-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
A város ölelésében - elkészült a film a Sóstó Természetvédelmi Területről
A közel egy órás természetfilm négy évszakot ölel fel a Sóstó Természetvédelmi Területen. A film előkészítése még 2004 végén kezdődött és mostanra készült el a teljes anyag, aminek bemutatóját szerdán délután a Vörösmarty Színházban tartják. A rendező páros J. Mező Éva és Koroknay Károly 20 éve dolgoznak együtt, az operatőri munka Zöldi István és Simor Géza keze munkáját dicséri a vágó Rajhona Péter a film zenéjét pedig Maróti Emese szerezte.
A képen Koroknay Károly, J. Mező Éva, dr. Csapó Csilla, Brájer Éva és dr. Banizs Károly láthatók a film sajtótájékoztatóján.
Az önkormányzat Környezetvédelmi Bizottsága is támogatta a filmet dr. Banizs Károly a bizottság volt elnöke tolmácsolta dr. Radics József jelenlegi elnök elismerését, majd kiemelte, hogy egyedülálló természeti értékeket láthat majd a néző. A város alpolgármestere dr. Csapó Csilla a filmmel kapcsolatban megjegyezte, hogy új oldaláról ismerhető meg azon Székesfehérvár. Brájer Éva a Kulturális és Turisztikai Bizottság elnöke turisztikai szempontból is fontosnak nevezte a természetfilmet. A szerdai bemutató után a fehérvári iskolákban és könyvtárakban is megtalálható lesz a film, illetve a Duna Televízió is műsorára tűzi azt hamarosan.
A film négy évszakon keresztül kíséri végig a Sós-tó védett madárfajainak, állatainak életét. Elidőzünk a hatalmas fűzmatuzsálemek alatt, és gyönyörködünk az orchideákban nyílásuk idején. Elérzékenyül az ember, amikor az ezer színben pompázó gyurgyalagok párválasztását, udvarlását, násztáncát nézi, vagy a Lődomb oldalánál a parti fecskék erőfeszítéseit, amint egy ölyv pár kíméletet nem ismerő tekintetének kereszttüzében, odújukat a tojásrakás előtt tisztogatják hihetetlen precízséggel.
Megelevenedik a filmen a mocsári teknős tojásrakása, a területen élő őzek élete, a bagolycsalád létért folytatott keserves küzdelme. A történelmi visszatekintésből kiderül, hogy – bármilyen hihetetlen - ez a terület a háború előtt a város közkedvelt fürdő és kiránduló helye volt, stranddal, stégekkel, kabinokkal, bő vizű forrásokkal, kisvendéglővel, szállóval, kellemes sétányokkal. A város lakói közül sokan felelősséget érezve láttak hozzá a tópart felélesztéséhez, azonban mint mindig, most is bebizonyosodott, valaminek az újjáépítése sokkal nagyobb hitet és erőfeszítést igényel, mint az eredeti lerombolása.
Érdekes folyamat a természet megújulásának nyomon követése: hogyan lesz a piciny magból egy év alatt növény, és hogyan adja tovább ősszel termését, hogy majd tavasszal belőle újjáéledhessen a világ. Talán aki a filmen keresztül nyomon követi az élet ily’ bonyolult és nagyszerű körforgását, az újjászerveződésnek eme izgalmas rendszerét, kijutva a természetbe ugyan úgy, ahogyan mi tesszük kameránkkal, megáll, hosszasan vizsgálódik, szemlélődik, becsüli mindazt, ami körülveszi, és elgondolkodik egy-egy jelenség okán.