-
Egy múzeum tekintete
Az alapításának 150. évfordulóját ünneplő Szent István Király Múzeum gyűjteményének eddig még soha nem látott tárgyait is megcsodálhatják majd az érdeklődők a november 30-án nyíló kiállításon, amelynek előkészületei javában zajlanak a Csók István Képtárban.
2024.11.22. -
„Énekeljetek ma Gregor Jóskának!”
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron a hétvégén. A háromnapos, rangos megmérettetést ünnepélyes keretek között nyitották meg pénteken a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI nagytermében. A versenyprogramban szombaton este díszhangverseny, vasárnap délután gálahangverseny is szerepel, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Aki a római korban szeretett volna élni - Fitz Jenőre emlékeznek
A Szent István Király Múzeum a 2021. évet az egykori legendás múzeumigazgató, Fitz Jenő születése 100. évfordulójának szenteli. A különleges esztendő programsorozata tudományos konferenciával folytatódott csütörtökön a Városháza Dísztermében.
Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum igazgatója elmondta, hogy egy konferenciasorozat első állomása ez a rendezvény, ami elsősorban régészetről szól, majd szeretnének még egy olyan konferenciát is szervezni, ahol a többi tudományterület szempontjából is megmutathatják Fitz Jenő munkásságát. Felidézte, hogy Fitz Jenő nagyon fiatalon, 28 évesen lett igazgató, és igazgatásának 36 éve alatt az eredetileg három fős "intézményből" nemzetközi hírű tudományos műhely lett. A 60-as években igazgatása alatt kezdődtek el az István Király Múzeum nagyszabású kiállításai, elsőként az 1963-as Csontváry kiállítással és ő alkotta meg a múzeum Alba Regia Évkönyvét, ami a mai napig a múzeum első számú évkönyve.
Meghatottan emlékezett Fitz Jenőre Kovács Loránd Olivér, a Szent István Király Múzeum – Gorsium Régészeti Park vezetője, aki arról is szólt, hogy Fitz Jenő egyenlő Gorsiummal, az ő szellemisége mutatkozik meg ezen a helyen. Elmondta, hogy a tudományos konferenciára olyan előadókat kértek fel, akiknek személyes kapcsolata volt Fitz Jenővel, vagy a tanár úr hagyatékához kapcsolódó területen folytatnak kutatásokat.
A köszöntőket követően a "Vallomások, dr. Fitz Jenő régészprofesszor" című portréfilmben feltárult Fitz Jenőt családi indíttatása és korán kialakult határozott szakmai érdekélődése, amely kezdettől fogva a bölcsészettudományok, azon belül az ókor és a régészet felé fordította.
Édesapja, Fitz József az Országos Széchényi Könyvtár igazgatója volt. Középiskoláit pécsi és budapesti egyházi iskolákban végezte, majd 1939 és 1943 között a Pázmány Péter Tudományegyetem hallgatója volt. Diplomáját és doktori címét a Hercules emlékek Pannoniában című disszertációjával szerezte meg. 1947-1949-ben az egyetem Klasszika Archaeológiai Intézetének előbb gyakornoka, majd tanársegédje volt. 1949 és 1985 között a (Szent) István Király Múzeum igazgatójaként az akkoriban még jelentéktelen vidéki gyűjteményt évtizedek szívós munkájával az ország egyik legnagyobb, tudományos szempontból is legjelentősebb múzeumává fejlesztette. A fehérvári múzeum igazi tudományos műhely lett, az általa megindított, szerkesztett és sok esetben megírt tudományos és népszerűsítő sorozatok, katalógusok hazai és nemzetközi szinten egyre nagyobb elismerést váltottak ki. A portréfilmben elhangzik számos személyes vallomás is Fitz Jenőtől, aki szépíróként is elindulhatott volna életútján, ha kiadják Atlantisz címmel készülő regényét. Saját bevallása szerint rossza korban született, mert a római korban szeretett volna élni..
A filmvetítés után Kovács Loránd Olivér "Gorsium, egy életmű ékköve" címmel tartott előadást, majd Pokrovenszki Krisztián: Régészeti korú vízrajz rekonstrukciójának első lépései Gorsium lelőhely környezetében című előadása következett. A délelőttöt dr. Dévai Kata: Vésett díszítésű üvegek Gorsiumban című expozéja zárta.
A délután folyamán is számos érdekes előadás következik, többek között az ún. Augustus templom feltárásáról és arról is hallhatunk, hogyan nézett ki Tác/Gorsium területe a római kor vége és a magyar honfoglalás közötti időszakban.