A viharos, szeszélyes időjárás rendkívüli károkat okozott Fejér megye néhány településének

 Bakonycsernyén mintegy kilencven épületet érintett az iszapos víz lavinaszerű levonulása, mely hozzávetőlegesen 400 köbméter iszaplerakódást okozott közterületeken és a falusi portákon. A meglévő vízelvezető hálózat három kilométer hosszan 100 százalékosan eltömődött, szaknyelven szólva: feliszapolódott.

2004.06.07. 06:24 |

 Bakonycsernyén mintegy kilencven épületet érintett az iszapos víz lavinaszerű levonulása, mely hozzávetőlegesen 400 köbméter iszaplerakódást okozott közterületeken és a falusi portákon. A meglévő vízelvezető hálózat három kilométer hosszan 100 százalékosan eltömődött, szaknyelven szólva: feliszapolódott.

 Hasonló károk keletkeztek a szomszédos településeken: Magyaralmáson, Nagyvelegen, Sárkeresztesen, bár az elárasztott házak, udvarok, utcák száma mindenütt más és más, és mindenütt felmerültek helyi, egyedi problémák. Így például Sárkeresztesen, a tél végén az intenzív hóolvadás és az esőzések következtében, a Dózsa György úton megcsúszott egy kétszáz méteres partfal 48 méteres szakasza.

 A megyei "vis maior" keretből biztosított 14,8 millió forintból áprilisban rendbe hozták a megrongálódott részt. Ez a rekonstruált szakasz most jól bírta az időjárás nyár eleji megpróbáltatásait, viszont a további 150 méteres szakaszon négy helyen kisebb szakadás keletkezett, egy helyen pedig négyméteres repedés jelent meg. A Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság nagy segítséget nyújtott a helyi önkormányzatoknak a károk enyhítésében, felmérésében és a Belügyminisztériumba beadott "vis maior" kérelmek szakmai anyagának összeállításában.

 2004. június 4-én Pál Tibor, a Belügyminisztérium politikai államtitkára, dr. Muhoray Árpád pv. dandártábornok, a BM OKF főigazgató-helyettese, Herczog Edit országgyűlési képviselő (MSZP), dr. Üveges László pv. ezredes, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője és a települések polgármesterei végigjárták azokat a helyeket, ahol pár nappal azelőtt az iszaplavina levonult. Több helyen dolgoznak az erőgépek, közhasznú munkások és a lakosok, de még sok helyen kell eltakarítani a mindjobban kiszáradó sártömeget, a vízelvezető árkokat meg kell szabadítani a lerakódott iszaptól.

 A szemlét követően Bakonycsernyén, a polgármesteri hivatalban rövid megbeszélést tartottak és tájékoztatták a sajtó képviselőit a kialakult helyzetről, a károk felszámolásának módozatairól, ütemezéséről. A sajtótájékoztatót dr. Muhoray Árpád pv. dandártábornok vezette. Dr. Üveges László pv. ezredes tájékoztatta a jelenlévőket a felhőszakadás okozta károk előzetes felmérésének számszerűsített eredményeiről, a megtett intézkedésekről. Herczog Edit képviselőnő ez eddigi támogatási kérelmek sorsát és a további pályázati lehetőségeket ismertette. A tájékoztató egyik legfontosabb közlése az volt, hogy a Belügyminisztérium vezetése eleget tett a károsult települések "vis maior" kérelmének, s Bakonycserje 2,5, Magyaralmás 1,5, Nagyveleg 1,5 és Sárkeresztes pedig 1,1 millió forint gyorssegélyt kap a halaszthatatlan tennivalók elvégzésére. Mindezeken túl Pál Tibor államtitkár elmondta még, hogy a mostani rövid szemle is visszaigazolta a katasztrófavédelmi szakemberek jelentését és azt, hogy e támogatás megfelelő helyre kerül. Az érintett községek polgármesterei megköszönték a pótolhatatlan segítséget.