Adventi szokásaink – így ünnepeltek és ünnepelnek ma a székesfehérváriak

Hogyan élték és élik meg ma a székesfehérváriak Advent időszakát, milyen előkészületeket tesznek karácsony előtt? Egy-egy település adventi „népszokásai” nem csak a néprajz tárgykörébe tartoznak, a legújabb szociológiai kutatásoknak köszönhetően pontos képet kaphatunk arról is, hogy a XXI. század első két évtizedében milyen szokások alakultak ki az ünnep kapcsán városunkban.
2022.11.30. 10:40 |
Adventi szokásaink – így ünnepeltek és ünnepelnek ma a székesfehérváriak

Legutóbb az Alba Radar lakossági közvélemény-kutatási program keretében Turzó-Németh A. Violetta szociológus készített kutatást a székesfehérváriak adventi szokásairól.

Lukács László tanulmányából tudhatjuk, hogy Székesfehérváron a XVIII. század utolsó harmadában polgárok és zsellérek, férfiak és nők erősen gyakorolták a téli népszokásokat: „Luca, Miklós napján elváltoztatták ruházatukat, maskarába öltözve, házról házra járva alakoskodó népszokást űztek, aprószentek napján fűzfavesszőből font korbáccsal korbácsolni jártak.” Ezek a népszokások minden üldözés, tiltás ellenére a székesfehérvári Felsőváros és Palotaváros földműves lakosságánál egészen XX. századig fennmaradtak.

A XX. század elején még mindkét városrészben jártak Miklós-nap reggelén a gyerekek Mikulást köszönteni. Nyolc-tíz év körüli fiúk párosával vagy hárman-négyen kenderkócból ragasztott bajusszal, szakállal, bekent arccal, láncot csörgetve járták az utcákat, házakat, ijesztgették a kisebb gyerekeket. 

Szintén Lukács Lászlótól olvashatjuk azt is, hogy az 1767-ből ránk maradt székesfehérvári betlehemes játék az egyik legrégibb ismert magyar nyelvű karácsonyi játék: "A székesfehérvári betlehemes játékban a játékcselekmény már kezd elválni a liturgiái misztériumok ünnepélyesen komoly világától, s mindjobban a népi eredetű játékos jelenetek vidámságát ölti magára."

Azt már az Alba Radar székesfehérváriak adventi szokásait vizsgáló kutatásából tudjuk, hogy a betlehemezés máig velünk él, a székesfehérvári családok 13%-a még mindig tartja ezt a szokást.

Napjainkban az egyes családoknál leginkább a karácsonyi ajándékok elkészítése, esetleg vásárlása, valamint a lakás díszítése, dekorálása van szokásban. Sokan (85%) részt vesznek adventi vásárokon is, továbbá a fehérváriak 84 százaléka adventi koszorút is készít. Mézeskalácsot a lakosok kétharmada készít, adventi naptárat pedig 38 százalékuk.

A XXI. századi kutatásban rákérdeztek arra is, hogy a fehérváriak általában hol szokták megvenni a karácsonyi ajándékokat és a kelléket?

A fehérváriak leginkább a bevásárlóközpontokat preferálják. Karácsonyi vásárban 47 százalékuk, kis boltokban 30 százalékuk, plázában 28 százalékuk vásárol. A válaszadó lakosok harmada pedig maga készít is ajándékokat.

Turzó-Németh A. Violetta szociológus 2014-ben készített kutatásából kiderül, hogy a fehérváriak 80 százaléka vett már részt a Fehérvári Advent rendezvényen, ez az arány az elmúlt években valószínűleg tovább emelkedett. A kutatásból kiderül az is, hogy a nők, a fiatal korosztályhoz tartozók és inkább a képzettebb székesfehérvári lakosok a rendszeres vendégei a Fehérvári Advent rendezvénysorozatnak. Turzó-Németh A. Violetta szociológus elmondta azt is, hogy azóta újabb kutatás nem készült a székesfehérváriak körében, így jelenleg ezekből az adatokból következtethetünk a fehérváriak adventi szokásaira.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.