A város civil politikájáról beszélgettek a Tiszti Kaszinó összejövetelén

A Civil Törvény változásairól, a város civil politikájáról és a lehetséges együtt- működésekről is szó volt a Székesfehérvári Tiszti Kaszinó Hagyományőrző Egyesület rendes, havi összejövetelén, ahol Róth Péter alpogármester is részt vett. Székesfehérvár alpolgármestere elmondta, a város büszke arra, hogy a múltban is jelentős katonaváros volt, és hogy a jelenben is komoly szerepet tölt be. A város vezetése ehhez mérten támogatja azokat a szervezeteket, amelyek az ehhez kapcsolódó hagyományokat ápolják.
2012.02.23. 10:35 |
A Civil Törvény változásairól, a város civil politikájáról és a lehetséges együttműködésekről is szó volt a Székesfehérvári Tiszti Kaszinó Hagyományőrző Egyesület rendes, havi összejövetelén, ahol Róth Péter alpogármester is részt vett. Székesfehérvár alpolgármestere elmondta, a város büszke arra, hogy a múltban is jelentős katonaváros volt, és hogy a jelenben is komoly szerepet tölt be. A város vezetése ehhez mérten támogatja azokat a szervezeteket, amelyek az ehhez kapcsolódó hagyományokat ápolják.
 
Az ülés elején Görög István, az egyesület elnökhelyettese arról beszélt, hogy bár a Székesfehérvári Tiszti Kaszinó Hagyományőrző Egyesület civil szervezet, egyben igen zárt, speciális közösség is. „Kezdjük mindjárt azzal - mondta -, hogy a tagok havonta kétezer forintos tagdíjat is fizetnek azért, hogy önfenntartók lehessünk, na és persze itt mindenki tiszt, sokan igen magas rangban, vagy a honvédségnél, vagy más fegyveres, rendvédelmi testületnél.” - mondta. Görög István bevezetőjében kitért rá, hogy az egyesület egyrészt jelentős munkát végzett a hagyományápolás terén, másrészt sokat tett a különféle erők közti kapcsolatok javításáért, az együttműködésért, az együtt gondolkodásért.
 Õt követően Székesfehérvár alpolgármestere, Róth Péter beszélt arról, hogy mi volt a kormányzati szándék a Civil Törvény módosításával, és mit várnak tőle. Mint mondta, áldatlan állapot volt már az, hogy Fehérváron például 800 bejegyzett civil szervezet volt, de ezekből legfeljebb 160 végzett érzékelhető tevékenységet. Sok szervezet "kényszerből" alakult meg, mert például az addig őket befogadó intézmény megszűnt, de olyanra is akad példa, hogy eleve a haszonszerzés céljából hoztak létre valamit. Az új koncepció szerint ahhoz, hogy magánszemélyek rendszeresen összejöjjenek valahol valamit csereberélni, nem kell feltétlenül bejegyzett szervezetet létrehozniuk, az állam - és az önkormányzat - anélkül is elismeri és respektálja, ha teheti segíti a tevékenységüket. Ha viszont valaki közfeladatokat is el kíván látni, ha forrásokra akar pályázni, netán közhasznúvá kívánja nyilváníttatni magát - ami már kézzel fogható anyagi előnyökkel is járhat -, meg kell felelnie az általában egyszerűsödő, ám szigorodó formai és bürokratikus előírásoknak. „Ha pedig egy civil szervezet közhatalmat igyekszik szerezni, azaz választáson indulna, esetleg együttműködési szerződést köt bármilyen párttal, akkor fogadja el azt, hogy ezzel a civil státusza megszűnik.” - mondta el Róth Péter alpolgármester.
 
A tájékozató után az alpolgármester és közönsége még hosszan elbeszélgetett a politika, a társadalom és a fegyveres testületek viszonyáról, kapcsolatuk problémáiról, a megoldás irányairól, a továbblépés lehetőségeiről. Elmondta közben, hogy Székesfehérvár büszke arra, hogy a múltban is jelentős katonaváros volt, és hogy a jelenben is komoly szerepet tölt be. A város vezetése ehhez mérten támogatta, és támogatni is fogja azokat a szervezeteket, amelyek az ehhez kapcsolódó hagyományokat ápolják.