A történelmi múlt

Székesfehérvár, középkori nevén Alba #-br-# Regia az egyik legősibb magyar városunk. Évszázadokon át történelmünk #-br-# fényes eseményei játszódtak le e színhelyen. A város falai között #-br-# koronázták és temették királyainkat és hozzátartozóikat. Itt volt #-br-# helye a királyi trónnak, itt őrizték a királyi hatalom jelképeit, #-br-# s ide sereglettek messze földről a törvénykező napokra érkező népek.
#-br-# A székesfehérvári városközpontban sétáló mostanában méginkább érezheti #-br-# a belváros különleges atmoszféráját. A helyreállított műemlékek, #-br-# épületek, a városrész hangulatához illő közvilágítás, a térkővel #-br-# kirakott központi tér mind- mind a régi Székesfehérvár történelmi #-br-# hangulatát idézik.#-br-#

2002.11.07. 03:06 |
I. Fejedelmi szálláshely
Székesfehérvárt, mint fejedelmi szálláshelyet Géza nagyfejedelem (972 - 997) alakítatta ki a mocsarak által védett és biztonságosnak ítélt dombhátakon. Árkokkal és sánccal körülvett szálláshelyet, a későbbi nyughelyéül is szolgáló, bizánci stílusú, négykaréjos templomot építtetett, a magyar kőegyházak egyik legkorábbikát. Templomának alaprajzát a mai püspöki székesegyház előtti téren a kövezettől eltérő színű kockakövek jelzik.

II. Szent István király városa

Alba Civitas neveelőször 1009- ben tűnt fel a veszprémi püspökség oklevelében. Szent István királyunk ( 1001-1038 ) korában már népes és kiterjedt település volt, amelyet földből és palánkból épült erős falak vettek körül. A helység jelentős szerepe István király államszervező munkájában is tetten érhető. Õ építette fel a prépostságot és benne a bazilikát, létrehozta nevezetes káptalani iskoláját, ahol az európai követelményeknek megfelelő szinten tanították az elemi ismereteket, valamint a hét szabad mesterséget. István király bazilikája a kor Európájának egyik hatalmas építménye volt, valóságos technikai csoda. A bazilika öt évszázadon át a középkori magyar állam legjelentősebb helye volt. A székesegyházban állt a trónus, őrizték a koronát, a királyi hatalom jelvényeit, az ország kincstárát és levéltárát. Negyvenhat országgyűlés színhelye volt, s egy-egy törvénynapon több ezren zsúfolódtak a hatalmas boltívek alá.

III. A dicsőség századai, Alba Regia aranykora

A város fejlődését elősegítette, hogy keresztül haladtak rajta a Szentföldre vezető zarándokutak és fontos kereskedelmi útvonalak, valamint itt tartották a királyi heti piacokat. A XII. században a centrumhoz csatlakoztak a külvárosok is. A kor a nagy építkezések ideje volt Székesfehérvárott. A városba települő szerzetesek, valamint a polgárság is pompás templomokkal, rendházakkal, illetve lakóépületekkel gazdagították Alba Regiát. A XIII. században a Géza- kori Szent Péter templom mellett kezdték el építeni a Szent Péter katedrálist, a mai püspöki székesegyház elődjét, ahol IV. Bélát is megkoronázták. A XIV. században a város várfallal lett körbevonva.
A megváltozott társadalmi- államigazgatási rend némiképp csökkentette ugyan Alba Regia politikai jelentőségét, de a királyi koronázások és temetkezések az Árpád- ház kihalását követően ( 1301) is Alba Regiában maradtak. 1543- ban a stratégiailag fontos várost elfoglalta a török, s 145 évig uralma alatt tartotta. A török időkben Istolni Belgrád - Alba Regia török neve - pompás épületeit dzsámikká, mecsetekké alakították át, a királyi bazilika sírjait pedig gyakorlatilag teljesen kirabolták. Magát a templomot lőporraktárnak használták, ami egy villámcsapás következtében a földig leégett.
IV. A barokk évszázadok
A török félhold uralmát a város 1688- ban rázta le magáról. A helyreállítással, újjáépítéssel egyidőben régi kiváltságainak, jogainak visszaszerzéséért is harcot kellett indítania az osztrákokkal szemben. A tényleges hatalmat egészen 1703- ig császári biztos gyakorolta Székesfehérvárott, amikor is a település visszakapta régi rangját: ismét szabad királyi város lett. A török uralmat követően német és morva betelepülőkkel nőtt a lakosság. A gazdasági fellendülés azonban váratott magára, előbb a török háború, majd a Rákóczi- féle szabadságharc hátráltatta. A nagyobb építkezések csak 1720- tól indultak meg ismét. Előbb a ferencesek, majd a karmeliták emeltek templomot, Mária Terézia uralkodásának idején pedig egyre nagyobb számban épültek a városnak új hangulatot adó barokk, rokokó és copf stílusú polgárházak. A belváros mai arculatát meghatározó utcakép alig száz év alatt, 1740- 1840 között alakult ki. A kor városalapító munkájára 1780- ban a copf stílusú püspöki palota építésének megkezdése tette fel a koronát.
A XIX. században néhány klasszicista stílusú épülettel, köztük a Pollack Mihály tervezte megyeházával - az első magyar megyeházak egyikével - egészült ki a városkép. A terjeszkedő város lebontotta a várfalak zömét, lecsapolta a növekedést gátló mocsarakat és ezzel megnyitotta a terepet az építkezések előtt déli és északi irányba is. A lakosság 12 ezerre nőtt, iparosok és kereskedők érkeztek, s az 1800- as évek végén 64 szakma több mint 500 mestere dolgozott a városban. Ez a korszak már a kulturális fellendülés időszaka is: megnyílt az első magyar és német elemi iskola, megkezdődött az oktatás a jezsuiták gimnáziumában, a város karolta fel elsőként a magyar színjátszás ügyét is.
Az 1930- as években a ?szentistváni Magyarország? gondolatának hirdetésével Székesfehérvár ismét a figyelem középpontjába került. Ennek eredményeként számos új létesítménnyel gyarapodott: új utcák, utak épültek, megkezdték a középkori romkert kialakítását, és a kor neves szobrászainak alkotásait is többnyire ekkor helyezték el. Ekkor indult fejlődésnek a város ipara, s kezdte meg a termelést a több nagy ipari vállalat.
A II. világháborúban Székesfehérvár - kitűnő stratégiai helyzeténél fogva - a legtöbbet szenvedett magyar városok egyike volt. Épületeinek harmada lakhatatlanná vált, s 8- 10 ezer polgára esett, vagy tűnt el a harcok során.
A háborút követően gyors fejlődés kezdődött meg Székesfehérváron. Az újjáépítést követően a város lélekszáma százezerre ugrott, új iparágak települtek be, bekövetkezett a gazdasági fellendülés, amivel megteremtődött egy új jövő alapja.
V. Belvárosi séták
A történelmi belváros számos látnivalót rejt magában. Sétánkat érdemes a Városháza térről kezdeni, ahol a központban Székesfehérvár jelképe, az Országalma áll. Az innen nyíló régi utcák, kis sikátorok elvezetnek minket a magyar nemzeti múlt legszebb épületeihez és kiváló művészeink alkotásaihoz. A téren található a Mária Terézia korabeli Püspöki Palota, valamint a Városháza. Az óváros területén helyezkednek el a régi rendházak nagy templomai, valamint múzeumaink, a Városi Képtár, Deák Gyűjtemény, az Ybl Gyűjtemény, az István Király Múzeum, Várostörténeti Múzeum stb. A kis tereken neves szobraink láthatók, amelyek a város történelmét idézik, csak hogy néhányat említsünk: a 10- es huszárok szobra, Mátyás király emlékmű, Szent István lovasszobor, Varkocs szobor stb. A Városház melletti szűk utcácskákon felsétálva eljutunk a Szent István Király Székesegyházhoz, amely előtt Géza nagyfejedelmünk által építtetett templom falainak nyoma látható. A Székesegyház mellett a középkori Szent- Anna kápolna áll, előtte Kálmánycsehy Domonkos szobra. Az óváros kapujában terül el az István Király alapította Királyi Bazilika romjait őrző Középkori Romkert. A mellette fekvő várfalparkban a hős várvédő kapitány Watthay Ferenc ülő szobra, valamint a nemrégiben felavatott Szent László Király mellszobra díszeleg.Érdemes még az idelátogatónak ellátogatni a belvárostól mindössze 1- 1, 5 km- re található úgynevezett Palotavárosi Skanzenbe ( Rác utca ), amelynek kialakításáért 1990- ben Europa Nostra díjat kapott Székesfehérvár. Ugyanitt tekinthető meg a bizánci jellegű falfestményekkel ékesített Rác templom. A város túloldalán, az ún. Öreghegyen található a Bory- vár, a székesfehérvári Bory Jenő szobrászművész által megálmodott apró fantáziakastély. A várat és parkját körbejárva egyúttal megismerkedhetünk a neves művész életművével is.

Gazdaság

  1. Használt autót Fehérvárról

    Az egyik legnépszerűbb magyar használtautó-portál összegyűjtötte a 2024-es esztendő legjeit. ezekből kiderült, hogy a legtöbb autóhirdetést az idén - mintegy 36 ezret - Székesfehérváron adták fel.

    2024.12.19.
  2. Kyndryl munkavállalói élmény

    A Kyndryl a világ legnagyobb IT infrastruktúra-szolgáltatója Magyarországon elnyerte a Great Place To Work® minősítést™. A rangos elismerés kizárólag azon alapul, hogy a jelenlegi munkatársak mit mondanak a Kyndrylnél szerzett tapasztalataikról. A Great Place To Work® a munkahelyi kultúra, a munkavállalói élmény és a vezetői magatartás globális elismerése, amely bizonyítottan piacvezető bevételt, a munkavállalók megtartását és fokozott mértékű innovációt eredményez.

    2024.12.16.
  3. Videoton évzáró

    A Videoton vállalatcsoport idei nettó árbevétele 300 milliárd forint körül alakulhat - jelentette be a cégcsoport elnök-vezérigazgatója pénteki évzáró ünnepségükön. Széles Gábor elmondta, hogy árbevételük valamelyest csökkent az előző évhez képest. Legutóbb a 2009-es gazdasági válság évében volt némi csökkenés a korábbi üzleti év árbevételéhez képest - jegyezte meg.

    2024.12.13.
  4. Székesfehérvár Gazdaságáért

    Ünnepélyes keretek között adták át a „Székesfehérvár Gazdaságáért” díjat kedden este a Hiemer-házban. A 2024-es esztendő díjazottja Kis István, a Harman Becker Kft. korábbi ügyvezető igazgatója. A szakmájában elismert, köztiszteletben álló szakember Székesfehérvár gazdasági fejlődésének előmozdítása érdekében végzett kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként vehette át az elismerést.

    2024.12.04.