-
XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman, Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is.
2024.11.22. -
Openhouse iroda nyílt
Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.
2024.11.22. -
Hackaton győztesek
24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.
2024.11.16. -
3. Harman Hackathon
24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.
2024.11.15.
Adócsökkentés - közel 3 milliárd forint marad a fehérvári KKV szektornál
A gazdasági kabinet 750 milliárd forintnyi adócsökkentésről döntött, tovább csökkennek a munkát terhelő adók - jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter a közösségi oldalán szombaton. Január elsejétől 2,5 százalékponttal csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke, megszűnik a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás, 10 százalékra csökken a kisvállalati adó kulcsa, és meghosszabbítják a kis- és középvállalkozások kedvezményét is a helyi iparűzési adóban, így jövőre is maximum 1 százalék adót fognak fizetni - ismertette Varga Mihály. Az adócsökkentések teljes összege idén és jövőre eléri a 2000 milliárd forintot - hangsúlyozta a pénzügyminiszter.
A Kormány új bejelentései alapján 2022-ben is felére csökkentik a kis- és középvállalkozások iparűzési adóját. Ez az intézkedés több pénzt hagy az adott településeken működő kisebb vállalkozásoknál, akik ezt béremelésekre fordíthatják - írta Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere.
"A nagyobb cégekre - akik egyébként a helyi adó nagy részét fizetik az önkormányzatnak - vonatkozóan azonban nem változik az adómérték, Székesfehérváron 2022-ben is 2% lesz.
2020-ban és 2021-ben egy sor olyan, egyébként helyes és szükséges gazdaságvédelmi intézkedést hozott a Kormány, melyek a vállalkozások, ezáltal a munkahelyek megóvását szolgálták. Ennek egyik eleme volt tavaly a KKV-k iparűzési adó mértékének 2-ről 1%-ra csökkentése. Ez Székesfehérvár esetében – ha mindenki él a kedvezmény lehetőségével -, körülbelül 2 milliárd 100 millió forintot hagy a városi KKV-knál, amit az Önkormányzat további 400 millió forintos adókedvezménnyel toldott meg, az építményadóval kapcsolatos döntéseinkkel, ami a nagyobb cégeket is érintette. Összesen tehát mintegy 2 milliárd 500 millió forintot hagyunk az állami és önkormányzati döntésekkel a fehérvári vállalkozásoknál 2021-ben.
Jó hír, hogy a gazdaság láthatóan és szerencsére nem csak átvészelte a járvány okozta kieséseket, hanem dinamikus helyreállást és növekedést produkált a legtöbb szektorban városunkban. Idén a kiesések és nehézségek ellenére is a 2019-es, rekordévnek számító időszakhoz hasonló gazdasági adatokat kapunk. A foglalkoztatottsági mutatók is javultak, az önkormányzati adóbevételeink is magasabbak lesznek, mint az elfogadott költségvetésben azt terveztük, tehát a gazdaságvédelmi intézkedések elérték a céljukat.
2022-ben így már más a kihívás: a béreket és dolgozói juttatásokat kell növelnünk. Ennek egyik eszköze, hogy fenntartjuk a KKV szektor adókedvezményeit, beleértve ebbe az építményadó-kedvezményt is. Ezzel a döntéssel várhatóan közel 3 milliárd forint (2,6 milliárd iparűzési, 400 millió építményadó) marad a KKV szektornál Székesfehérváron, melyet reményünk és szándékunk szerint a munkavállalók fognak megkapni béremelések, juttatások formájában. Bízunk abban is, hogy ha működés tekintetben, magas adóerőképességű városként nem is, de fejlesztési források tekintetében kapunk kompenzációt 2022-ben is. Örülünk annak, hogy a szolidaritási hozzájárulás várhatóan jelentősen, mintegy 400 millió forinttal csökkenni fog 2022-ben az idei évihez képest.
Fontos azonban látni, hogy a KKV szektornál hagyott 3 milliárd forintnak az Önkormányzatnál is volna helye a jövőben, tehát remélem, hogy 2023-ban már újra az önkormányzatok gazdálkodhatnak a helyi adóbevételükkel. Nekünk is meg kell felelnünk a munkavállalói elvárásoknak a bérek tekintetében, márpedig a mi a munkavállalóink jelentős része nélkülözhetetlen közszolgáltatásokat szolgál. Az Önkormányzat, intézményeink és cégeink esetében is emelkednek a költségek, mi is munkaerőhiánnyal, drasztikusan magasabb energiaárakkal és üzemanyagárral, valamint számos területet érintő alkatrészhiánnyal kell, hogy megbirkózzunk. Miközben a közszolgáltatásokat fent kell tudnunk tartani, a busznak mennie kell, a bölcsiknek, oviknak, uszodának, színháznak ki kell nyitnia, az alapszolgáltatásokat biztosítani kell, a gazdasági környezetet is erősítő és a környezet terhelését csökkentő fejlesztéseket meg kellene valósítani és hosszan folytathatnánk a sort a közösség valós érdekeiről.
Nem lehet tehát eleget hangsúlyozni: az iparűzési adó a jelenlegi önkormányzati finanszírozás, ezzel pedig a települések működőképességének alapja. Leegyszerűsítve, ha nincs iparűzési adó, nem lesznek kritikus önkormányzati (sokszor éppen a helyi gazdaságnak munkát biztosító) szolgáltatások, fejlesztések sem. A következetesen tervezhető iparűzési adó tehát jelenleg alapvető a települések és polgáraik létbiztonsága számára. Az önkormányzati szektor finanszírozását pedig biztosan át kell majd tekinteni a következő kormányzati ciklusban. Az adókedvezménynél, összegszerűsége és elvszerűsége miatt is jóval több kérdést vet fel például a szolidaritási hozzájárulás (korábban adóerőképesség) intézménye és mértéke. Természetesen értjük annak szükségességét, hogy a legerősebb városok szolidaritást vállaljanak a kevésbé szerencsésekkel. Ezt jelenleg a szolidaritási hozzájárulás hivatott kivitelezni, de megítélésünk szerint ebben a formában ez nem hatékony, a sikeres városok polgárai számára pedig nehezen elfogadható, megjegyzem, joggal.
Megoldásként Székesfehérvár Önkormányzata azt javasolja, hogy a szolidaritási hozzájárulást a települési önkormányzatok ne az állami költségvetésbe, hanem részben akár a megyéjük önkormányzata számára, akár közvetlen az agglomerációjuk településeinek adják. Ezzel a szolidaritást azon települések felé tudjuk kifejezni, melyeknek polgárai többségében a megyei nagyvárosok sikeréhez, gazdasági eredményéhez tesznek hozzá. Másik részét tekintve pedig kötött módon használhassák fel közlekedési, környezetvédelmi, oktatási területen. Ez a felhasználási mód miközben továbbra is kifejez szolidaritást, jóval igazságosabb lenne,ami ráadásul jobban szolgálná a fenntartható fejlődést is."