-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
A Wannsee konferencia 76. évfordulóján emlékeztek meg a holokauszt áldozatairól
„A holokausztnak emléket állító dokumentarista vagy művészi alkotások bemutatják ugyan, hogy mi és hogyan történt, de nem adnak választ a legkínzóbb kérdésre; hogyan történhetett meg mindez? Amíg erre a kérdésre nincs válasz, addig nem alhatunk nyugodtan. Akkor nyugodhatunk meg, ha megtaláltuk a választ és nem kell félnünk attól hogy ez a rémálom újra valósággá válik.” - fogalmazott emlékező beszédében dr. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója.
„Mindig nehéz a 20. század egyik, ha nem a legkegyetlenebb bűnéről és következményeiről beszélni. „Emlékezz és ne felejts!” - ez egy tórai parancs. A wannsse-i konferencián elhatározott és végrehajtott népirtás a zsidó nép történetének olyan tragédiája, amely végigkíséri a következő generációk életét is. Ezért a végső időkig emlékeznünk kell, zsidóknak és nem zsidóknak egyaránt. A holokauszt a zsidó nép tragédiája, egyben Európa soha ki nem törölhető szégyene, a civilizált világ megbocsáthatatlan csődje. A náci Németország által kidolgozott, ipari méreteket öltő gyilkolás következtében 6 millió zsidó ember pusztult el a munka,- és megsemmisítő táborokban. Székesfehérvárról mintegy 3 ezer zsidó embert vittek el, a téglagyári gettóból, marhavagonokba zárva. Sokan már az utat sem élték túl. A deportáltak 10%-a tért vissza városunkba, családjukat, anyagi javaikat elveszítve, meggyötörten. A hitélet a háború után jelentősen meggyengült, az ortodox és a neológ zsinagóga is bombatalálatot szenvedett, mindkettő lebontásra ítéltetett. A ma is működő imaházban próbáltak a túlélők újra közösséget formálni, szerencsére sikerrel, megmutatva a világnak, hogy a zsidó népet és kultúráját nem lehet kiirtani, megszüntetni. A túlélőknek és nekünk leszármazottaknak is, nem lehet más a célunk, mint hogy ezt bizonyítsuk.” – mondta el beszédében Neubart István, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke.
A megemlékezést Glebov Melinda, a Raoul Wallenberg Egyesület ügyvivője vezette, amely Török Ferenc „1945” című filmjének vetítésével folytatódott az Alba Plazában, ahol esemény vendége volt Szántó T. Gábor író, forgatókönyvíró is, akivel Gyimesi Edit, filmes szakember beszélgetett.