy vélik: a sajátjuk helyett más EU-tagállamok húztak hasznot az euróból. A franciák ez alól is kivételek; relatív többségük – mintegy 40 százalék – szerint a teljes EU-gazdaságra is káros hatással van a valutaunió.

Az euró népszerűtlenségére és annak lehetséges következményeire nagy londoni elemző házak már korábban felhívták a figyelmet. A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő például valamivel több mint egy éve úgy fogalmazott, hogy „valószínűtlen, de már nem lehetetlen” az euróövezet felbomlása.

Leszorítják a béreket az újak

A közvélemény-kutatás szerint a vizsgálatba bevont országok lakói Románia és Bulgária idei EU-belépését sem fogadták osztatlan lelkesedéssel. A két új EU-tagállam csatlakozását a válaszadók átlagosan 45 százaléka tartotta negatív fejleménynek, Németországban az így vélekedők aránya megközelíti a 60 százalékot.

A felmérés részvevőinek egyértelmű többsége gondolta úgy, hogy a külföldi munkavállalók beáramlása bérleszorító hatást gyakorol. Ez különösen Németországra igaz, ahol a megkérdezettek 69 százaléka érzékelte úgy, hogy a bevándorlás miatt csökkentek a bérek; ezen belül 33 százalék „jelentősnek” mondta a bércsökkenés mértékét.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.