A vízeresztéssel kezdetét vette a Csónakázó-tó felújítása

Sóstó megmentése mellett a Csónakázó-tó felújítása is része annak a rehabilitációs programnak, melyre 3.8 milliárd forintos állami támogatást kapott Fehérvár. A Csónakázó-tó partfal felújítása és mederkotrása a vízeresztéssel vette kezdetét, hogy a tómeder szikkadása után tél végén megkezdődhessen a kotrás és a partfal rekonstrukciója.
2015.10.28. 12:36 |
Sóstó megmentése mellett a Csónakázó-tó felújítása is része annak a rehabilitációs programnak, melyre 3 milliárd 850 millió Ft-os állami támogatást kapott Fehérvár. A Csónakázó-tó partfal felújítása és mederkotrása a kedden reggel megkezdett vízeresztéssel vette kezdetét. A tóból a Varga-csatornán keresztül több mint 52 ezer köbméter vizet eresztenek le, hogy a tómeder szikkadása után tél végén megkezdődhessen a kotrás.
KÉPGALÉRIA - vízeresztés előtt a Csónakázó-tó

A felújítás után ismét megnyílik a lehetőség a tavon a csónakázásra, ennek kiszolgálására egy csónakház építése szerepel a tervekben. A tóba a mederkotrás után újra telepítenek halakat, de tárgyalnak a VVSI-vel, hogy szezonális jelleggel lehetnének edzések a Csónakázó-tavon a fehérvári gyerekeknek.
A Csónakázó-tó medre az elmúlt években nagymértékben feliszaposodott, amelynek kikotrása időszerűvé vált, és az 1585 méter kerületű tó szélén a partfal javítását, több szakaszon is meg kell újítani, továbbá egy kisebb szakaszon új partfalat kell építeni illetve a két sziget és a sétányok felújítása is szükségessé vált. Az előzetes számítások szerint a közbeszerzési eljárás lefolytatását követően a kotrási munka 2016. januárjában kezdődhet meg, és a nyár kezdetére be is fejeződik. A Városgondnokság figyelmeztető táblákat helyez ki a tóparton, hogy szigorúan tilos és életveszélyes az iszapos mederbe lépni

A felújításról Mészáros Attila alpolgármester, Zákányi Tamás városüzemeltetési igazgató és Kálmán Lilla a Polgármesteri Hivatal Környezetvédelmi Irodájának vezetője közösen tartott sajtótájékoztatót a tóparton.
Mészáros Attila elmondta, hogy a mederkotrás és a partfaljavítás nettó 113 millió forintba kerül, ami a tó felújításának első üteme. Kiemelete, hogy a mederfelújítás után körbejárhatóvá teszik a tavat egy széles sétánnyal és parkosítási munkák is kezdődnek.
 
A Csónakázó-tó az 1960-as évek elején épült, de teljesen csak a 70-es évek végére építették ki. 1978-79-ben mélyítették utoljára a tavat és a kitermelt földdel a környező mély területeket töltötték fel, illetve mind a két tavon sziget alakítottak ki. A tó területe 6,1 hektár, átlagos vízmélysége 1-1,2 méter, de mára olyannyira eliszaposodott, hogy néhol ennél jóval alacsonyabb a vízszint. A felső tavat, ami egy 60 cm átmérőjű csövön keresztül kapcsolatban van a Csónakázó-tóval a Gaja-Malomcsatorna tölti, lecsapolását pedig a Varga csatorna biztosítja.

A Csónakázó-tó nem tartozik a védett természeti kincsek közé, de kedvelt pihenőhely és megőrzése fontos feladat. A tó évről-évre helyet ad sárkányhajó versenyeknek és bár tilos rámenni ha befagy, de télen sok százan korcsolyáznak rajta. Idén télen a korizás nem lesz lehetséges a tavon, helyette a Zichy-ligetben a Kori-liget vagy az új "C" pálya közönségkorija biztonságos sportolási lehetőséget nyújt majd.
Mivel az az iszap megbolygatása jelentős szaghatással jár, ezért a munkát a téli kora tavaszi időszakban, hideg időben végzik. Azonban valószínűleg így is érezhető lesz a szaghatás, ezért kérik a lakók türelmét és megértését. A kotrás folyamán jelentős mennyiségű, mintegy 13 ezer köbméter iszap teljes egészében a tó területén belül marad. A kikotort iszap egy részének a felhasználásával a tó észak-nyugati partrészén, a Vörösmarty Mihály Általános Iskola melletti járdát kiszélesítik, ahol egy sétányt alakítanak majd ki, az iszap másik része pedig a nagy sziget további bővítését teszi lehetővé. A sziget jelenleg 2924 négyzetméter, melynek területét 5372 négyzetméterre növelik és az iszapos rész konszolidációja után parkosítják. Ugyancsak a felújítás részét képezi, hogy új híd készül a sziget és a Ligetsor között.

A mederkotráson és a partfal helyreállításon túl az üzemeltetést szolgáló műtárgyakat is átépítik: olaj és iszapfogókat építenek, így a tó nagy biztonsággal üzemeltethető a későbbiekben.
A leürítő zsilip közelében a sziget két oldalán iszapcsapdák kerülnek kialakításra, mely részben meggátolja az iszapnak a tó középső részén való lerakódását, ahonnan nehezen távolítható el. A part mentén nádas sávok kialakításával, és egyéb part menti növényzet telepítésével fogjuk erősíteni a természetes partvédelmet, illetve javítjuk az esztétikai látványt.

A tóban teknősök, siklók és más kisállatok is élnek, melyeket szakemberek segítenek biztonságos helyre szállítani még azelőtt, hogy télire elvermenék magukat.
A kotrás után átlagosan 80-120 cm lesz a tó vízszintje, környezetének állapota pedig a jelenlegihez képest jelentősen javulni fog.

Városfejlesztés

  1. Felépült a kórhát új tömbje

    Szinte minden részletében elkészült a kórház új belgyógyászati épülettömbje. Három emeletes épületet alakítottak ki összesen mintegy 120 ággyal, ami helyet ad majd a pulmonológiai, az onkológiai és az infektológiai osztályoknak is. A vadonatúj épületről most Magyarország Kormánya osztott meg egy videót.

    2024.11.18.
  2. Megszépül a kis park

    A Zsuzsanna-forrásnál több mint ezer évelő növényt ültetett a napokban a Városgondnokság. Ezen a területen nagyméretű vadgesztenyefák találhatók, amik méretükből adódóan teljesen leárnyékolják a parkot. Éppen ezért árnyéktűrő, gyeppótló növényeket válogatott a tervező Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke.

    2024.11.15.
  3. Fákat és több ezer évelőt is ültetnek

    A Városgondnokság kertészei elkezdték a Prohászka liget teljes felújítását. A parknak a szerkezete nem fog változni, minden marad az eredeti formában, de teljesen megújul a fűfelület, ami összesen 1200 négyzetméter, felújítják a sétányokat 832 négyzetméteren, fákat ültetnek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba.

    2024.11.13.
  4. BIM alapú tervezés a Jákyban

    Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.

    2024.11.11.