-
Ütemes menetrend
Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.
2024.12.14. -
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09.
Aki nem nyírja a füvet kétmillióra is büntethetik - egyre több az allergiás
Az önkormányzatok és a civil szervezetek már irtják a parlagfüvet, kaszálják a gyomos területeket. Ha a tulajdonos nem gyomtalanítja saját ingatlanjának területét, akár kétmillió forintra is megbüntethetik, a hatóság elvégzi helyette a kényszerkaszálást, melynek költségeit szintén behajtják. Az allergia valódi népbetegség, a teljes hazai lakosság 30 százalékát érinti. Évente legalább 100-150 ezer új beteggel kell számolni csak a légúti allergiák, szénanátha és asztma területén.
Az önkormányzatok és a civil szervezetek már irtják a parlagfüvet, kaszálják a gyomos területeket. Ha a tulajdonos nem gyomtalanítja saját ingatlanjának területét, akár kétmillió forintra is megbüntethetik, a hatóság elvégzi helyette a kényszerkaszálást, melynek költségeit szintén behajtják.
Az allergia mindennapi életvitelünket jelentősen befolyásolja. Csökkenti a teljesítőképességet a munkában és a tanulásban egyaránt. Alvászavarhoz és kimerültséghez vezet. Tünetei a közönséges meghűléshez hasonlóak: hirtelen jelentkező, vízszerű orrfolyás láz nélkül, tüsszögésekkel, amik jelentkezhetnek rohamszerűen is, és kísérheti szem- és torokviszketés is. Az egyik leggyakoribb kiváltója a virágzó növények szabad szemmel
Húsz év múlva a föld lakosságának a fele allergiás lehet
Az allergia valódi népbetegség, a teljes hazai lakosság 30 százalékát érinti. Évente legalább 100-150 ezer új beteggel kell számolni csak a légúti allergiák, szénanátha és asztma területén.
A Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság közleménye szerint világszerte mintegy 300 millió asztmással számolnak, akiknek a száma legalább 150 millióval fog emelkedni a következő évtizedben. Előrejelzések szerint 2025 körül már a Föld teljes lakosságának a fele allergiás lesz.
Parlagfű elleni védekezés
Még nem szórja virágporát a parlagfű, de hamarosan megkezdődik az allergiások többségének szenvedést okozó időszak. A virágzás várhatóan júliustól októberig tart. A parlagfű apró, sárga virágai a hajtások csúcsán jelennek meg, irtani még a virágzás előtt kell, hogy minél kisebb legyen a levegő pollenterhelése.
A parlagfű kiirtására a kézi gyomlálás az egyik leghatékonyabb módszer, ez csak a virágzás előtt ajánlatos. A kaszálás és a kapálás további környezet- és költségkímélő védekezési mód. A növényeket a tömeges megjelenésük után, ahol lehet, minél előbb tanácsos megsarabolni a talajszinten és gyökérnyaki részt elvágva. Ez a legbiztosabb módszer, mivel a növények így nem tudnak újrahajtani.
Péterfi Éva, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal kommunikációs főosztályvezető-helyettese elmondta: a védekezésre rendelkezésre álló 108 millió forintból 30 milliót a megyei akciótervek elkészítésére és végrehajtására, 20 milliót az országos aerobiológiai hálózat fenntartására és fejlesztésére, a fennmaradó összeget pedig a kommunikációra fordítják.